Děti do knihoven. Dejte dětem šanci, aby nebyly hloupé

A+ A A-

Čtení pomáhá? Proč učíme děti číst knihy za peníze? Stupidní akce pro pomýlení dětí

penize za knihy

Pokud si koupíte knihu za 200 Kč, dostanete zdarma balení deseti vajec. Když takovou blbost vymyslí opavský podnikatel a knihkupec Vladimír Kořínek, je to jeho vizitka, i když okolí toho o sobě hodně prozradil. Pokud ale o takové zhovadilosti píše pochvalně novinář, pak je to jeden z mnoha důkazů, že "lidé pera" velikosti Čapka, Horkého jsou minulostí, a místo nich se v novinách zjevují čím dál víc nedovzdělanci.


A což teprve akce Čtení pomáhá dětem.
Celá akce kontroverzního exředitele ČEZ, pana Martina Romana, tzv. Čtení pomáhá, kterou s velkou slávou osobně propagoval, je v podstatě o penězích. Děti dostávají virtuálních 50 korun za každou knihu, kterou údajně přečetly a tzv. vydělané peníze za čtení pak mohou přiřadit projektu na podporu zdravotně postižených lidí.
Je víc než smutné, že "pábení" ke vzdělávání u dětí se řeší přes peníze, nehledě k tomu, že učí děti podvádět. Zvláště ty schopnější. Není zde totiž reálná zpětná vazba, která by potvrdila, že děti knihy skutečně čtou a není zde nic, co by je vedlo ke čtení knih smysluplných. Prostě pošlu tam velký seznam knih a vyhraju. Naštěstí oblíbenost celého projektu je velmi malá.
Svým způsobem nebezpečný, ale velmi dobře medializovaný projekt podpořili Jiří Dědeček předseda PEN klubu, Alena Ježková spisovatelka, politička a Zdeněk Svěrák, herec. K tomu není co dodat, každý rozumný člověk si domyslí sám.

Pobízení lidi ke koupi knih za jídlo nebo nutit děti ke čtení za úplatu, považuji za největší primitivismus, kterého jsme schopni. Je to absolutní neúcta k principu vzdělávání ve společnosti, díky kterému fungujeme jako myslící lidé, a ne chodící opice.

O tom, jaký měli lidé vztah ke vzdělání a ke knihám před pár desítkami let, může svědčit část doslovu Otmara Vaňorného, překladatele Homérovy Iliady.

Studoval jsem na obecním gymnásiu v Rychnově nad Kněžnou pod výbornými profesory a byl jsem svědkem, jak ohromné oběti přinášelo občanstvo malého města Rychnova, dokonce ne bohaté, aby svoje gymnasium udrželo. Pamatuji se jako dnes, když byly po městě zavedeny sbírky, s jakým nadšením všichni občané, i nejchudší, dle možnosti přispívali. Ale i pak stál ústav veliké peníze, ale občanstvo přinášelo všecky ty oběti rádo a z lásky ke své milé mládeži, které chtělo dáti vyšší vzdělání. Tak to dělala i mnohá jiná města česká. Ale i tam, kde byly střední i vysoké školy státní, tj., kde náklady na ně platil rakouský stát, i tam mu je český národ dávno a mnohonásobně zaplatil.

Byl to veliký dar, který národ český dával své mládeži, a ovšem i sám sobě. Já bych např. nebyl mohl jinde studovat, poněvadž moji rodiče byli chudi. Že jsem nabyl středoškolského vzdělání, mám jedině děkovat obětavosti svých krajanů. Tím mi bylo umožněno také studium na universitě.

I myslím, že bylo a je mou povinností, abych za ten veliký dar vzdělání, kterého jsem z obětavosti českého národa na střední a vysoké škole nabyl, tomu milému lidu českému dle své možnosti a svých schopností také něco vrátil. Není toho mnoho, a dokonce tím není zaplaceno dobrodiní, které jsem od něho obdržel – ale víc jsem nedokázal...

