Vše, co zlepšuje schopnost přemýšlet, je sebevzdělávání!

A+ A A-

Kam vlastně kráčí Celé Česko čte dětem a Eva Katrušáková?

cele cesko cte detem knihyJednoho dne se z temnot vynořila zachráňkyně dětského čtenářství. A ta se obrátila na hodná média, kterým tvrdí, že právě její projekt je jediný a správný a jen ti zlí na Ministerstvu kultury to nechtějí pochopit. Tak asi by mohla začít pohádka o jedné paní, která by ráda, aby všichni rodiče v Česku četli svým dětem 20 minut denně. No myslím, že taková krásná myšlenka předčí jednoznačně všechny nápady Brouka Pytlíka. Ale vraťme se na začátek. 23.března 2006 promluvila paní Eva Katrušáková, tak se zachráňkyně jmenuje, na veřejnosti, v pořadu Kultura 24 na CT24. Když jsem si ho pustil ze záznamu, musím přiznat, že něco takového se jen tak neslyší.

Když přeskočíme obecné fráze o dětském čtenářství a o údajně neblahém vlivu počítačů na čtení, které jsou každému k mání na internetu a pomineme nekonečenou řadu slovních spojení, my bychom, rádi bychom, chtěli bychom, pak bychom mohli tuto úvahu ukončit a vůbec se tím nezabývat.
Jenže je tady něco, čeho si všimnout musíme, už proto, že to něco bylo vyřčeno veřejně, s úsměvem a arogancí ke všem, kteří dlouhé roky a nezištně podporují čtení u dětí.

Především mě zaujal naprostý nezájem o české aktivity na podporu čtenářství. Dokonce si jmenovaná paní myslí, že Noc s Andersenem probíhá jen v Polsku. To už zvedám oči v sloup ))) Jakoby v Česku, v této oblasti, existovalo velké NIC a nikde se nic nedělo. No nemyslím si, že o tom ta paní nic neví, ale zřejmě tyto akce na podporu čtenářství zdaleka nedosahují úrovně jejího projektu, aby se o nich aspoň zmínila. Rád bych porovnal aktivity tohoto projektu s aktivitami, jako je například Jičínská pohádka, Noc s Andersenem, Veletrh dětské knihy v Liberci a dalšími stovkami akcí, které se dějí v naší republice. Ale není bohužel s čím. Projekt "Celé Česko čte dětem" na nás zívá, jak velká nula, i když se prý na něm dělá dva roky. Ale buďme spravedliví. Nakonec s těžkým srdcem jednu českou aktivitu připustila. Celostátní projekt "Rosteme s knihou", a to jen proto, že to připomněla redaktorka CT24. Ale ten, na rozdíl od projektu "Celé Česko čte dětem", je nejen originální, ale má nápad a šťávu a je ryze český.

Jmenovaná paní přiznává, že projekt vlastně okopírovala z Polska. Tam se jmenuje "Polsko čte svým dětem" a prý už 97% polských rodin přehodnotilo svůj postoj ke čtenářství. Vypadá to, že v Polsku teď všichni čtou po večerech svým dětem knížky. Opravdu úžasné, ale bohužel těžce přitažené za vlasy. Ale nakonec, proč by se to nezveřejnilo právě tak, když ve svém důsledku je polská akce ryze komerční záležitost a všechny linky končí u velkoobchodu s knihami. A tady jsem na vážkách, jestli právě to není "zlaté dno" i projektu "Celé Česko čte dětem". ))) Vždyť jediné, na čem se možná v projektu pracuje, je nějaký Zlatý fond knih pro děti a mládež. Jenže takových fondů nebo seznamů, už v Česku existuje několik.

