Děti do knihoven. Dejte dětem šanci, aby nebyly hloupé

A+ A A-

Mediální demagogie bulváru zvaný Reflex. Padouch nebo hrdina, všichni jsme jedna rodina

reflexHonza už netvrdí, že Reflex je dobrý časopis, konečně prozřel. To neskutečné množství hnoje, které Reflex leje na své čtenáře podle hesla: Naši čtenáři jsou naši pitomci, přeteklo. A důvod poslední kapky?

To co Honzu nadzvedlo ze židle byla nedávno zveřejněná anketa Největší český hrdina 20. století, kde Reflex představili 22 českých "osobností", které se podle nich vzepřely totalitním systémům. A tady se nám snaží novináři Reflexu natlačit do hlavy neskutečné věci.

Už slovo největší hrdina ve mě vzbuzuje hrůzu z lidského uvažování.
Jak může být někdo, koho historie nazve hrdinou, největší? Pokud má někdo ve svém životě na svědomí čin, kterým se vymyká chování většiny lidí a který se snaží o lepší budoucnost společnosti, pak hrdina buď je nebo není. Ale nemůže být největší nebo menší. To je stejné, jako o někom říct, že je trochu mrtvý.

V anketě Reflexu jsou mezi hrdiny lidé, kteří se skutečně vzepřeli totalitárním systémům a nasadili své životy.
Jsou jimi Josef Balabán - člen sabotážní skupiny Tři králové, Alois Vašátko - jeden z nejúspěšnějších československých stíhacích pilotů za druhé světové války, František Peřina - slavný válečný pilot zvaný Generál nebe, František Kocourek - předválečný rozhlasový reportér, který v roce 1939 kriticky komentoval slavnostní přehlídku wehrmachtu na Václavském náměstí. Lidé, kteří celý život pevně stáli na svých zásadách jako Magor Jirous, který si nikdy nepožádal ani o důchod a žil z minima, Karel Kryl, který za své zásadové postoje a kritiku nové tzv. demokratické vlády po roce 1989 nakonec zemřel, Jan Masaryk, který jako ministr odmítl ustoupit z vlády po komunistickém puči v únoru 1948 a v březnu téhož roku byl StB vyhozen z okna.

Hrdinové, psychopati a  vrazi
Objevují se tady však i psychopati, kteří se upalují a lidé, kteří úmyslně a zákeřně vraždili spoutané lidi. Vedle skutečného bojovníka Kryla, se zde objevuje problematický Havel, což by Kryla určitě nepotěšilo. Vedle Milady Horákové a hrdinů odboje proti fašizmu se zde objevují zákeřní vrazi Mašínové. Reflex prostě smíchal dohromady vše, co se dobře medializuje. Nejde proto o projevení úcty lidem, kteří se chovali výjimečně a hrdinně, ale o tupou mediální show pro přblblé čtenáře.

Vždyť kolik lidí dnes ví, co se skutečně za činy těchto lidí skrývalo.
Do jaké míry byli mnozí lidé podvedeni politiky a posláni na zbytečnou smrt (Kubiš, Gabčík, atentát na Heydricha), do jaké míry byla Horákova zmanipulována a zmučena, aby se nakonec přiznala ke lži, za co ji okamžitě popravili. Jak může být někdo hrdina, když zabije svázaného člověka, jak to udělali Mašínové? Jsou vůbec hrdinové psychicky nemocní lidé, když se v záchvatu upálí, jako Palach nebo Zajíc?

Místo toho, abychom objevovali úctu ke skutečným hrdinům, hážeme je dnes do jednoho mediálního pytle s lidmi, kteří tam nemají co dělat a děláme líbivou soutěž, kdo z nich je největší? Je mi špatně z toho, co se Reflex snaží lidem nacpat do hlavy. A bez mučení se přiznávám, že Reflex pro mě už dávno skončil na mediálním hnojišti.

A závěr?
Prostě idiotské články v bulvárním Reflexu už dávno nečtu a nejsem zdaleka sám!

