Vše, co zlepšuje schopnost přemýšlet, je sebevzdělávání!

A+ A A-

Kýč roku 2010. Celé Česko čte dětem vydalo neuvěřitelný kalendář

cele cesko cte detem kalendar

Celé Česko čte dětem chce učit děti esteticky vnímat svět nebo je naklonovat na kýč? To je otázka, která se objevila kolem podivného projektu - kalendáře s vycpanými mrtvými zvířaty, které nafotila Dita Pepe. Po shlédnutí kalendáře je mi jasné, že organizátoři Celé Česko čte dětem chtějí vychovat z našich dětí cynické bytosti, kterým se líbí zabíjení zvířat a kýčovité pseudofotografie.
Estetické vnímání je zde na stejné úrovní, jako předvolební politický slint.

Fotografie Dity Pepe nebo pseudoumělecké slátaniny?

Pokud se podíváme na fotografie, pak se nelze jen usmívat, jaké slátaniny vytvořila mladičká fotografka Dita Pepe a vydává to za umění. "To děvče umí dobře kopírovat," řekl na její účet prof. Macháček, "ale není v žádném případě kreativní, nemá fantazii. A to je u fotografa opravdu zásadní. Bude to jednou rozhodně dobrá studiová kýčařka, která nafotí cokoliv, o čem bude přesvědčena, že letí a že se bude kupovat. Něco jako Saudek nebo ti co ho kopírují, například Saudková." Ale  o tom, že Pepe najde kupce svých pouťových fotografií, rozhodně nepochybuji. Talent na to má.

Známé osobnosti na kalendáři podporují čtenářství nebo sebe
?
U některých VIP je zcela pochopitelné, že jsou ochotni posedět u čehokoliv, co jim přinese aspoň trochu popularity. Chápu to u pubertálních zpěváků a samozřejmě u některých herců. Těžko ale pochopit, jakým způsobem přesvědčily paní Chýlkovou nebo Langerovou, aby se propůjčily k takovým akcím, které jim rozhodně na vážnosti ani popularitě nepřidají. Asi to bude tím, že někdy myšlenka je mnohem zajímavější, jak samotná realizace, a pak se s tím asi nedá nic dělat. Jen trpět. Koneckonců o tom je vlastně celý projekt Celé Česko dětem.
A tak se můžeme jen s chutí zasmát nad fotografii Smolíčka s mrtvým jelenem, stejně jako nad kopálistou a bruslistou Haškem, coby vyždímaným mořským vlkem nebo nad velmi povedenými vycpanými plameňáky se Sommerovou a Špátovou v jakési parodii na knihu Alenka v říši divů., kterou fotografka buď nečetla nebo vůbec nepochopila. Ale to je běžný způsob práce. Navíc mě zaráží to množství vycpaných zvířat, které mi velmi připomíná středověké myšlení.

Grafika "Najbrt" asi nepůjde do portfolia... a nešla
Grafika kalendáře je produktem studia Najbrt, který se na poli designu zapsal několika vyjímečným pracemi. V tomto případě však jejich grafik Petr Štěpán byl zřejmě zmámen kouzlem fotokýče Pepe nebo možná i samotnou fotografkou. Kdoví? Každopádně to, co stvořil kolem fotografií není nic, čím by se Najbrt mohl chlubit v portfoliu. To by museli být opravdu blázni.

Quo vadis projekte Celé Česko čte dětem?
Celé Česko čte dětem
tak znovu potvrzuje, že neroznávat kvalitu od podprůměrnosti, je jejich parketa, které se podřizují od počátku. A to není dobrá známka do budoucnosti. Společnost, která by měla prosazovat kvalitu knih, ilustrací a tím i vkusu, dnes prodává za pětistovku neskutečný kýč. Co s toho plyne, si každý čtenář domyslí sám. A to nechci probírat z jakých peněz tento kalendář vznikl.
Navíc propagace zabíjení a středověkého vycpávání zvířat mi připadá v dnešní době nejen absurdní, ba dokonce dementní.

Myslím, že jen s velkým sebezapřením a notnou dávkou otupělosti lze takový kalendář koupit. Nicméně buďme spravedliví. Vidím i jeho zřejmý přínos. Kalendář je velmi vhodným prezentačním materiálem pro jakoukoliv přednášku o kýči.