Otmar Vaňorný, ve Vysokém Mýtě v dubnu 1934

Vaše názory  

# radní
U paní Ježková nic už nepřekvapuje. Z málo úspěšné spisovatelky na neschopnou političku nebo co to vlastně dělá. Vypočítává byla už na radnici.
# Katka
Už přede lety jsme si v knihovně říkali, co je to za blbost chtít po dětech peníze za čtení. Učit děti, že i vzdělávání je za peníze je blbost. Je dobře, že se už o tom normálně píše.
# John
Čtení pomáhá? Nikdy jsem nepochopil co to má znamenat, pokud nejde jen o sebeprezentaci jednoho mamagera a zviditelnění několika zprofanovaných postaviček z jazzu. O Ježkové už jsme dlouho nic neslyšeli, co je v politice, že? Ale podobných nesmyslných komedií je u nás mnohem víc. Třeba Rosteme s knihou atd. Dědečka komentovat snad ani třeba, ten se odkomentuje sám.
# Klára
Citace:
Knihy jsou nezastupitelné ve výchově děti k vlastnímu myšlení. Ani sebedokonalejší média nemohou nahradit způsob uvažovaní, když čteme smysluplnou knihu vzdělaného autora. Způsob předávání duchovního bohatství, které knihy zprostředkovávají z generace na generaci, bychom neměli degradovat na primitivní způsoby platné v hokynářství nebo dokonce v bankovnictví.
Moc hezká myšlenka !!!
# Rudolf
Na akci Čtení pomáhá je smutné, že ji podpořili paní Ježková, pan Svěrák a dokonce představitel české literatury (aspoň podle titulu) pan Dědeček, který ještě navícotevřeně vystupuje proti principům demokratidkým voleb. (viz jeho pamflet PEN klubu). zatímco noviny jsou plné kontroverzních článků o "ukradených" miliónech pana Romana. Samozřejmě v rámci zákona.Pro peníze udělá v našem státě kdokoliv, cokoliv. Pan Svěrák mě ale výrazně zklamal. Podporovat projekt podplacení dětí vedoucí údajně ke čtení je nehoráznost. U Ježkové to nepřekvapí.
# Anna
Čtení pomáhá? A za peníze? český blb je kouzelník, zvláště když pracuje pro PR agenturu a pro ČEZ. Bravo! Připomíná mi to akci Městské knihovny v Praze za tři milióny a skutek utek, jen PR agentura se napakovala.
# JAn
Knihy za vejce, to nemá smysl ani komentovat. Jen mě překvapila ta akce Čtení pomáhá za peníze. To vymyslel opravdu blb a měli by ho dát veřejně na pranýř. Za to, že nemyslel. Další překvápko je s účastí Svěráka. I když on byl vždycky na prachy.
# Pavel
'Pobízení lidi ke koupi knih za jídlo nebo nutit děti ke čtení za úplatu, považuji za největší primitivismus, kterého jsme schopni. Je to absolutní neúcta k principu vzdělávání ve společnosti, díky kterému fungujeme jako myslící lidé a ne chodící opice."
# Karel
No podívejme se kdo všechno a co všechno udělá pro peníze a ještě to učí děti. Paní Ježková? Tak to bych do ní neřekl.
# Houbička
Ne zcela souhlasím. Děti na výzvu ke čtení zabraly, nehledě na to, že ty čtoucí nedostaly zhola nic a přesto mohly virtuálě pomoci. A dozvěděly se také o tom, že není samozřejmostí být zdráv.Ad vejce- nonsens, netuším, v čem je ftip onoho počinu pana knihkupce v Opavě...jaksi mi jeho smysl uniká...Kromě toho - pokud brojíte proti primitivismu, opravte si laskavě chyby v textu.
# Dana
Projekt zcela propadal. Naštěstí. Byl nejen špatně připravený, ale hlavně byl postavený na chybné myšlence, což vedlo díkybohu k velkému nezaájmu veřejnosti. Je vidět, že Češi ještě nejsou gtak úplně blbí, jak si Roman myslel.
# Aja
Aj si nieco z toho citania zapamatali? Aky ma vyznam, ze bude moja dcera hodinu v izbe nad knizkou, myslienkami uplne inde, a dostane za to vajce? Alebo este lepsie virtualnych 50 korun. Vobec, ale vobec nic jej to neda. Nehovoriac o tom, ze po vajci jej urcite srdce pisti.

A obut sa do preklepov? Pri tych tisicoch clankov, ktore p. Herman napisal na tento web? Prosim vas...

You have no rights to post comments