Koneckonců si to poslechněte na CT24 sami. Mně, po shlédnutí skoro 15 minutového rozhovoru o ničem, je jen smutno z toho, že Česká televize není schopna o skutečných akcích pro děti a o čtenářství vyslat do éteru jeden slušný pořad a věřte, že je informována velmi dobře. No kdoví, proč to tak je. ))) A taky doufám, že na Ministerstvu kultury někdo náhodou nepřiklepne hned několik miliónů na projekt, který svým přístupem vzbuzuje jen smích a možná i pláč. Ale v případě, že by se tak stalo (Česko je kouzelná země), pak věřím, že do jednoho roku 97% českých rodin přehodnotí svůj přístup ke knihám i dětem a čtenářství vůbec. To bych bral, byly by to krásný časy a spisovatelé pro děti budou mít konečně jen jedno povolání - psaní. )))))

Protože se množily anonymy atakujicí tento článek, přidali jsme zpětně reakce, které byly zapsány na starém webu v době vzniku článku tj. v období březen až listopad 2006

Vaše názory  

# Majka
Stačilo mi, když jsem nedávno viděl s touto hloupou dámou rozhovor na DVTV. Nejen, že neumí mluvit, ale hlavně neví o čem mluví. Hrůza.
| Quote
# Pavla
Propgace herců na úkor dětí. Jak jinak :o)
| Quote
# Alena Milancová
Naprosto souhlasím. Osobně jsem nikdy nepochopila smysl toho projektu a to nepíši o tom, že jejich stránky jsou důkazem naprostého amaterismu. Plno chyb, které samy za sebe říkají, že projekt propaguje ne čtení pro děti, ale samé herce nebo lidi, kteří ke knihám nemají žádný vztah. A na to berou statisíce od ministerstva kultury? Je to hrozné, co se děje v naší zemi.
| Quote
# Kamil Horák
Dodnes jsem nepochopil o čem Celé Česko čte dětem je. Dlouho jsem byl přesvědčený, že akci dotuje nějaká reklamní agentura, ale asi to bude mnohem horší. Díky za takové články, otevírají lidem konzumní oči.
| Quote
# John
Cituji ET:
Já osobně si myslím, že je velký problém se čtením u dětí, a třeba i se psaním, když počítač povolují psát bez diakritiky apod..

