Vše, co zlepšuje schopnost přemýšlet, je sebevzdělávání!

A+ A A-

Fragment, jedno z nejhorších nakladatelství v Česku, chce kriminalizovat čtenářství

fragment logo knihyŘeknete-li Fragment v souvislosti s knihami, je to nemilé. Například, když jsem četl výpotek mediální konzultantky Fragmentu Elišky Crkovské na czlit, jako bych seděl na zbytcích skla. Ta se totiž jako správná revolucionářka rozepsala o tom, jak dlouho budou čtenáři seděti v base, když sdíleti budou nějakou knihu přes internet. Bylo to strhující čtení. V duchu jsem viděl přeplněné věznice nešťastných čtenářů, kteří za tři stažené knihy, bloumají v hladomorně celý rok. Crkovská slibovala čtenářům Dantovo peklo stejně, jako to dělá papežský úřad.

Pokud se ale podívame Fragmentu pod pokličku, ledascos pochopíme. Již letmý pohled do katalogu odpovídá, proč zájem čtenářů o toto nakladatelství klesá. Politika vydávání Fragmentu je totiž podivně temná. Zvláště co se týče "profesionálního" přístupu k dílům samotných autorů, kteří rozhodně nejsou na prvním místě.

Může za to jejich profesionální cenzorské oddělení, které svou důkladností předčí i kousky slavných cenzorů v dobách socialismu.
Například bez studu deklasovalo dílo Boženy Němcové Babička na nemastný produkt nádražního bufetu, když dílo nechalo sakumprásk přepsat právníkem Prouzou a domalovat opravdu vypečenými obrázky kýčaře Šplíchala. K tomu můžete přičíst další cenzorku Eislerovou, která podobným způsobme přepsala Guliverovy cesty. Knihy tak bez konkurence získaly virtuální cenu Šrot roku a za další podobné (ne)knihy cenu Prix Merde, za nejodpornější nakladatelský počin roku.

Těmi jsou například Tři mušketýři, které zkrátili z cca 600 stran na 170 stránek.  více
Další knihy Hrabě Monte Christo, (ze cca 500 stran na 208 stran, Bídníci, ze cca 700 stran na 200 stran. Řádově tři pětiny knihy si dovolil jejich vyvolený cenzor Václav Dušek vyškrtat. Existuje snad větší znevážení literárního odkazu autora? Kde bere Fragment odvahu říct lidem do očí, co čtenář, to blbec?
A to vše pod záminkou, že moderní čtenář nemá čas číst dlouhé romány, a proto je nutné díla předžvýkat, zkrátit, prostě ulehčit mu čtení. S tím samozřejmě lze souhlasit. Ale pouze u dobytka, který knihu k tomu účelu skutečně používá. Jenže ten nepředžvýkává slova a myšlenky, ale jen žrádlo.

Jedinou pravdou, které se paní Crkovská všimla, je, že trh se změnil.
Díky internetu se bourají po staletí fungující principy marketingu. U knih to ale není první kolaps. V hlubokém středověku stála ručně psaná kniha  jmění a pro kláštery byly velmi dobrým zdrojem příjmů. To se ale rázem změnilo. Koncem 15 století, krutě zasáhly ruční knižní výrobu manufaktury s tiskařskými stroji. Knihy se během několika málo let začaly prodávat za zlomek ceny knih psaných ručně. Navíc tiskaři byli schopni produkovat ne sto kusů ročně, ale desítky tisíc. Jistě chápete, stav naprosto shodný s dnešním, proti kterému se tenkrát brojilo až na úrovni krále. Marně. Trh si velmi rychle našel cestu i do klášterů.

Proto strach z kolapsu tradičního knižního businessu vyvolává u mnoha nakladatelů podobné reakce. Jen místo u krále dnes lobbují v parlamentu za nové represívní zákony. Pokud by ale někteří nakladatelé studovali historii, zjistili by, že je to marné. Trh určují hlavně kupující, a ne obchodníci. Ti dávají jen impulsy a vždy se přizpůsobí většině. Chytří obchodníci na změny trhu, vyvolané novými technologiemi a mechanismy reagují, a místo pláče nad starými časy se učí. To je kouzlo úspěchu, posunovat věci kupředu. Kdo umí se učí, kdo neumí, ten hučí.

