Vše, co zlepšuje schopnost přemýšlet, je sebevzdělávání!

A+ A A-

Básník Karel Kryl měl být prezidentem, ale komunisti by ho nezvolili jednomyslně jako Havla

kryl karel knihy

Kryla znal za bolševika každý, zatímco Havla jen hrstka vyvolených. Když po roce 1989 zpíval v Česku Bratříčku, zavírej vrátka, zpívali s ním všichni. Byl nesmírně populární, a tak se ho báli především ti, kteří se hrnuli skrze Havla k moci. Obávali se ho pro jeho přímost a nevlezdoprdelismus, rozuměj nediplomatičnost. A politika je diplomacie, jak velmi záhy pochopil i Havel. Možná proto, když Havel havloval na hradě, měl asi 400 poradců, z toho 200 bývalých příslušníku Stb. Kryl mezi nimi nikdy nebyl.

Kryl byl nesmírně sečtělý, jazyků znalý a inteligentní člověk,
určitě stejně jako Havel, který ho snad viděl jen jednou a chtěl po něm, aby zpíval... když ale začal ve svých písničkách kritizovat dění ve vládě a v politice, odkopli ho. A Havel neprotestoval. Nepotřeboval ho ani on, který kdysi nervózně přešlapoval u telefonu, jen aby si s ním mohl potykat, jak o tom osobně vyprávěl Magor.

Je docela možné, že kdyby se tehdy v roce 1989 skutečně udála revoluce a ne jen divadelní fraška, byl by prezidentem Kryl.
Lidé by ho volili spíš, jak nezásadového utopistu Havla, který své názory měnil, jak mu radili jeho podplacení rádcové. Kryl na prezidentování určitě měl a byl by zřejmě víc než slušným člověkem ve správný čas na správným místě. Kdyby se tak stalo, lidé by mnohem dříve pochopili, jaký neuvěřitelný podvod se na ně chystá. Jenže všechno se semlelo jinak...

Je opravdu nesmírná škoda. že Karel Kryl (12. 4. 1944 – 3. 3. 1994) nečekaně umírá na infarkt, přepracovaný, uštvaný a nesmírně zklamaný ze všeho rozkrádání, které už v 90-tých letech v Česku viděl. Smutná předzvěst toho, co teprve mělo přijít. Koneckonců to jasně řekl ve své písni: Demokracie rozkvétá.

Za svůj život byl Kryl u všech důležitých událostí v Československu. Zpíval v roce 1968, zpíval v emigraci v Mnichově, kde pracoval v rádiu Svobodná Evropa a lidé tajně poslouchali i jeho skvělé eseje. Zpíval i tenkrát na balkónu Václaváku, když mu tam na poslední chvíli podstrčili Gotta, který si potřeboval rychle ohřát svojí prestiž.

Jeho písničky zlidověly a budou v nás stovky let. Nevyprávějí totiž prázdné fráze o komunistické porobě, ale hovoří k lidem o nich samotných, o jejich chování a jejich morálce, o jejich slabostech i víře v lepší společnost. A uměl to mnohem líp jak Havel se svými hrami. Jeho slova jsou nadčasová a mají stále nesmírnou sílu, i když mu nikdo nestaví pomníky, knihovny a nepějí o něm titulky bulvárních novin. Žije totiž v lidech, a to je mnohem víc.

https://www.karelkryl.cz/


YOUTUBE KANAL S KARLEM KRYLEM
https://www.youtube.com/channel/UCGQYJ8wN5LHVu5ZjnZTJj9w

Demokracie

Demokracie rozkvétá byť s kosmetickou vadou
Ti, kteří kradli po léta dnes dvojnásobně kradou
Ti, kdo nás léta týrali nás vyhazují z práce
A z těch kdo pravdu zpívali dnes nadělali zrádce
Ti, kdo nás léta týrali, nás vyhazují z práce
A z těch kdo pravdu zpívali dnes nadělali zrádce

Demokracie prospívá bez nás a pragmaticky
Brbláme spolu u píva, jak brblali jsme vždycky
Farář nám slíbil nebesa a čeká na majetky
My nakrmíme forbesa za dvě či za tři pětky
Farář nám slíbil nebesa a čeká na majetky
My nakrmíme forbesa za dvě či za tři pětky

Demokracie zavládla zpívá nám Gott a Walda
Zbaštíme sóju bez sádla u strejdy Mcdonalda
Král Václav jedna parta je se šmelinářským šmejdem
Pod střechou velký partaje se u koryta sejdem
Král Václav jedna parta je se šmelinářským šmejdem
Pod střechou jedný partaje se u koryta sejdem

