Vše, co zlepšuje schopnost přemýšlet, je sebevzdělávání!

A+ A A-

Žádná spravedlnost není, vzkazuje Fragment dětem. Spravedlnost je jen hloupá soutěž pro děti.

fragment soutez

Když se na mém psacím stole sejdou dvě slova: Fragment a spravedlnost, ozve se hlasitý smích. Je neuvěřitelně pikantní, když takové nakladatelství vyhlásil v roce 2012 soutěž pro děti na téma: "Probuďte spící spravedlnost!", ve které děti vyzývá, aby psaly své příběhy o porušování spravedlnosti ve svém okolí.


Jak jistě chápete, téma citlivé jak pro Fragment, tak pro pana Rychetského z Ústavního soudu, který dětem skrze soutěž vzkázal: (a na to si opravdu sedněte)

„Možná mi nebudete věřit, ale do určité míry se o spravedlnosti může psát mnohem snáze vám než mně. Od přirozené dětské a lidské touhy po spravedlnosti k právnímu státu vede totiž ještě dlouhá cesta. Vy stojíte na jejím začátku. Nenechte se odradit tím, že ne vždy se spravedlnosti daří. A nedejte se ani svést k příliš zjednodušeným nebo tvrdým soudům.“ (z textu soutěže)

Je to úsměvné až mrazivé. Soudce nevyššího soudu ve svém výroku vlastně popírá existenci spravedlnosti  a jinými slovy dětem vzkazuje, že spravedlnost není.
Vždyť je to jen zdání milé děti, stejně jako byla zdáním spravedlnost komunistická, dnes je zdáním spravedlnost demokratická.
Spravedlnost je podle pana Rychetského zřejmě jen slovo, které děti dokáži uchopit mnohem líp jak vrchní soudce. Já si už děti o spravedlnosti iluze nedělám, ale vy jste na počátku, vy ještě můžete. Ale prosím vás, buďte k nám milosrdní a nedejte se svést k příliš zjednodušeným nebo tvrdým soudům. Není to slušné! Děláme co můžeme, ale to víte, spravedlnost je taková běhna, pořád nám někam přebíhá a my nestačíme vyměňovat kabáty, abychom byli vždy na její straně. Ona spravedlnost není jen jedna. Je jich tolik, že nás ani moc nezajímají. Proto není tajemstvím, že slova soud a spravedlnost často nemají nic společného. Ale o tom děti nepište, tomu nemůžete rozumět.

A vyzývatel Fragment?
Jako bohaté nakladatelství mají i oni svoji spravedlnost. Je proto spravedlivé podvádět čtenáře tím, že mu předžvýkáme knihy klasiků, z nichž dvě třetiny chybí. Nevím, jak by se na tuto spravedlnost dívali autoři jako Dumas, Hugo, Němcová, Swift a další, a co by udělali samotnému nakladateli nebo jejich jejich padělatelům, rádoby spisovatelům jako jsou Prouza, Eislerová, Dušek, etc.
Dokonce jsem cosi slyšel o "podivných" smlouvách s autory, ale znáte to, autoři jsou pořád s něčím nespokojeni, a přitom by měli být rádi, že je někdo chce vydávat. Koneckonců mají si smlouvu pořádně přečíst, než ji podepíšou. Fragment má vše v pořádku.

A na závěr si zahrejme malou hru. Zkusme, jen tak pro legraci, nahradit slovo spravedlnost slovem slušnost nebo upřímnost nebo čestnost.
Zjistíme, že mají stejný význam. Pokud proto už někdo užívá slovo spravedlnost, pak by jí měl být hoden. Měl by být slušný, upřímný a čestný. Pokud je to nakladatelství, pak především ke svým zaměstancům, autorům a čtenářům. Ale podle toho, co jsme se dočetli v textu soutěže, se zdá, že to platí jen pro děti. My dospělí už víme svoje.

Žádná spravedlnost není. Spravedlnost je jen hloupá soutěž pro děti. Nebo máte snad jiný názor?

