open-source-logo

Lidem trvalo asi 6 let od vynálezu knihtisku, aby vymysleli porno knihu. Stalo se to roku 1499 v knize Hypnerotomachia Poliphili. Ale trvalo jim dalších 150 let než založili první vědecký časopis. Philosophical Transactions (1655). Dala jej dohromady skupina lidí, kteří si říkali "The Invisible College", Neviditelná univerzita. A trvalo dalších 250 let než se objevil internet a o něco později systém budoucnosti.


Svět open-source, který umožňuje sdílet lidem různé technologie a podílet se na nich.
Vše je dobrovolné a funguje bez peněz. Výsledky jsou dostupné všem. Různé systém open source, jako třeba GitHub může řešit dnes už cokoliv. Dokonce i vývoj demokracie bez účasti politických stran.

V této strhující přednášce Clay Shirky ukazuje, co by se mohly demokracie naučit od internetu -- nejde jen o transparentnost, ale i o to, jak čerpat ze znalostí a zkušeností všech svých občanů.

"Ten větší problém je moc. Lidé experimentující s otevřenou účastí nemají legislativní moc a lidé, kteří mají legislativní moc, neexperimentují s účastí. Začínají experimentovat s otevřeností. Neexistuje demokracie hodná toho názvu, která nemá hnutí za transparentnost, ale transparentnost je otevřenost jen v jednom směru, a dostat palubní desku bez volantu není tak docela to, co demokracie slibuje svým občanům".

Přednáška Clay Shirky: TED 

https://github.com/