Demokracie pánuje od Aše po Humenné
Samet i něha v pánu je a zuby vylomenné
Dali nám nové postroje a ač nás chomout pálí
Zaujímáme postoje místo abychom stáli
Dali nám nové postroje a ač nás chomout pálí
Zaujímáme postoje místo abychom stáli

Demokracie dozrává do žaludečních vředů
Bez poctivosti bez práva a hlavně bez ohledů
A je to mýlka soukromá snad optického klamu
Že místo srdce břicho má
A místo duše tlamu

OBRAŤE LIST A ČTĚTE DÁL... Kryl Karel Havel Václav

Vaše názory  

# Oma
Kdysi jsem si říkal že už aktuálnost textů Karla Kryla jsou tytam. Dnes si pouštím jeho desku a nestačím se divit. Jen kousek " a bylo jim to málo, poručily dětem, modlit se jak si přálo Veličenstvo kat. "
| Quote
# Hanka
Faktem je, že základní filosofie, které zpočátku Havel prosazoval je pro společnost dobrá a myslím, že i správná. To, že se sám zpronevěřil svým "ideálům" je věc druhá, i když zásadní. Poněkud mi připomíná člověka ze svých her, který podlehne kouzlu moci a svému egu i jisté malosti. Každopádně patří Havel do učebnic. Jako ukázka, kam dopěje láska a pravda, když nesedí v člověku pevných morálních zásad.
| Quote
# karel
Cituji Karla:
Zcela jsitě bude za 50 let znám víc Karel Kryl jak Havel. Je to zřejmé už dnes.


No to moc neni. Kolik zahranicnich statniku zna Kryla? Klidne to spocitejte.
| Quote
# Milouš
Historie bývá v průběhu času často přehodnocována, většinou v neprospěch pravdy. Jak zní známý výrok Winstona Churchilla, dějiny píší vítězové. Někdy se však historie s ubíhajícím časem naopak zpřesňuje.

Bývalý český premiér a disident Petr Pithart v neděli konstatoval, že u toho v roce 1989 byl a že to žádná revoluce nebyla. Šlo naopak o vyjednané předání moci. Komunisté podle jeho slov „tu moc pouštěli před námi na zem“.

Václav Klaus řekl pro MF Dnes, že se svým nejbližším spolupracovníkem Dušanem Třískou v roce 1989 víceméně věděli, že se něco zásadního stane. Nedovolili si prý už vzít ani jeden den dovolené, protože měli pocit, že musí být u toho.

Poslední generální tajemník KSČ Miloš Jakeš také věděl, že se něco blíží. Sovětský svaz nereagoval na konec socialismu ve východní Evropě, uvedl pro Lidové noviny. Jako komunistu ho to dost rozrušilo.

Také řekl, že 17. listopadu došlo k tomu, že se náčelník StB Alojz Lorenc a několik dalších lidí pokusilo svrhnout vedení strany. Pomáhala jim prý KGB, jenže se jim to vymklo a otevřela se cesta ke státnímu převratu. Listopad zinscenovala StB, dodal Jakeš v Reflexu.

Chtěl Lorenc opravdu pouze svrhnout vedení strany? Jakeš nemohl dost dobře přiznat, že mnozí méně inteligentní komunisté jako on byli nástroji tajné policie, že ne? Nemohl přiznat, že skutečná moc vězela v rukou estébáků a KGB a že přesvědčení komunisté a disidenti byli užitečnými idioty. Umožnili předání moci, aniž by se doopravdy přenesla na někoho jiného.