Navíc jsou citace paní Crkovské velmi zavádějící. Citujeme:

„Knižní pirátství je poměrně nový jev, ale o to nebezpečnější. Lidé, kteří umisťují na souborové servery naskenované knihy, si většinou neuvědomují, že se dopouštějí vážného zločinu a hrozí jim několikaleté vězení,“ upozornil spolumajitel Nakladatelství Fragment Pavel Nýč. Kvůli snadné dostupnosti mnoha titulů na sdílejících webech nakonec tratí samotní autoři knih a nakladatelé, kteří se je snaží propagovat a distribuovat." Citatce z článku paní Crkovské

Z této části je zřejmé, že pokud se  zamyslíme nad dopady sdílení knih, pak si musíme uvědomit, že není možné určit výši škody, a tedy ani odpovídající kompenzaci za ušlý zisk držitele autorských práv, a to z jednoduchého důvodu, že zákazníci, kteří si stáhli knihy z Internetu, dávají svou volbou nákupu takové knihy jasně najevo rozhodnutí, že si nechtějí zakoupit knihu jako originál a pravděpodobně by to naprostá většina nikdy neudělala! Proto zde neexistuje žádný ušlý zisk, který by mohl být jinak získán, jak se myslně domnívá Fragment.

Naopak, kopírování knih v mnoha případech napomáhá k dlouhodobější distribuci dobrých knih. Navíc je pravda, že lidé kteří knihy stahují by si nikdy nekoupili kýče, jakými Fragment zahlcuje trh, takže v tomto bodě je Fragment úplně mimo mísu!!

Fragment mlátí do bubnů jak zběsilý, aby čtenáři měli úctu k vydavatelům, autorům a knihy kupovali a ne sdíleli. Zapomněli si však zamést  před vlastním prahem tím, že úctu ke knihám a autorům musí mít v prvé řadě sami a že vývoj nového trhu nelze nastavit vyhrožováním a kriminalizací podle nesmyslných zákonů. Pokud vím, socialistický totalismus skončil nebo ve Fragmentu ještě přežívá?
Zbývá tedy poslední otázka. Zkusme hádat, jaký problém Fragment asi má?

OBRAŤE LIST A ČTĚTE DÁL... nejhorší knihy Fragment Dušek Václav Prix Merde

Vaše názory  

# Bradbury
Všechno se sesychá na překvapivý obrat, na senzační závěr. Seškrtali klasiky na patnáctiminutový rozhlasový program, pak je znova seškrtali, aby se vešli na jednu stránku, a nakonec to dotáhli na deseti nebo dvanáctiřádkové heslo v naučném slovníku.
Prostě kdo to dělá, nemá s knihami nic společného a je kulturni barbar.
| Quote
# Maria
Zrovna čtu rozhovor s Bradburym, tak snad jen kousek:
Našlo se mnoho těch, kteří všechno, co věděli o Hamletovi, vyčetli z jednostránkového výtahu v knížce, která na obálce inzerovala: Teď si konečně můžete přečíst všechny klasiky! Vyrovnáte se všem knihomolům! Je ti jasné, kam to vede? Z mateřské školky na univerzitu a zpátky do mateřské školky. To je graf intelektuálního vývoje za posledních pět století. A pusť film ještě rychleji, honem! Vezmi si jen všechny ty obrázkové magazíny: Blesk, Čas, Cink, Tip, Ze světa celebrit, Aha!.... Výtah z výtahu, výtah z výtahu výtahu. Sloupek, dvě věty, palcový titulek! A pak jde všechno k čertu!
| Quote
# Milan
když někdo vydává knihy v přesvědčení, že je to určeno pro blbečky a blbečkům to stačí, je nutně sám taky blbeček.
| Quote
# Rudolf
nic nového pod sluncem, Fragment je tím známý už roky
| Quote
# JAn
Ty ořezané knihy je ta největší prasárna, co kdo může udělat. Škoda, že takové chování není trestné!
| Quote
# John
Fragment není sám, ale asi je pravda, že je na špici.
| Quote
# REDAKCE
PROSÍM VÁS NEPOSÍLEJTE NÁM MAILY DO REDAKCE A PIŠTE DO KOMENTÁŘŮ. NEMUSÍTE ZDE UDÁVAT SVOJE JMÉNO, POKUD MÁTE OBAVY O SVÉ SOUKROMÍ. NÁS ZAJÍMÁ VÁŠ NÁZOR A NE VAŠE OBČANKA. NEMŮŽEME NA VŠECHNY ODPOVĚDĚT VČAS. DÍKY ZA POCHOPENÍ.
| Quote
# Ludvík
Nejvíc vždy kříčí ti, co mají mlčet. Aneb zloděj volá, chyťet zloděje! Fragment skutečně zapomíná na metlařskou tradici, zamést si před vlastním prahem.
| Quote
# Pedro
Masivně se stahuje deset let a zatím žádnej umělec nechcípl, akorát se nakladatelé zbavili přebytečnýho tuku a jenom mu to prospělo. Já nevím. Viděl jsem dost autorů z celýho světa. Ti makají často od nevidím do nevidím v kolbence, ale se svou knížkou objeli půl světa. Žádný smlouvy, hotely, agentury, to je všechno tuk. Samozřejmě by bylo super kdyby každej mohl delat jen co ho baví, ale co to je za utopickou představu? To se týká všech lidí a jejich koníčků nebo životních zájmů, life sucks. Na druhou stranu, čim víc musíš obětovat, abys neco, co děláš pro vyšší cíle než mrzkej peníz, mohl dělat, tím větší to má hodnotu, když v tom nepřestáváš. Spisovatelé píši dnes jen pro sebe a ne pro společnost. A zákony a všechna ta práva směřují k tomu, aby duchovní bohatství patřilo jen těm co na to maj. Elitarství je dnes základem psaní a eleitářství se udržuje popmocí právě zde zmíněné kriminalizace a vyhrožování. ten článek je dobrý a směřuje k jádru pudla.
| Quote
# Svatava
jenom zírám, co si nakladtelé vůbec mohou dovolit. Křičí o postihování mladých lidí, kteří chtějí číst a nemají na knihy, protože jsou předražené a pak někdo, kdo má másla na hlavě tuny, ještě otevírá zobák. Někteří lidé opravdu nemají žádný stud. Je to hrozné.
| Quote
# Guest
Umění by nemělo být zadarmo, ale za rozumnou a nejlépe dobrovolnou cenu, což samozřejmě vyžaduje trochu větší kulturnost společnosti, ale ta se nezkulturní současným mediálním vymýváním mozků, restriktivním systémem, vyhrožováním apod.