OBRAŤE LIST A ČTĚTE DÁL... nejhorší knihy Fragment čtenářství

Vaše názory  

# John
Via Macek v botách
Aktuálně.cz:

Předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský je odvážný muž. Prokázal to za bolševika i po listopadu 1989.

Dodávám:

Odvahu měl opravdu neskutečnou, zvláště za bolševika:

Dokonce vstoupil do KSČ. Ostatně, jak jinak? Pochází přece z kované komunistické rodiny. Jeho otec Josef Rychetský hájil v roce 1956 komunistického soudce Karla Vaše, strůjce řady justičních vražd. Jeho matka JUDr. Eva Rychetská, narozená 18. 9. 1912, evidovaná jako agentka pro boj s vnitřním nepřítelem, číslo agenturního svazku 24239, pracovala v právním odboru Kanceláře prvního komunistického prezidenta Klementa Gottwalda. (Její podpisy najdeme pod zamítnutými žádostmi lidí, žádajících o milost před popravou). Skončila zde až v roce 1969.

Dne 6. srpna 2003 byl jmenován soudcem a předsedou Ústavního soudu, aniž by měl v podstatě jakoukoliv soudcovskou praxi. Funkce ústavního soudce trvá deset let, v květnu 2013 jej ale prezident Zeman jmenoval opětovně a v červnu k tomu získal potřebný souhlas Senátu. Rychetský nicméně dopředu prohlásil, že podruhé chce funkci soudce Ústavního soudu zastávat jen do roku 2017…
| Quote
# MichalM
Pokud Fragment zásadně zkracuje knihy (včera jsem se na vlastní oči přesvědčil) pak by čtenáři neměli podporovat pdobné nakladatelství. Je to nejhorší hnus, co se může v oblasti vydávání knih udát, silnější pohrdání čtenářem i autorem díla se dá těžko nalézt. Potom je jen pálení a zakazování knih jako za totality katolické cirkve nebo nacistů.
| Quote
# Petr
Je smutné, když tak starý člověk a soudce, který bezesporu něco prožil musí lhát dětem i na stará kolena.
| Quote
# Petr
Přesně tak to chápe většina lidí, ale bohužel ti, kteří zákony tvoří nebo je ohýbají k obrazu svému, žijí v jiné realitě, než je spravedlnost. Proto se musím smát když jdu kolem soudu a vidím tam pořád postavu ze zavázanýma očima a s váhami v ruce. A pak čtete o spravedlnosti v novinách a posloucháte výroky soudců a je vám špatně.
| Quote
# Milena
Velmi přesný. Dobrý článek sdíleme!!
| Quote
# JosefK
Fragment ve své praxi podvádění čtenáře samozřejmě dominuje, ale podobným způsobem se chovají i jiná nakladatelství. Prorazit na knižní trh totiž pro mnohé managery znamená lhát, lhát a zase lhát. Pardon, oni tomu říkají marketing. Ale krácení knih Fragmentem nemá obdoby. Jsou to prostě hlupáci. A je zvláštní jak tento způsob komunikace mezi lidmi, chápeme ještě jako pozitivní. Asi jsme se všichni z té poblblé ekonomiky zbláznili.
| Quote
# karel
Člověče boží, krásný článek. Nejradši bych tě tesal do mramoru. Fragment je věru čiré zlo a spravedlnost je schroustána spravedlivými až na na předvolání k dostavení se do věznice s kartáčkem na zuby a mýdlem v ruce.
| Quote
# Guest
Měl jsem nedávno v ruce Babičku od Fragmentu. Nechápu jak někdo může vypustit takový šmejd mezi lidi a ještě se tím chvílit. Myslím, že zcela oprávněně se říká, že Fragment je nejhorší nakladatelství u nás, i když podobná zvěrstva páchají i jiní nakladatelé, v takovém rozsahu ale ne.
| Quote
# Jan Bodrý
K tomu není co dodat. Článek přesně poukazuje na neuvěřitelnou bídu v myšlení, která opanovala celou společnost.
| Quote

Napiš svůj názor

Bezpečnostní kód
Obnovit