Myslím, že tento citát vypovídá o vašem intelektu maximum a proto asi ta pitomost o kritickém myšlení:o)
| Quote
# ET
Tak si myslím, že tady někdo "dělá" něco do čtení a jelikož na to nemá tak kritizuje jiné organizace, které se lépe zviditelnily. Já osobně si myslím, že je velký problém se čtením u dětí, a třeba i se psaním, když počítač povolují psát bez diakritiky apod...A CČČD má podle mně minimálně velké myšlenky a hurá, že to propagují, kromě čtení dtem také to, že se jim čte!!! Tudíž, že ASPOŇ 20 minut denně dítě ví, že má rodiče. Takže zkuste tu Vaši aktivitu rozjet líp a ne kritizovat ty co si vymysleli jiný způsob než sedět a čekat, že něco dostanete.
| Quote
# Dana
Milá ET, proč by měl někdo závidět tak nesmyslný projekt? Ani já a spousta knihovnic, která znám, neví o co tady jde. Pravděpodobně o to, že ty statisíce ze státní kapsy, se přesunou do kapes reklamních agentur a za to pak Katrušáková dostane medajli a možná i něco jiného. Komedie, která zneužívá stovek lidí, kteří čtenářství skutečně mezi dětmi propagují a šíří. Jak už bylo napsáno, CČČD jen parazituje. To je myslím přesný výraz.
| Quote
# Honza
Organizace, která se stále prezentuje nevkusnou Srncovou a v jejichž materiálech je jen spousta frází nespasí čtení týdenním čtením, kdy se ukážou různé osobnosti z naší kultury. Uniká mi stále smysluplnost tohoto projektu…
| Quote
# Rudolf
Klasická ukázka kýče pro blbé! Kýčař si totiž nevšímá duchovní cesty, protože u cesty jen prodává a zdržuje, zve k oslavám věčně živého kýče nezávaznou, a proto nutně krutou zábavou. Při té příležitosti příchozím vymeje mozek a inkasuje. Je zajímavé, že slabší povahy, tíhnou vždycky ke kýči a hledají tam moc, slávu a peníze.
| Quote
# Jana Loutkotková, Brno
Od té doby se hodně změnilo a někdo má Katrušákovou hodně rád, když dostává podivné ceny nad kterými normální člověk kroutí hlavou. Ale ze státní pokladny už vytáhla milióny na bilbordy o čtení. Jen blázen by mohl uvěřit, že to všechno dělá pro rozvoj čtenářství u dětí. Ojedinělý, ale pravdivý článek.
| Quote
# Marie Holoušková
Smutné zjištění je, když se mění význam slov. Co propaguje Celé Česko čte dětem už není tajemství. Ten článek to vystihnul hned na počátku a teď se ukazuje pravda, že nejde o čtenářství, ale o pózy. Jsem bývalá učitelka a o to víc mě uráží podobné organizace, kterých je kolem nás čím dál víc. Jen slova, slova, slova, ale činy jsou jiné.
| Quote
# Jiří Havelský
Problém je v tom, jak jsem pochopil zcela jednoznačně na stránkách Celé Česko čte dětem, že se propaguje dobrá věc naprosto amatérsky a prospěchářskými metodami. Jak jinak, jsme přece v naší milé České republice. Paní Katrušáková bohužel nic nevymyslela, jak tady někdo napsal, ale pouze přebírá to, co již dělají jiní. Využívá k tomu VIP osobnosti, bulvár a dostává statisíce od Ministerstva kultury na pochybné akce jako je například již probíraný kalendář apod. A největší paradox je v tom, že propaguje čtenářství skrze lidi, kteří to dělají desítky let, aniž by měli touhu být v novinách nebo by měli dostávat směšné ceny. Nenašelo jsem nic, čím by tato organizace byla v konečném důsledku lidem prospěšná. Bohužel.
Výroční cenu za přínos knižní kultuře!!! kterou paní Katruškáková dostala od Literárního fondu právem považujete za výsměch všem, kteří bezištně propagují knihu u našich dětí i mládeže. Jsou to naštěstí stovky krásných a nadšených lidí, kteří nepotřebují, aby se na jejich práci někdo vezl.
| Quote
# Marta
Dobrý den, spolupracuji s CČČD jako dobrovolník, a to, co zde čtu již hraničí s pomluvou. Paní Katrušáková, respektive CČČD, nedostala od MK ČR na realizaci kalendáře ani korunu. Ostatně, můžete se podívat na seznam sponzorů na internetových stranách. A to už nemluvě o těch statisících, které zde uvádíte, odkud proboha berete ty nesmyslné informace???!!!
| Quote
# Ladislav, Ostrava
V dnešní byrokratické společnosti stačí být viděn. Nemusíte nic pořádně umět, ani dělat. Katrušáková je důkazem. Je pro mě záhadou, za co dostala například Cenu českého litreárního fondu. Určitě to neví ani Trávníček, který na ní napsal laudatio, ve kterém to napsáno není. Inu kdo umí a má známé dostane všechno co si umane. Z takových lidí mi bývá občas fyzicky špatně.
| Quote
# Mája
To opravdu znáte tak dobře paní Katrušákovou, co dělá a co umí? Předvádíte zde všichni typické čecháčkovství, sedět, prdět (s prominutím do židle), nedělat nic, ale plná huba "chytrých" keců! Styďte se!
| Quote
# Aja
Opat musim reagovat na blud. To akoze redakcia Citaren sedi na zidli a nic nedela? No, tak to sa celkom tesim, ked sa z tej zidle postavi a poriadne to roztoci.
| Quote
# Mája
nič nerobí, keď už ... už sa dávno mohli z tej židle zdvihnúť ... chichi
| Quote
# Marie
S tím lze jen souhlasit. Dodnes jsem nepochopila, co tato organiztace propaguje. Vždyť jen popisuje to, co dělají desítky lidí. Ale dnes stačí koktající exprezident Havel na akci kde je 20 dětí jako prezentace čtenářství u nás. Z takových metod se mi zvedá žaludek a to jako učitelka jsem už zažila hodně.
| Quote
# mája
A mě se zvedá žaludek z takových učitelek...kritizovat ano, ale kritické myšlení veškeré žádné, kopírujete jen negativní myšlenaky těch, kteří dští závist, protože na podobný nápad nepřišli sami. Co jste jako učitelka udělala pro čtenářství vy, docela dobře si to umím představit - NIC (snad kromě poznámek do žákovské - nečte, nemá úkol, atd.). Kdo kritizuje a neumí nic pochválit, ten by neměl ani učit, ale vy asi nic moc jiného neumíte. Není divu, že se říká, kdo neumí nic jiného, ten učí, tak to pak v našich školách vypadá. Učitelky plné komplexů!!!
| Quote

Napiš svůj názor

Bezpečnostní kód
Obnovit