PS: Prof. Macháček samozřejmě použil mnohem drsnější výroky, které se ovšem kvůli malým dětem nedají prezentovat veřejně.

https://www.celeceskoctedetem.cz/cz/menu/166/unikatni-umelecky-projekt-kalendar-2010/
Photo-náhled: komerční prezetentace kalendáře z webu Celé Česko čte dětem

Vaše názory  

# Milan Machala
Ilustrační kýč je zaměřený na klasického konzumenta. A je jedno zda takové kresbičky jsou cíleně nebo spontanně kopírovány. Vždy je za tím cítit touhu po úspěchu. Takové kresby nikdy nechtějí přesáhnout obzor chápání diváka, ale bez jakýkoloiv skrupulí těží z toho, co divák spontáně požaduje, protože je tím kýčem obklopen naprosto všude a není schopen jakékoliv sebereflexe poznání. Kýč se proto může líbit jen lidem bez vzdělání nebo lidem zhlouplým stereotypním a konzumním způsobem života. O to smutnější je tento článek.
| Quote
# Jana
Od kýčařů oddělme ještě dokonalého kýčaře, tj. zvláštní případ tvůrce, parazitujícího v dětském světle světa, ale lze to i předstírat, jako všechno - všichni mohou předstírat všechno. Lásku k dětem, k národu, k umění a kdoví k čemu ještě. Pokaždé ale jde jen o jedno. O vlastní prospěch.
| Quote
# Karel Pýcha
Musím se přiznat, že po návštěvě jejich stránek mi není vůbec jasné, čím se zybývají. Kromě propagace herců a prodávání záložek do knih a těchto neuvěřitelně kýčovitých kalendářů. Kolegyně mě dokonce upozornila na to, že ta paní Katušáková, která organizaci založila, prý dostala cenu za charitu. Tomu se ale nedivím. Češi jsou odporníci na různé zbytečné ceny. Vždyž i Obama dostal Nobelovou cenu míru za vedení válek, že?
| Quote
# Karla
Jsem si na 99% jistý, že ve skutečnosti nikdo není udělanej do umění a celé to je jenom nějaký exkluzivní klub, do kterého se můžete dostat, jenom pokud máte víc peněž než zajímavých věcí, o kterých byste chtěli mluvit se zbylými živočichy z lidské rasy. Můžete klidně vraždit děti a vydávat to za umění. Je neuvěřitelné, jaké je to divadlo. Stejně jako v tomto článku. To je opravdu hnus, zvláště ve spojení s dětmi. Rozum zůstává stát, co to jsou za lidi.
| Quote
# John Piwka
Jako fotograf s 20 letou praxí potvrzuji: Kýč!
| Quote
# Hana
Jak si můžete takhle dovolit pomlouvat paní Katrušákovou. Nebýt jí, tak nikdo v České republice, nepropaguje čtení ani knihy. Jedině Celé Česko čte dětem. Měli byste se stydět. To je opravdu hnusné, co jste napsal.
| Quote
# Kamila
příšerné ne v tom, že to vydali, příšerné v tom, že se tato organizace propaguje jako šiřitel vzdělávání u dětí a sama produkuje takový neskutečný KÝČ!!
| Quote
# Jaroslav
Váš názor je zajímavý a zde není ojedinělý. Jsem ovšem zaskočen, že Váš názor nesdílejí takoví umělci jako např: Zdeněk Svěrák, Jaromír Nohavica, Václav Havel, Arnošt Goldflam, Michal Viewegh, Pepe, Najbrt a moho dalších. Opravdu si myslíte, že tito lidé zcela záměrně propagují nevkus a sprzněnost??? Hlava mi to nebere....
| Quote
# Miroslava
Pokud podporují aktivity CCCD pak propagují nevkus. V tom máte pravdu. Navíc mnozí ani neví co ta organizace dělá. Navíc, když Havel koktá dětem nějakou knížku, to je veliký a nezapomentelný zážitek. Stejný jako kalendář. :o) ale jinak s vámi debovat asi nemá smysl, viďte?
| Quote
# Jaroslav
Milá paní Miroslavo, buďte si jista, že takoví lidé, které jsem jmenoval se setsakra zajímají o to, co podporují.
Oni si tyhle věci narozdíl od nás (anonymních diskutujících na webu) hodně hlídají a nemůžou si dovolit podporovat nevkus. Podle mého názoru to prostě nevkus není. A velmi se mi nelíbí, že se to tak zde prezentuje. Hlavně tedy s osobními útoky apod.