Stejně jako před 17. listopadem 1989 měli moc agenti a někteří chytří komunisté, dnes jí vládnou bývalí agenti, jejich obchodní partneři a někteří chytří političtí machinátoři.
| Quote
# avals keceves
Havel byl lump.Pana Kryla si hluboce vazim a spojovat ho s Havlem nikdy.Necht je panu Krylovy zeme löehka,vzdy tam polozim kvety narozdil od..........
| Quote
# Jarka
Hezký citát z knihy Petra Hájka....
Václav Havel – ať vědomě či bezděčně, ale v každém případě aktivně byl nástrojem sil lži a nenávisti. Ve své misi byl úspěšný. A přesto prohrál.
Václav Klaus – ať vědomě či bezděčně, ale v každém případě aktivně byl nástroj pravdy a lásky. Ve své misi byl neúspěšný. A přesto zvítězil.
| Quote
# Ludvík
Václav Havel – ať vědomě či bezděčně, ale v každém případě aktivně byl nástrojem sil lži a nenávisti. Ve své misi byl úspěšný. A přesto prohrál. Václav Klaus, ať vědomě či bezděčně, ale v každém případě aktivně byl nástroj pravdy a lásky. Ve své misi byl neúspěšný. A přesto zvítězil.
| Quote
# Paĺo
Pravda pravdoucí.V posametovém Československu vznikl havlovský mýtus, ne nepodobný Kristovu. ON za nás sňal hříchy prostřednictvím vlastního utrpení v žaláři. Hesla o lásce, pravdě a lidských právech doplňovaná pajány o skromnosti velikána, který to prezidentování vzal neochotně a jen proto, že ho Československo tolik potřebovalo, vytvořila kolem Havla gloriolu vylučující jakékoli zpochybňování.
| Quote
# Karla
Zcela jsitě bude za 50 let znám víc Karel Kryl jak Havel. Je to zřejmé už dnes.
| Quote
# Kalof
Chomsky ještě za života postoj Václava Havla odsoudil za to, ze nekriticky uctívá Ameriku, jako obhájce svobody. V jiných komentářích Chomsky připouští, že tato Havlova nečestná ignorace zločinů USA může být zázračným hereckým výkonem v zájmu získat pro ČR peníze, i když se mu tento scénář jeví jako velmi nepravděpodobný.
www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=PXIKAbNGKgY
| Quote
# Akce Z
OSA ti parchanti sundali vsechno od Kryla!!!
| Quote
# Pepa
Politický převrat (1989) v Československu ani politika vlády Václava Havla nejsou v žádném případě autonomní záležitostí Československa, nýbrž součástí kontextuální politiky SSSR - USA pro Evropu. Každý jiný předpoklad pro analýzu a výklad této politiky byl neúspěšný. Proto by Kryl nemohl být nikdy prezident, i kdyby celý národ stál na Václaváku. Bohužel.
| Quote
# Akne
Slusne napsany zivotopis Vaclava Havla ba yvsichni jeho nepratele vedeli, jaky skutecne bylwww.uloz.to/xMrZKvg/vaclav-havel-zivotopis-rar
| Quote
# Julka
Člověk, který podporuje tzv. humanitární bombardování nemá s humanistickým myšlením nic společného. Je to jen hra.
| Quote
# Ladislav Poučný
Kryl odhalil chování Havla už v 90letech. Havel stál jednoznačně na straně euroatlantické civilizace v čele se Spojenými státy, (i když podporu NATO ve svém projevu před volbami jasně zamítl) vyzvedával její pozici samozvaného obránce lidských práv a svobod a kritizoval porušování těchto sakrálních hodnot ve státech, jež byly a jsou vůči této civilizaci (zejména vůči Spojeným státům) nastaveny nepřátelsky; či je za takové považoval, aniž by ale především začal s kritikou toho samého u států euroatlantické civilizace (opět hlavně u Spojených států). Tady jaksi pro stromy neviděl les. A já osobně mám za to, že tomu tak bylo účelově, že nebylk oklamán, ale naopak tomu uvěřil. Jeho postioje se už v 90 letech značně měnily a byly jedním z důvodů, který vedl k rozkolu i s jeho bratrem Ivanem Havlem, jak o tom Ivan Havel několkrát mluvil ve svých rozhovorech.
Havel si zakládal na mravních postojích, lidských právech a těmito hodnotami se často zaklínal, i když zároveň podporoval naprosto rozporuplné činy – ilegální ozbrojenou agresi a invazi, jíž byla její „legitimita“ dodána dodatečně Radou bezpečnosti OSN (Irák 2003 až 2011, Afghánistán 2001- ), „humanitární intervenci“ bez mandátu RB OSN doprovázenou etnickou čistkou a „humanitární invazi“ s mandátem RB OSN (Kosovo 1999, Libye 2011) či vojenské vpády posvěcené Radou bezpečnosti OSN (Irák 1990 až 1991) atd. – to vše provázeno obrovským utrpením, pro něž exprezident neměl do konce svého života důrazně kritická slova, omluvu ani zastání – nemluvě o schopnosti sebereflexe.
| Quote
# Karolína
Tohleto "kdyby" je naší největší chybou, která nás dovedla k takovým šaškárnám, jako je naprosto nesmyslné přejmenování pražského letiště průměrnou herečkou a podprůměrnou vládou.
| Quote
# Ladislav
Býval jsem jednoznačným zastáncem Charty 77, ale Havel nebo třeba polský Adam Michnik, spolu s většinou známých disidentů ve východní Evropě, ve chvíli, kdy se jejich země staly satelity Spojených států, ztratili nezávislost i integritu. Havel podporoval Bushovu válku v Iráku a Michnik dělal totéž v Polsku. Stali se z nich loajální konformisté nového světového řádu. Včerejší disidenti se stali dnešními neokonzervativci. Havel se po nástupu k moci proměnil v bezmyšlenkovitého papouška. (britský spisovatel a aktivista Tariq Ali.)
| Quote
# Kamila
Tak jako Havla vynesla historie k moci, tak ho historie jednou smete do kanálu letiště. Kdo však zůstane je Kryl a jeho písničky. Svým obsahenm jsou nadčasové a hlavně upřímné.
| Quote
# Guest
Pokud si přečtete jeho zahraniční projevy, jež jsou plné univerzálních hodnot o lidské společnosti a lidských právech, bohužel jen na úrovni filozofických úvah. Jsou tam také názory o elitách a jejich nezbytnosti a odpovědnosti za vedení a směřování společností. Proto se tak líbil Clintonové a Bushovi i Obamovi. propagoval jejich politiku ve světě jako málokdo.
| Quote
# Guest
Pro mne je u Václava Havla jasný rozdíl mezi jeho názory, filosofií a praktickými činy.

