Děti do knihoven. Dejte dětem šanci, aby nebyly hloupé

A+ A A-

Knihy v roce 2015 s 10% DPH. Vlk se nažral a koza zůstala celá

 fuka knihy

Ve sněmovně se 24.9. 2014 rozhodlo i o snížení DPH pro knihy. Sazba od 1.1.2015 je 10 procent.
Do roku 2015 existovala v ČR na různé typy knih základní sazba 21 procent a snížená 15 procent, kterou od 6. listopadu 2011 přes velký protest zavedly ODS a TOP09 (Petici tenkrát podepsalo přes 160 tisíc lidí) Dokonce i v roce 2014 proti snížení nejvíc v parlamnetu protestovaly ODS a TOP09.  Původní návrh byl od roku 2012 zvýšit DPH knih na 14 procent a od roku 2013 na 17,5 procenta.

O kolik bude tedy levnější kniha, která například stála 300Kč + 15% DPH?
Bystrý čtenář se může jen smát. Za prvé sleva 5% z této ceny nestačí ani na jedno kafe a za druhé dlouhodobé zvýšení cen nakladatelé využijí a ochota jít s cenou dolů bude minimální. Nesmíme ale zapomenout, že nejvíc na knihách vydělává distribuce, která si bere až 50% z konečné ceny knihy.

A co eknihy a audioknihy?
Opět smích. Zůstává 21% DPH. Zvýšení DPH na eknihy (21%) způsobilo, že jeden z největších českých distributorů elektronických knih Palmknihy.cz oznámil, že začíná prodávat e-knihy přes nově založenou firmu Palmbooks se sídlem v Lucembursku.

V EU pohybuje průměrná daň na papírové knihy kolem 7,5% s tím, že 0% daň je ve Velké Británii, Irsku, Norsku, Chorvatsku.
V Lucembursku je 3% daň i na eknihy,  Itálie a Španělsko 4%. Francie má stejnou daň pro normální i eknihy, 5,5%. Nejvyšší 20% daň na knihy má Bulharsko, Albánie, Ukrajina a Dánsko, které má 25%.

Ilustrační foto: Miroslav Šašek
To je Paříž a To je Londýn. Slavné cestopisy Miroslava Šaška

OBRAŤE LIST A ČTĚTE DÁL... Knihy a DPH

Vaše názory  

# Většina dětí
knizky jsou ztrata casu v dnesni dobe sou in tv,pc,notebooky,tablety,smartphony
a nejaky debilni knizky u ktery jenom tloustnete je lepsi jit ven na certvej vzduch
a ne lezet a cist
ja jsem je neprecetl ani jednu knizku a jsem rad
nikdy bych knizku nevzal do ruky ...
# Jarek
Dávám 60 kaček měsíčně za knihovnu oproti tisícům pro prodejce e-knih. Tak nevim, jestli je trh e-booky tak neperspektivni. Jen jsem nepochopil, proč je v obchodech s e-knihami dost často nápis "vyprodáno". To je víc jak směšné! Tak k čemu je to DPH. K ničemu.
# Lenka
Omyl! I E-book je vázana smluvnim kontraktem s autorem, pokud je licence omezena, tak se e-kniha nesmí prodávat.
# Jura
Nejvyšší DPH na světě na e-knihy má Maďarsko ve výši 26 %, zatímco Brazílie ji má nulovou. DPH 21% v České republice je dost + naprosto předražené e-knihy, které jsou často skoro na úrovni papírových. Proto se e-knihy tak málo kupují. Je to jednoduché.
# Ruda
Prostě komedie. Řada lidí se domnívala, že snížení DPH z 15 na 10 procent od Nového roku by mohlo znamenat, že se knihy o pět procent zlevní. Ve skutečnosti tomu tak ale není. Snížení ceny je mnohem menší, někdy ho čtenáři ani nepoznají, ba dokonce u některých knih může být cena i vyšší, protože výrobci zdražili.
# Mirek
Je to přesně tak. Např, nakladatelství Argo cenu starších titulů až na několik dražších výjimek nemění. Academia, Host, Paseka, Torst nebo Albatros budou nové ceny zohledňovat také až u novinek. Navíc některé leporela a vzdělavací brožury jsiou na 21%. Takže žvásty o tom, že ohledně 5% slevnění DPH mohou nakladatelé vydávat víc titulů jsou lživé kecy nakladatelů.
# Milena
Zvýšením DPH díky Kalouskovi, německému Karlovi atd. se stala kniha natolik drahá, že silně poklesly zisky nakladatelství, začínají se likvidovat knihkupectví a všeobecně upadá čtenářství. Rozhodně tomu nepomůže ani zvýšená poptávka po knihách v knihovnách. Obávám se, že žádná další vláda nikdy nepřijme zákon, který potrestá dlouholetým vězením všechny politiky, kteří nezodpovědně zneužili své postavení a začali likvidovat základy obecné vzdělanosti. Zdražení knih už zůstane. To je pravda. Zlevnění DPH je k smíchu. Stačí si projít knihkupectví. Nic citelného se neděje neboť si nikdo ani nepřeje, aby knihy byly levnější.
# ann
Po všech těch zkušenostech ze socialismu a 20 let tzv. demokratického kapitalismu vím bezpečně jedno. Politické strany nejsou k tomu, aby vedly tuto společnost, selhávají a jsou vždy proti lidem a jejim zajmům. Navíc peněžní systém je jeden z nejhorších vynalezů lidstva. Zotročuje už po tisíciletí lidi v různých formách. Zlikvidujme politiku a začneme myslet jako lidi ve společnosti bez peněz. Pro některé chtráky připomínám, že se nejedná o komunismus.
http://www.thevenusproject.com

You have no rights to post comments