A věřte, že jsou i takoví rodiče, kteří kteří mají nějakou vadu řeči (podobně jako VH)...Je to snad důvod, aby jim nečetli???
| Quote
# JAn
Nemáte pravdu. Mnozí a ni neví na jaké akci jsou. Daji jen na doporučení a ta mohou být různá i hrůzná.
| Quote
# Jiří Macoun
není snad zásadní chybou, že lidé mají odlišné úhly pohledu na cokoliv. Velice prospěšné by paní Miroslavo bylo, abyste přehled, který nepochybně v oboru máte, využila k prospěchu druhých. Jaké aktivity na podporu čtenářství považujete Vy za pozoruhodné a příkladné? Zatím víme, že Havel jen koktá. Možná to taky Svěrákovi nemyslí, Nohavica určitě pije přes míru, Viewegh je moc populární škrábal, Goldflam nicka. Těším se na Vaše pozitivní informace.
| Quote
# Zuzana Kociánová
Myslím, že napsat tento bezduchý článek dalo autorovi jistě méně práce, než Ditě Pepe s přípravou a realizací, dle mého velice zdařilého a vtipného kalendáře.... a pochybuji o tom, že z toho měla autorka, realizátoři projektu či zúčastění nějaký zisk.
Celý projekt má nepochybně skvělou myšlenku, kterou já jako pedagog vítám.
Komentáře pod článkem příliš nechápu. Např. co je divného na tom, že fotbalista Smitzer čte dětem Neználka. Osobně jsem byla na několika čteních a pro mě to byl (myšleno v pozitivním slova smyslu) zážitek vždy.
Při čtení článku mě napadají dvě varianty. Buď je autorem zhrzený závistivý fotograf, který usiloval o práci na kalendáři nebo bláznivý ochránce a miovník zvěře, zejména té vycpané:-)
Když tak čtu ty komentáře pod článkem, možná se jedná o celou organizovanou skupinu ochránců vycpané zvěře:-)
Mimochodem taky bych uvítala, kdyby autor článku odtajnil svou identitu i identitu tajemného prof. Macháčka.
| Quote
# Jan Pospíšil, Brno
Naši vnuci se nás jednoho dne zeptají: Kde jsi byl při holocaustu zvířat? Co jsi udělal proti těmto strašným zločinům? Po druhé již nebudeme moci přijít se stejnou výmluvou, že jsme o tom nevěděli.
| Quote
# Jenda Kopečný, Kutná Hora
Paní Kociánová, vaše poznámka o ochráncích přírody jen dokazuje, že jste na mentální úrovni patnácti let. Nejvíc mě děsí, že takoví lidé učí naše děti a ještě mají odvahu prezentovat své stupidní názory.
| Quote
# Jana Kroupová
Vážená paní, učím už 34 let, ale umění, které je tady kritizováno, bych předložila dětem opravdu jen jako ukázku strašného kýče. Je vidět, že máte vkus, takových učitelek jako jste vy, jsem se děsila celý život, co jsem ve školství.
| Quote
# Zuzana Kociánová
Vážená paní Kroupová, Váš ani můj osobní vkus není měřítkem ničeho. Já napsala sama za sebe, že mi kalendář připadá vtipný a zdařilý. Jako pedagog vítam projekt Celé česko čte dětem velmi pozitivně a vidím za ním obrovský kus dobře odvedené práce. Mě na oplátku trochu děsí, když si někdo ( u učitele je to o to horší) troufá označit něčí práci za kýč a tento svůj subjektivní názor prezentovat dětem jako fakt. A pevně doufam, že pokud se budu pedagogické praxi věnovat tak dlouho jako vy, k něčemu takovému nedospěji.
Učení zdar!
| Quote
# Jaroslav
Pokud jste tak vzdělaná učitelka, dozajista víte, že moderní umělci systematicky a zcela vědomě pracují s "kýčem" jako výrazovým prostředkem... Co myslíte, nebyl úmysl autorky tohoto kalendáře (který jste jistě na živo neviděla) využít "kýče" záměrně?
| Quote