Před rokem 1989 jsem Václavu Havlovi věřil, už v roce 1988 jsem mezi přáteli mluvil o tom že jestli to tady praskne, tak že Havel je jediná záruka skutečných změn. Natož přátelé odpovídali, my ho ani neznáme, jak můžeš někomu věřit o kom toho moc nevíš, možná Kryl by se hodil, jeho písničky aspoň všichni známe.
| Quote
# Guest
Byla to stejná osobnost Václav Havel občan disident před rokem 1989 a občan prezident po roce 1989?
Přinesl nám svobodu a demokracii, nebo to byl důsledek rozpadu bipolárního světa a tak zvaného socialistického tábora, který už v okolních státech probíhal?
Pamatujete si po 17. listopadu 1989, proč statisíce lidí stály dva dni po sobě na Václaváku a v ulicích, aniž se cokoliv dělo?
Nebyla zaskočená tehdejší moc a disidenti spontánní reakcí občanů na to, co se ve světě a okolo nás děje?
Proč se po roce 1990, mimo hrstky disidentů okolo Václava Havla, nemluvilo více o spoustě jiných odpůrců režimu?
Pamatujete si, že od roku 1970 do roku 1989 byli někteří odpůrci režimu daleko tvrději trestáni, daleko větší dobu si odseděli v kriminálech a někteří zemřeli ve vězení, nebo na následky věznění?
Vzpomenete si na jednu skutečnou a ověřenou věc nebo zásluhu, kterou prezident pan Václav Havel pro občany udělal nebo prosadil?
Proč bývalí disidenti a členové Charty po smrti nenapsali společné stanovisko k osobě Václava Havla?
Proč současná moc za každou cenu chce glorifikovat tuto osobnost, nepřipomíná Vám to určité historické paralely?
| Quote
# Kája
Jeho schopnost napsat jednoduchý a jasný verš, kteřý míří k Meritu věci je dosnes obdivuhodná. Je ale opravdu smutné když jeho písničky zneužívají lidé s rasistickým chováním, jako je třeba Landa a spol. Ale možná, že je to dobré, aspoň si lidé uvědomí, jaké nuly to dělají.
| Quote
# Klánský
Člověk slušný, kreativní básník, muž pevných zásad. Věčná škoda, že neprorazil do politiky. Takového prezidenta bychom potřebovali!!
| Quote
# Guest
V polovině roku 1992 spisovatelka Zdena Frýbová napsala: "Rozesmál mne nedávný výrok prezidenta Havla, že tak jako u nás bohatí, tak si v západních zemích žijí chudí. Buď tedy v žádné západní zemi nebyl Václav Havel, anebo já. Chudoba v západních zemích, jak ji vidím já (cituji stále spisovatelku Frýbovou), to je chudoba se vším všudy, o jaké se nám tady ani nezdá. A i kdyby současné pravicové síly zůstaly u moci, bude ještě trvat pár let, než se k takové chudobě určitého procenta lidí propracujeme. Chudoba v západních zemích, to je žebrání s vychrtlým kojencem v náručí ve vozech metra, to jsou noci mezi popelnicemi s pokrývkou z novin, to jsou chromí lidé, povalující se na dlažbě v chodbách metra. Chudoba v západních zemích, to je jedinečný Dustin Hoffman ve filmu Půlnoční kovboj."
| Quote
# Milan
Václav Havel nikdy nepochopil, že majetkový převrat sám o sobě ještě nezaručuje funkční ekonomiku, a tak jeho údajně promyšlený koncept důkladné ekonomické reformy, která nepřinese sociální otřesy, nezaměstnanost, inflaci a jiné problémy, vzal brzy za své. Deset let pak někdejšímu hlasateli pravdy a lásky trvalo, než přiznal, co lidé věděli už dlouho - žijeme v mafiánském kapitalismu. S přibývajícím věkem začal skutečně přemítat o mafiánech, nikoliv však o své vlastní odpovědnosti.
| Quote
# Vladimír Breburda
Souhlasím a podepisuji se pod článek.
Karel Kryl v nás bude žít,na rozdíl od jiných,stále.I přes to,že ho tato i předešlé garnitůry umlčely a stále umlčují.