Vaše názory  

# Martina
Reflex, se stal z kdysi dávno velmi významného a normotvorného společenského časopisu, který v počátku devadesátých let udával trend české žurnalistiky, naprosto odpudivým plátkem, alespoň ve výkonech některých redaktorů, třeba pana Doležala
# Mirek
JXD a kdo s normálním rozumem ho čte? Reflex býval kdysi časopis, dnes je hnojištěm.
# Marie
Také jsem po hodně letech předplatného a po posledních letech váhání konečně odhlásila Reflex. Stále jsem se ještě těšila na články a rozhovory p.Tesaře (kdysi i fejetony), humor S.Fischera, které už, bohužel, nepřebily tvorbu většiny ostatních redaktorů. JXD si myslí, že rozumí patrně úplně všemu, nejen z oblasti psychologie a podle toho vypadají články. Jednostranné názory, ohavné obálky, šokující a odporná témata, stále se opakující - to je současný Reflex
# Petr
Ono úplně stačí přečíst jeden článek primitiva Doležala a je každému jasné vocogo.
www.blisty.cz/art/71691.html
# Palo
Taky mu už někdo v lednu 2015 dal na drřku. A na nádraží. Kupodovu to nikomu nevadí. Jen redakci Reflexu.
# Ludvík
Klesající úroveň zájmu o produkkty novinářské práce neklesají jen díky technologickýcm změnám, ale především nekompetetností novinářů samotných. Na JX Doležala se stčí jen podívat a dávat za odstašující příklad dětem. A nám čtenářům tak zbývá jedno. Berme je s chápavým nadhledem jako tvory s duchem chabým a nemocným. Číst je nemusíme.
# Darka
Hezky napsáné, je to už dávno hnůj
# Katka
Přesně! Primitivní časopis píši primitivové a čtou ho primitivní lidé. Je to jednoduché.
# John
a po prezidentských volbách nevím, kdo ještě Reflex bude číst. Během voleb psali takový hnůj, že si podpesali verdikt smrti sami. Takže chlapci půjdete k lopatě.
# Jarda
Kdykoliv vidím bulvárního svazáka Doležala, obracím list. On už dávno není ke čtení.
# Milena
přesny! je to skutečně novinářský hnůj a to sprostá slova často nepoužívám
# JosefJ
Naštěstí jsem to přestal objednávat, takže jsem ušetřen novinářské spodiny.
# Adina
Jo kdysi to býval časopis. Roky je hnůj, přesně jak je psáno v článko. Škoda.
# Karolína
Znala jsem hodně lidí, co Reflex kupovali, dnes neznam nikoho. kdo by četl takový nesmyslný novinářský odpad jako je třeba tato anketa?
# Irena
Bývaly doby, kde jsem se nemohl dočkat nového čísla Reflexu, protože to byl skušný magazín. Od té doby, co z Reflexu odešel pan Bílek a stará parta redaktorů a přišel do něj Šafr, tak se to nedá číst. Z časopisu se stala docela extrémistická žumpa. Všichni tzv. novináři už píši překrucovanou pravdu, přesně podle objednávky a klesají na svazáckou Doležalovou úroveň.
# Dana
Když dnes vidím někoho s Reflexem, vidím idiota a primitiva.
# Jarda
asi tak nějak :o)
# Pavel Kováček
Podepisuji.
# JAn
Bohužel Reflex ukazuje cestu i dalším novinám. IDnes a Lidovky nejsou dnes už o mnoho pozadu. Jejich titulky jsou kolikrát taky na zvracení. Česká novinařina dostává na frak a díky takovým žumpám lze říct, že vlastně neexistuje slušný český novinář, který by si stál za svým a nepsal, jak jim bulvární a tupí manageři, šefredaktoři a jejich zástupci nařizují. Pokud je hlavním ukazaztelem počet prodaných novin, tak to nebude jiné.
# Ladislav
Jejich nevkusné, pouze šokující obrazy pro primitiva, začaly už karikaturou Hitlera u Rotha a vyvrcholily prvním těhotenstvím Petry Paroubkové. Mám o Paroubkovi i Tothovi své mínění, ale takocoé prasárny nechápu. Každý normálně uvažující člověk so nad takovýma obálkami jen odplivne, takže je zřejmé pro koho časopis je. Smutné je, že kdysi to byl velmi seriózní časopis.
# John
Nelze než souhlasit. Starý Reflex to už nikdy nebude a teď je to skutečně jen mediální žumpa. Smutné svědectví kam až může klesnout původně velmi slušná novinařina.
# zuzi
Reflex se mi znelíbil krátce po nástupu pana Šafra do čela. Lidé, které jsem měla ráda odešli a noví je nenahradili v tom smyslu jak bych očekávala. V dřívějším Reflexu jsem tolerovala JXD jako takový jistý relikt, maskota redakce; jeho postupná profilace na radakčního šaška a prostituta mne znechutila současně se stylem nového Reflexu a některých jeho přišedších lidí. Přestala jsem Reflex v té době kupovat a zcela jsem na něho zanevřela. Nelíbí se mi také zcela zásadně jejich ležérní a provokativní přístup k marihuaně. K propagaci marihuany. Asi ještě nemají v rodině závislého kuřáka.

You have no rights to post comments