# Jiří Macoun
protože ten, vážená paní Kroupová, kdo zamýšlí děti cosi pro život důležitého naučit, je především učí myslet kriticky. Postupy, kdy pedagog jen šablonovitě prohlásí tohle je kýč, toto ne a basta fidli, potlačují v důsledku rozvoj tvořivosti a podporují neuvážené podléhání všem vnějším vlivům, nejen v oboru uměleckém, ale třeba reklamě na cokoliv...a abych nezapomněl, pozdravuje Vás paní učitelka Gottfrýdová. S úctou JM
| Quote
# Carlos
Kociánová>> Nejhorší lidskou vlastností je naučená hloupost, ta, kterou sami pěstujeme tím, že nemyslíme, ale jen přejímáme.
| Quote
# Zuzana Kociánová
Vzhledem k tomu, že stále nevím, kdo je prof. Macháček a je zde pouze "citován", nebudu reagovat. Možná by stálo za to, aby se prof. Macháček osobně zúčastil této diskuse....
| Quote
# Honza
Profesor Macháček je filosof ve výslužbě a slušný člověk. Tato debata nemá úroveň, a tak se ani nedivím, že se nezapojí do diskuze. Nejhezčí a trefný je citát Milana Kundery. Obhajovaní nevkusných plagiátů je také jen úkaz dnešní doby.
| Quote
# Zuzana Kociánová
Opět někdo, kdo hovoří za prof. Macháčka....Já absolutně nezpochybňuji, že se jedná o slušného člověka....pouze na to nehodlám reagovat.
Nevím v čem je trefný citát Milana Kundery....Ve fotografiích Dity Pepe nenalézám žádné plagiátorství, ale zkuste mi to nějak osvětlit, určitě víte, o čem mluvíte, když si troufáte označit tyto fotky za plagiáty.
| Quote
# Jaroslav
Co na této debatě nemá úroveň??? Snad samo to, že je debatou? Je tady někdo snad neslušný člověk?
Čeho přesně je kalendář plagiátem?
Co opravňuje slušného člověka a filosofa vznášet soudy o člověku, kterého absolutně nezná, nezná jeho tvorbu:
"Bude to jednou rozhodně dobrá studiová kýčařka, která nafotí cokoliv, o čem bude přesvědčena, že letí a že se bude kupovat"
Tohle mi zavání opravdu nevkusným osobním útokem, kterého by se slušný člověk opravdu neměl dopouštět.
| Quote
# Jaroslav
Kdo je už konečně tajemný pan Macháček???
Historik umění? Ochránce zvířat? Psycholog, který ví, že Dita Pepe "nafotí cokliv, o čem bude přesvědčena, že letí a že se bude kupovat"...A co vlastně kopíruje???
| Quote
# Ladislav M.
Paní Kociánová, vůbec nevíte o čem je řeč.
| Quote
# Zuzana Kociánová
Nechápu význam Vašeho příspěvku:-)
| Quote
# Ladislav M
Ano, o tom to je :o)
| Quote
# Janko
Ze současného umění se bohužel vytrácí obsah a bohužel i řemeslo. Zůstává jen touha něco vyjadřovat - nebo spíš bez ustání v mnoha formách projevu žvanit. A tento článek není jediným, ale velmi zajíimvým příkladem.
| Quote
# Michal Tauger
Kýčovitý kalendář není ničím výjimečným v české kultuře. Jen to ale důkaz, že z umění se dle mého názoru opět postupně vytrácí odvaha, obsah a - bohužel - i řemeslo. Zůstává jen touha něco vyjadřovat - nebo spíš bez ustání v mnoha formách projevu žvanit.
To co mě ale děsí je, že tyto nevkusné obrazy podsouvá lidem organizace, jenž si dala do vínku vychovávat děti a rodiče. Proto podobné projekty v této kombinaci jsou větší zrůdností než cokoliv "umělecekého", co je vytvořeno pro dospělé publikum.
| Quote
# JosefII
Umění se odlišuje od kýče tím, že v něm autor podstatu svého sdělení více či méně zakóduje a volba kódu pak umožňuje většinou různorodou interpretaci, kdežto kýč bývá nekódován a sdělení je na první pohled jasné. V tomto případě se fotografka ani nesnažila něco zak´´odovat, ale je to tím, že neví co je umění.
| Quote
# Ludvík
jeto běs, je to běs !!!
| Quote
# Jane
Je to výstižný dokument o současném stavu české společnosti. "Nezlob se na zrcadlo, když máš křivou hubu", praví přísloví.
| Quote
# zuzana Kocianová
Pořád mi není jasné podle čeho hodnotíte míru vkusu a nevkusu? Nikdo tady nebyl schopen napsat koho napodobuje Dita Pepe ve své tvorbě.....