Umění prostě není práce. Slyšel jsem názor, že duševní vlastnictví je vlastnictví jako každý jiný, byť se svými specifiky, ale to rozhodně neznamená, že co vytvoří umělec a nabídne světu, se stává nějakým veřejným statkem.

Tohle jednoduše není pravda a už vůbec ne v informačním věku. Umění je nějakej výstup, formovanej vysoce individuální entitou na základě vstupů získanejch z okolního světa. Jednoduše umění je odrazem světa (nebo vnitřního světa umělce), není to řemeslo, proto se zveřejněním stává sort of veřejným statkem (opět zvlášť ve věku informací, kdy umění dostává hodnotu informací, který jsou čím dál víc nevylučitelný ze spotřeby). Umění neslouží (narozdíl od řemesla) k vytvoření zisku, ale k vytvoření hodnoty, která obohatí lidstvo. Něco jako součást kulturního dědictví, ať již více či méně významná nebo hodnotná. Proto bych měl mít možnost se rozhodnout, jestli mě to obohatilo a podle toho eventuelně zaplatit, proto si kupuju knihy, které mi něco davaj a ne ty, který mají dobrou reklamu.
| Quote
# Pavla
Zamést si před vlastním prahem tím, že úctu ke knihám a autorům musí mít v prvé řadě oni sami a že vývoj nového trhu nelze nastavit vyhrožováním a kriminalizací podle nesmyslných zákonů.
| Quote
# Guest
Jak teď poznám, že Fragment nějakou knihu nepokrátil. Vždyť člověk od nich koupí knihu a nemá jistotu za co dává peníze. Jetsli kupuje klasiku nebo knihu jak za socialismu, prověřenou cenzory.
| Quote
# JAn
To poznáš jednoduše. Nekupuj jejich knihy :o)a víš že jsi nevyhodil peníze z okna
| Quote
# Pavel Trška, učitel
Studenti, kteří dnes stahují knížky a podle Fragmentu se dopouštějí trestního činu, jsou přesně ti lidé, kteří za pár let si knihy budou kupovat a budou jediná. Pokud budeme vzdělávání v jakékoliv formě trestat podle nesmyslných zákonů, pak se jen dočkáme toho, že číst už bude jen promile lidí. Podle mne kdokoliv, kdo kriminalizuje čtenářství nemá v nakladatelství co dělat, protože nechápe vůbec, co se děje a o co tady vlastně jde. Vzdělávání by měla být naprostá priorita státu a ne aby byla někde na konci zájmu. Stát by měl podporovat vzdělávání po všech liniích. Zatím je to přesně naopak. To co ta paní píše je naprostá hloupost.
| Quote
# Michal Řezníček
V době, kdy lidé skoro nečtou chce někdo ještě likvidovat potenciální kupce? Ten Fragment asi nemyslí mozkem. Právě takoví lidé budou opravdu jednou knihy kupovat, protože kdo ty knížky stahuje a proč? Lidé, kteří mají ke knihám vztah a nemají na to, aby si je kupoval. Jedna kniha přijde cca na 300 korun a je pravda, že scripta dnes stojí až tisícovku někdy i víc. Studenti, pokud nekradou, a studují a ještě by polde těch našich politických blbečků měli platit školné, prostě na to nemají. Ale pokud jim zůstane vztah ke knihám, jednou je kupovat budou. Pokud bude existovat zákon na jejich kriminalizaci, pak jsme myšlením sto let za opicemi a tam je taky Fragment, který opravdu vyhrožuje a na straně druhé se chová ještě hůř jak studenti nebo lidé co si knihy stahují.
| Quote
# EvaL
Jestli je něco příšerného kolem knih, pak zkracování knih. To může udělat ken kulturní barbar jako Fragment.
| Quote
# John
To je šílený, ten Fragment, takový hnůj
| Quote
# Lidka
Ty jejich knihy opravdu děsí. Slušný nakladatel by nikdy nevydal takový marasmus. Nejhorší ale je, že si to vůbec podle mě neuvědomují. Ale to svědčí o celkové úrovni ve společnosti, kde kýč a podprůměr je dnes už standardem a na něm pak parazitují takoví jako Fragment a ještě jsou schopni se tím chválit. Opravdu neskutečné!
| Quote
# PavlaKousalová
Takových článků by mělo být víc. Jenže kdo to napíše do mainstreamových novin? Ti chudácí novináři co tam píši o knihách a nedá se to číst nebo kritici, které si platí (uplácí) Fragment? Byl jsem ale překvapený do jaké míry se taková nekvalita dostane i do knihoven. Jak je vůbec možné, že knihovny jsou ochotny koupit něco takového, copak tam lidé nemají vzdělání. Viděl jsem v Brně i takové hrůzy jako jsou knížky Egmontu, to je už opravdu o zdravém rozumu.
| Quote
# Kvapil Pavel
Pane Hermane díky, mluvíte mi z duše.
| Quote
# Katka
Já myslím, že článek by neměl směřovat jen na Fragment. Jsou tady další Librix, Egmont apod. Kteří jsou na tom možná ještě hůř, co se týče rasování knih. Často, když projdu knihkupectví je mi špatně, když vidím, copvšechno jsou lidé jschopni vydávat za knihy. Pravdou však je, že Fragment ořezezáváním knih naprosto vede.
| Quote
# piráti
„Knižní pirátství je poměrně nový jev, ale o to nebezpečnější. Lidé, kteří umisťují na souborové servery naskenované knihy, si většinou neuvědomují, že se dopouštějí vážného zločinu a hrozí jim několikaleté vězení,“ upozornil spolumajitel Nakladatelství Fragment Pavel Nýč. Kvůli snadné dostupnosti mnoha titulů na sdílejících webech nakonec tratí samotní autoři knih a nakladatelé, kteří se je snaží propagovat a distribuovat.

