Děti do knihoven. Dejte dětem šanci, aby nebyly hloupé

A+ A A-

Jiří Dědeček, slušný zpěvák a PEN klub Kočičí pracky

dedecek jiri kscm demokracie

"Nejsnadnější pro starého mužského je začít s lichotkami u mládeže, aby se stal populární. Může se domnívat, že bude o to mladší. Staří dědkové, někdy spisovatelé, někdy herci, se chtějí omlazovat tím, že začnou nadbíhat mládeži. Ale to je omyl. Fyziologický stav neosvobozuje mládí od hlouposti, ale taky nezabraňuje chytrosti mladých. Není výsadou ani stáří, ani mládí být chytrý či hloupý. Ti co byli hloupí mladí, jsou obyčejně na stará kolena daleko hloupější. Ti, co byli v mládí chytří na stará kolena bývají chytřejší o zkušenosti, o které zbohatli"... napsal Jan Werich.


Zdá se mi, že není příhodnější srovnání pro slušného zpěváka, celý život odstrkovaného člověka, muže "pevných, ale gumových zásad", a to i přesto, že se stal prezidentem. Naštěstí jen upadající značky PEN klubu. Ano, toho klubu, který se proslavil písni všech písní: Kníže má k lidu blíže, kde Dědeček sice nezpívá, ale svým podpisem stvrdil, že za kulturní agitkou výboru Pen klubu neochvějně stojí. Koneckonců kdo jiný na hrad než kníže.
O něco později je ale podespaný pod peticí, která pro změnu samotného knížete kritizuje, protože hodný monarcha a jeho TOP strana ubrala nevolníkům v kultuře sto miliónů korun. No, kdo by to před pár týdny řekl, že?

A to se stalo chvíli po té, co náš slušný zpěvák další peticí tvrdí celému národu, že demokratické volby nelze uznávat, pokud v ní náhodou zvítězí někdo z KSČM. Demokracie je tady jen pro strany, které se panu Dědečkovi líbí a ne, které byly občany demokraticky zvoleny. Podivná slušnost občana a předsedy PEN klubu. Bohužel skutek Dědečkův jen potvrzuje, že PEN klub býval organizací spisovatelů, hledajících porozumění mezi národy a názorovými skupinami. Už kdysi dávno zradil samotného Čapka v té nejhorší době. A dnes?

PEN klub je především klubem sklerotiků. Po dlouhé roky Klause na Hradě jim nevadilo jeho urážlivé rejpání do Václava Havla, který nezůstával v urážkách Klause pozadu, jak můžeme vidět na četných záznamech. A najednou, na konci Klausovy kariéry, se Dědečkovi a jeho exkluzivnímu sdružení intelektuálů, jak se sami nazývají, povedlo sepsat úsměvnou petici proti výrokům Klause. Přiznejme si však, že víc se PEN klub ztrapnit nemohl.

To, že slušný zpěvák Dědeček neuznává demokracii, potvrdil dalším podpisem pod petici na podporu člověka, který si spletl bulvární žumpu s veřejnoprávním médiem takovým způsobem, že ho pan Kotrba, ač sochař, musel veřejně pokárat, což potvrdila i Rada ČT a udělila Drdovi důtku...
Kdyby Drda pronesl svůj nevyvážený a hrubě zaujatý projev například na BBC, zavřely by se mu tam dveře na hodně let. A to BBC řeší hodně průšvihů... To by se ale Dědeček musel víc vzdělávat, aby pochopil.

Po dlouhé roky Dědečkovi nevadilo, že v Česke televizi dochází k porušování svobody slova a svobody vyjadřování.
Nevadilo mu to ani po dobu vládnutí ODS a TOP09. Jakmile byla pravicová parta ve volbách odstavena, objevila se najednou kulturní osvobozenecká fronta a revolucionář Dědeček, hřímající o svobodě slova. Paradoxní je, že členem PEN klubu jsou i radni ČT Uhde i prozaik Antonín Bajaja, kterří na korupční chování ČT nikdy nepoukazovali. "Máme velké podezření na klientelismus, neřku-li korupci ve smyslu dávání přednosti názoru jedněch politických proudů na úkor druhých. To by se ve veřejnoprávní televizi rozhodně dít nemělo," řekl iDNES.cz komik a zpěvák Dědeček. No, když člověk stárne ztrácí paměť, i krátkodobou.