... spousta prázdných "rádoby mouder" těch co si myslí,že jim náleží patent na vkus:-)
| Quote
# Rudolf
Stačí si poslechnout rozhovor s pepe na CTV a je vam jasné její záměr a proč fotí a kdo ji prý tak oslavuje. Hodně úsměvné. Ale buďme toelrantní, jsou ještě horší fotografové. pepe je jednoduché děvče které se možná někdy naučí i mluvit, aby to nevypadalo u po minutě, že o fotografování nic neví.
| Quote
# Johanka
viděla jsem jednotlivé listy někde na internetu. Skutečně hrozné a naprosto bez vkusu. Učím děti 15 let výtvarnou výchovu v UŠ, ale s tím by u mne nepochodil nikdo. Ale problém je v tom, že málokde na škole se estetika umění učí nebo aspoň se jí věnuje část kantorů.
| Quote
# Guest
Tvůrcům projektu Celé Česko čte dětem nevěřím ani slovo. Číst malým dětem je správné, tyto něžné a intimní chvíle ovlivní toho malého človíčka na celý život. Většina rodičů to podle mne ale ví a není třeba jim to takto vtloukat do hlavy. Navíc projevy obránců této aktivity z Ostravy říkají všechno o úrovni projektu.
| Quote
# Jaroslav
No nevím, ale jste opravdu velký optimista, zda si myslíte, že většina rodičů dětem čte...
| Quote
# JAn
Kdo se chce líbit, musí potvrzovat to,co svět chce slyšet, být tedy ve službách přejatých myšlenek. Kýč, to je hloupost přejetých myšlenek přeložená do řeči krásy a citů. Vyrážejí nám z očí slzy dojetí nad námi samými, nad banalitami, které myslíme a cítíme.
| Quote
# Milan
Kundera to vystihl líp jak celý článek. Nejhorší je, když se za bohulibý projekt pro děti skrývá osobní prospěch a absolutní nevkus. Je neuvěřitelné kolik známých osdobností nemá vkus a co jsou schopni udělat, jen aby se o nich psalo.
| Quote
# redakce
https://www.citarny.cz/index.php?option=com_content&view=article&id=2619:milan-kundera-o-kyi-v-literatue-a-umni&catid=54:uvahy-a-zamyleni&Itemid=3803
| Quote
# Petr Klíma
Za celou dobu mého působenmí ve školství jsem se bohužel setkal u většiny kantorů s absolutním nevkusem, který navíc předávali svým žákům jako neměnný standard. Myslím, že podobné články jaké napsal pan Herman jsou třeba psát denně, aby si lidé uvědomili v čem žijí a kdo jim namlouvá nesmysly. O to víc je to třeba, když zjišťuji, že existují organizace,které dokonce zámerně šíří nevkus pod hlavičkou tzv. citového vývoje dítěte. To je ostudné. Nejvíc mě ale zaráží kolik lidí je ochotno veřejně tuto sprznělost, jež je páchána na malých dětech, propagovat.
| Quote
# Jaroslav
obávám se milý Honzo (čím dál více se mi chce použít hloupý Honzo), že reklamu ničemu dělat opravdu nemusíte, není to zapotřebí. Vzhledem k tomu, že článek zde visí bezmála půlroku a pod ním je za tu dobu asi 20 komentářů (z toho skoro polovina za dnešek), myslím, že reklama není to, co z tohoto stane.
Nicméně jste mne velmi zklamal. Nedokázal jste jasně odpovědět na velmi jednoduché otázky. Což ovšem svědčí o Vaší úrovni. A jelikož se k tomuto nevyjádřil zatím nikdo další, myslím si to i ostatních plivajicích na tvůrčí počiny Dity Pepe a týmu (Najbrt, kostýmní výtvarnice Lada Vyvialová atd.)
Nejste náhodou klon záhadného prof. Macháčka (jak se vlastně jmenuje celým jménem a kde najdeme jeho práce???), či webdesignera Hermana?
Jenom pro informaci zdejším plivajícím připomínám, že tvůrčí tým tohoto kalendáře prováděli svou práci bez nároku na honorář (a to včetně modelů - celbrit).
Nevím, možná se příště dozvíme, že S.Spielberg a M. Scorsese neumí točit filmy...
Veselé kritizování, Jaroslav