| Quote
# Guest
Britske Listy: Boris Cvek: Zase jsem narazil na to, jak se písně Karla Kryla nějak spojují s Danielem Landou, což mne nesmírně popuzuje, neboť je to svědectví o naprostém pohrdání Krylovým univerzalistickým, humanistickým dílem, které je v přímém rozporu se vším, co představuje Daniel Landa.To že Radiožurnál často hraje Landovu píseň o nadějí v posmrtný život, kde budou čisté záchody a nebude "finančák", krásně ukazuje na to, jak Landa chápe křesťanství a jak si ho plete s neplacením daní. Pro mne je to, že se Kryla chopil zrovna Landa, srovnatelné s představou, že se básní a étosu Jana Zahradníčka chopí KSČM.
| Quote
# Martin Pecka
souhlas. Kryl by byl skutečně smysluplnější člověk na postě prezidenta než Havel. Nejhorší je totiž dělat revoluci kvůli ideálům a prodat ji kvůli penězům. To se chce jednomu potom blít. To je přesně to, co se stalo před dvaceti lety a proti čemu Havel nic neudělal. Jen občas něco napsal. Jenže, to je opravdu málo.
| Quote
# Václav
Havel možná nikomu v životě neublížil, ale o to horší je zjištění, že člověk, který měl jistou formu moci, vlastně nic neudělal, než jen řečnil. Být morálním vůdcem skupiny lidí a nebýt mužem činu je kombinace, která právě proto štve hodně lidí, kteří neradi vidí jeho glorifikování. Takže naštvanost vůči němu je spíš naštvaností proti jeho zbožňování lidmi, kteří nemyslí, než vůči osobě Václava Havla.
| Quote
# Josef
Havla idealistu semlela byrokracie, velmi dobře mu také radili jeho poradci, což často kritizoval i jeho bratr Ivan. Kryl na to přišel už v počátku a jasně na to poukazoval. Řeči o tom, že Havel sice chyboval, ale ve své ideály stále věřil jsou jen tlacháním. Byl soudný člověk a musel vědět, že čestný a nebojácný člověk má své zásady a musí se jich držet. Jinak nemá právo o nich už nikdy veřejně mluvit. Havel dokazuje a Kryl o tom zpívá, že byl ve svých názorech slabý, byl bojácný, ovlivnitelný a neúpřimný. A to je, oč tu běží a co Kryl viděl a vadilo mu.
| Quote
# Jana
Politika je prý diplomacie a není zde místo pro zásadovost. Možná proto, když Havel havloval na hradě, měl asi 400 poradců, z toho 200 bývalých příslušníku Stb. Kryl mezi nima nikdy nebyl.
| Quote
# David
Na jeho pohřbu se mnoho lidem nelíbilo, kdyz mluvil nějaky poskok Václava Havla, který sám odmítl přijet. Což chápu. Kryl sám později nesouhlasil s Havlem a novodobymi superzlodeji, kteri dodnnes drancují. Neměl rád ty kecy o lásce a pravdě a při tom za zády nedělal nic, ba naopak ještě propagoval zabíjení nevinných lidí, když se přidal na stranu NATO při tzv. humanitárním bombardování. A Krylovi se belíbilo i to, že jeho slova a sliby nebyly vlastěn nikdy splněny. jen si přečtěte co slibovl před svým zvolením prezidentem. A všechnbo bylo jinak..

Má idyla je vylhaná jak Praha Karla Plicky,

lže požehnání pohana, byť znělo katolicky,

tma v ubikacích bojarů a mraky nad Žižkovem,

a gauner vzdychá po jaru a vraždí ducha slovem.
| Quote
# Rudolf
Byl to prostě génius. Co víc dodat. Pane Kryle Díky!!!
| Quote
# EvaK
Trefný a přitom tak jednoduchy článek. Jako písniočky Kryla. Je opravdu škoda, že se v politice víc neangažoval, že uvěřil těm blbům, kteří přivedli u nás všechno cugrund.
| Quote

Napiš svůj názor

Bezpečnostní kód
Obnovit