V případě trestného činu porušení autorského práva může jít šiřitel nelegálních obsahů až na dva roky do vězení (za jistých okolností až na osm let). Pokud by bylo jeho počínání vyhodnoceno jako přestupek, hrozí mu pokuta do výše 150 000 Kč a pravděpodobná povinnost zaplatit náhradu škody, což mohou být ještě značnější částky.
| Quote
# JO6O
cenzori jsou cenzori, možná by chtěli všechny pozavirat a prodávat knížky blbečkům do knihovny, kterým je to jedno. Kvalitní nakladateleé to jsou
| Quote
# Guest
článek Crkovské
https://www.czechlit.cz/zpravy/skonci-knihy-stejne-jako-software-hudba-nebo-film-v-rukou-piratu/
| Quote
# Karel
Paní Crkovská zřejmě žije na jiné planetě. Pokud by si student měl kupovat všechny knihy, které jen potřebuje ke studiu, pak by musel chodit jen do práce a ne studovat. Jen scripta dnes stojí až tisícovku a pokud mám možnost si stáhnout nějakou knihu, tak se klidně přiznám, že to udělám. A bez jakéhokoliv studu. Knihy jsou tak drahé, že bych na to neměl, ale to Crhovská neví, a proto jen kdáká nesmysly.
| Quote
# Jaroslava Ségešová
Pokud mi někdo nabídne knihu, kde chybí víc jak půlka původního obsahu, považuji to za nehorázný podvod. Když k tomu někdo, jako třeba ředitel Fragmentu sebejistě prohlásí, že chtějí vyjít vstříc čtenářům, kteří nemají čas, pak takového člověka považuji za nebezpečného hlupáka.
| Quote
# Paĺo
Když někdo chce kriminalizovat přirozenou touhu po vzdělání v době, kdy by si lidé měli vážit každého, kdo vůbec čte, každého, kdo se chce vzdělávat, pak na to je jen jedna odpověď. NEKUPOVAT HO.
| Quote
# Jelen Mach
Je to opravdu průšvih, když vezmu do ruky jejich knihy takových klasiků jako je Hugo. To už není neůcta, to je na poli nakladatelském horší jak tresní čin. Za to by je měli zavírat. Vůbec myšlenka, že je třeba čtenářům zkracovat knihy je psychopatická.
| Quote

Napiš svůj názor

Bezpečnostní kód
Obnovit