| Quote
# Dana
To je ale zloby, Jaroslave. Nejste vy náhodou placený kibic? Škoda papíru, škoda úsilí na takovou hloupost.
| Quote
# Jaroslav
Nejsem placený kibic...Jen jsem zatím kladl otázky a nedostalo se mi odpovědí...
Nyní tedy milá Danielo, možná mi něco řeknete právě Vy. Jakou hloupost máte na mysli? Koho Dita Pepe kopíruje? Proč nějaký pan profesor Macháček (prosím přibližte mi tuto osobnost..opravdu už poníženě prosím!!!) na jmenovanou osobně útočí. Včetně webdeisgnera Hermana. Proč sem někdo tahá vraždění zvířat.
Opak je pravdou, já nejsem vůbec pln zloby...Plno zloby čtu v článcích o tomto kalendáři a v diskuzi pod...
V nějakém příspěvku od Vás jsem si přečetl: "Opava je přece maloměsto, tak co čekáte od takového institutu fotografie, kde si léčí svůj komplex řada tzv. uměleckých fotografů, kteří si osvojují právo říkat co je a co není umění. Birgus je tím proslulý."
Proč si myslíte, že si tam někdo léčí komplex? Co to vlastně znamená? Nevím nevím, ale mnoho zloby cítím právě od Vás...Posléze rád na Vaši odpověď zareaguji..
Nebo opravdu nejste zvyklá na to, že s Vámi někdo diskutuje, nebo zpochybňuje Vaše tvrzení, o kterém si myslí, že není pravdivé??? Nejste taky jedna z "předlistopadových" učitelek, které jakoukoliv diskuzi rázně odmítaly?
Veselé kritizování přeje Jaroslav
| Quote
# Dana
Mnoho otázek, na které by Vám měly odpovědět ti, co tu tak reagovali. Vzhledem k vašim reakcím jsem usoudila, že jste na tom osobně zainteresován. Učitelkou nejsem a nikdy jsem nebyla, jen jsem viděla výtvarný doprovod této organizace a je to opravdu nehezké. Těch ošklivostí nás obklopuje už dost, proto fandím těm, kdo je odsuzují. Paní Pepe i paní Srncová mohou být hodné dámy, ale to, co v této organizaci předvedly, je zde právem nazýváno kýčem.
| Quote
# Carlos
Kdo se chce líbit, musí potvrzovat to,co svět chce slyšet, být tedy ve službách přejatých myšlenek. Kýč, to je hloupost přejatých myšlenek přeložená do řeči krásy a citů. Vyrážejí nám z očí slzy dojetí nad námi samými, nad banalitami, které myslíme a cítíme.
| Quote
# Jaroslav
jen bych se chtěl poptat, zda autor článku je fotograf, nebo fotografický či výtvarný kritik?
A kdo je proboha prof. Macháček???
Tento článek se mi zdá velmi podivný! Rád bych tímto autora požádal o odpovědi...reakce bude následovat poté.
| Quote
# Robo
Napsal to Stanislaw Lem, ale velmi se to hodí k článku: "Rozmytí hranice mezi uměleckým dílem a smetím, mezi kumštem a lajdáctvím, se mi jeví jako jeden z hlavních znaků naší epochy."
| Quote
# Jaroslav Budík
Myslím, že to není kýč. Je to mnohem horší. Degradace lidského myšlení, kdy dětem předvádíme krásu a umění ve spojení ze mrtvolami zvířat, symbolikou zabíjení a naprosté absence citu. Příšerná organizace, která prosazuje takové ohavné myšlenky -U DĚTÍ!!!! Jako bývalého učitele mě to pobuřuje.
| Quote
# Ludvík
Nevím jestli je to kýč roku, ale rozhodně je to kýč. Nevíc mě zaráží, když jsem zjistil, že jmenovaná fotografka učí na opavské vysoké škole fotografii. Tak to je úlet a tato skutečnost svědčí o vysoké úrovni kulturnosti na Moravě i v Čechách. O organizaci na podporu knih není co dodat. Takových amatérů a chytráků čerpající dotace ze státní pokladny je náš krásný stát plný.
| Quote
# roubik
ohavne, na cesko cte detem me dostalo docela, jak nejakej ten fotbalista smitzer meno tak nejak se jmenoval cet detem neznalka, to musel bejt zazitek. ale rozhodne bych netvrdil, ze to cte cele cesko haha
| Quote

Napiš svůj názor

Bezpečnostní kód
Obnovit