Ale aby bylo jasno. Necítím vůči panu Dědečkovi zášť ani nenávist, ani zlobu. Některé jeho písničky budu mít pořád rád, a právě proto přeji jemu a vlastně nám všem, aby v dalších letech svého stáří udržel nejen napnutou kůži na tváři, ale hlavně pochopil, že rozdělovat lidi umí každý hlupák, ale jen moudrý dokáže lidi spojovat.
Nerozdělujte proto pane Dědečku své bližní ani podle barvy vlasů nebo stranické leigitimace či světového názoru, ale podle toho, jak jsou prospěšní pro celou společnost, ve které žijí, i když chápu, společně s Janem Werichem, že lidé mohou být chytří, ale i zlí, a také mohou být chytří, ale hodní, mohou být hloupí a zlí, ale i hloupí a dobří. Ale abychom to rozpoznali musíme se opírat o vlastní moudrost, kterážto je spojením naší zkušeností a slušnosti nejen vůči ostatním, ale hlavně vůči sobě samému.

A nenávist... tu v sobě vytrvale gumujme jako špatné rýmy... neboť s těmi je každá písnička falešná, stejně jako v životě je nenávist a hloupost falešným rádcem.

Foto:Wikipedia

OBRAŤE LIST A ČTĚTE DÁL... pen klub Dědeček Jiří

Vaše názory  

# Pavel
Dobře napsaní. Člověk, který zpochybňuje základy demokracie v České republice a vyvolává napětí ve společnosti svými hloupými narážkami a osočováním normálnách lidí, nemá co dělat na postu předsedy PENu.
# Ladislav Pokorny
Cituji Pavla:
V tomto případě to sedí do posledního písmene.

Naprosto přesné.
# Pavla
Na Václavském náměstí při oslavách 17. Listopadu 2016 recitoval textař Jiří Dědeček do mikrofonu báseň Sedí prase na Hradě. Myslím, že samotné recitování „díla“ ukázalo, že Dědeček je praidiot napsal trefne senator Doubrava.. Zapšklý hysterik. Autor se potrestal již tím, že takovou hovadinu veřejně přednášel. Prý psáno stojí „ Blahoslaven budiž chudý duchem“ nebo tak nějak. V tomto případě to sedí do posledního písmene.
# Pavlína
Existuje vynikající šanson Georgese Brasense, který si sám sobě a zřejmě o sobě přebásnil Dědeček.
"Jen se zbaví slup, ví to natošup celej svět. Ještě ve šlupce má tě za blbce, jsi-li kmet. Jen ho vohne věk, člověk by mu řek, teď ty zas trp. Pěkně dokola, teď ty jsi za vola, teď ty jsi blb. (...) Vy mladí blbci, vy s ohněm v srdci, je to drb. Každou kravinu nemá za vinu starej blb. Vy staří blbci, zakyslí, trpcí, hůl a hrb, vám hejbe žlučí, než se vyučí mladej blb. Já, co jsem věkem někde mezi, já vám teď povím, v čem to vězí. Kdepak čas, nevězí to v době. Když se je blb, je se blb. V kolíbce či jednou nohou v hrobě, když se je blb, je se blb. Vy blbci, nepřete se spolu, spor ukončete s noblesou. A pak ať zapěje vůl volu Ach, kdeže loňští blbci jsou."
# JAn
Podlost s níž dovede být člověk naivní je bezmezná. Ale nejvyšší je podlost básníka, komedianta jenž chce sklízet potlesk... a sklízí ho neboť dodává vznešených citů
EGON BONDY
# Klóba
Konečně to někdo napsal. Toho ješitného a do velké míry hloupého maníka fakt nemusím.
# Mirek
Ono je otázkou, do jaké míry Dědeček uvažuje sám za sebe a do jaké míry roztrubuje názory své ženy Terezy.
# Ludvík
Řekl jste to přesně. Nemám z Dědečka jiné pocity než prázdnotu. Bohužel.
# sofie
Děkuji za článek, už delší dobu jsem měla z p. Dědečka takový divný pocit, ten se mi potvrdil.
# Jana
myslím, že je dobré připomenout fakta
# JAn
Dědeček je možná hodný i když velmi často hloupý a naivní člověk, ale je ve vleku své ženy Terezy, která s ním mává jak s hadrem.

You have no rights to post comments