Děti do knihoven. Dejte dětem šanci, aby nebyly hloupé

A+ A A-

Bohumil Hrabal, úzkost a Meda Mládková

hrabal bohumil spisovatel

A tak ve Washingtonu na Woodrow Wilson University, běžely Postřižiny, polovička posluchačů se zvolna vytratila, paní Meda nakonec vyšla za mnou, já jsem už tolikrát Postřižiny viděl, že mi přicházelo špatně, seděl jsem a pil pivo s paní Medou Mládkovou, která mi řekla… Ještě že jste to zachránil. Nikdy ve vaší odpovědi nebylo to, nač se vás ptali…


Ovšem byla to literatura, to vaše povídání, škoda, že nejste clown, i tak, jak jste byl, byl jste clown… a já jsem pil pivo a jedl jsem prstoma to, co bylo připraveno pro hosty té mé besedy… Paní Meda hovořila pak o tom, že pracuje na studii o střední Evropě, že motto bude Úzkost, ta socha pana Gutfreunda…
Vážně? Optal jsem se udiveně, a paní Mládková s tím větší chutí, s tím svým apetitem a gustem mi líčila výtvarníky střední Evropy, ten Sovinec, a hlavně, viděl jste ty sochy pana Nepraše v mých pokojích. Povídám, to nejsou sochy, to jsou kramply ze staré stodoly, ze starých dílen a presy na výrobu patentních klíčů… Vy žertujete! Strčila do mne paní Meda… a pak hovořila dál o té úzkosti v dílech střední Evropy…

a  já jsem z ničeho nic řekl… A bylo by hezké téma… Bolestná úzkost lásky hrdlo svírá ti, jako by nikdy ses neměl lásky dočkati… Kdo to napsal? Povídám: Ale, to je Pásmo od Guillaume Apollinaira… A paní Meda: A vy o tom musíte napsat esej, o té úzkosti… když tady byl pan Krčma, tak já jsem myslela, že by to mohl napsat on… ne, on ne, ale vy! A píchla mi do prsou nehtíkem zdobeným červeným lakem… Ten Krčma ale, to je střední Evropa! Víte, co udělal, když umřela Olga Scheinpflugová a současně dostala titul národní umělkyně? Krčma nařídil otevřít rakev a mrtvé Olze takhle v naklonění ukázal už zarámovaný titul s jejím jménem a že je národní umělkyně…

ale pane Hrabale, byla jsem specielně ve Vídni, u Vídně je potom zámek, šel mi naproti umělec, malíř ve fraku a s bradkou, bylo to na zámečku, kde už byla spousta lidí a auta z celé Evropy… a zděsila jsem se, viděla jsem, jak přivážejí jateční krávy a telata a prasata… a pak, když seance začala, tak ten umělec před diváky, a tedy obdivovateli svého umění, předvedl, jak podřízli tele a potom prase hnědé a tmavočervené barvy a na našepsované plátno tvořil gestickou malbu, bylo to úžasné… všechny obrazy jsou s přimísenou čerstvou krví… a diváci a kritici sledovali další porážku prasete a další podříznutí tak, jako to dělali židovští košeráci… a ten umělec je dneska milionář… celý ten styl mi děsil, byla to synagogální rituální jatka, hovořila paní Meda…

A já jsem slyšel, jak film spěchá ke svému konci, slyšel jsem, že se diváci smějí… povídám, raději tam vejdeme…  

Bohumil Hrabal, Listopadový uragán
Vydala Tvorba ve vydavatelství Delta v roce 1990, v nákladu 150.500 výtisků.

OBRAŤE LIST A ČTĚTE DÁL... Hrabal Bohumil Mládková Meda

Vaše názory  

# Petr
Meda Mládková je velmi usilovná a urputná dáma, která si jde jen za svým. Proto si vzala za muže i gaye.
Později třeba chtěla bydlet na Kampě a prosadila si tam svoje umění. Ale ono to není tak kristálově čisté s tím uměním, jak to navenek vypadá. Koneckonců její odborné znalosti jsou často k smíchu.
# Stanislav
Moc dobře si vzpomínám, jak na začátku devadesátých let mnozí kritici Hrabala zatracovali a nerozuměli tomu, co právě psal a kydali na něj různou špínu a on se ani nebránil, neboť věděl o lidském své. Naopak ty drobnosti z těchto let je zatím jediný autentický dokument o tom, jak rozvrkočená společnost tehdy byla, opět nadčasový i tenkrát.

A teď ten slíbený úryvek z Cassia v emigraci:

A tak se stalo, že jsem si sednul bokem do křesla na vosu a bodla mi pigalo do boku…

Stačil jsem ještě domyslet ten obraz na náměstí v Drohobyči, kterak říšský voják zastřelil tady básníky a profesora kreslení Bruno Schulze, a opakovat si, pane Hrabale, máte pěkné odpoledne v Kersku, vychutnáváte pěkně ten soumrak, obzvláště když v novinách byla tento týden zpráva, že když se v Praze 8 vrátila z dovolené majitelka bytu a otevřela ledničku, našla tam stočené a zmrzlé novorozeně… policie zjistila, že tohle vyvedla dáma, která se nabídla, že bude zalívat květiny během dovolené majitelky bytu, své přítelkyně, a nevím proč napadlo mi ještě, jak paní Meda Mládková ve Washingtonu, když vyprávěla o svém životě, mimo tisíce a tisíce vět mi řekla… v tom roce čtyřicet pět že chtěla koncem května jít někam se svojí přítelkyní a ona jí řekla rezolutně, že dneska nemůže s ní jít, protože jde s přítelkyněmi bičovat Němce na nějaké hřiště do Nuslí… ano, pane Hrabale, bičovat Němce, ženy a děti a starce do Nuslí… A vy teďka tady kvičíte, že vám vosa vbodla pigalo do boku, zrovna tam, kde začíná, když je, brát ledvinová kolika…
# John
Na Mládkovou vzpomíná i Jan Zábrana:
Na čtyři pokračování vysílá Hlas Ameriky interview s jakousi paní, prachatou Američankou, zřejmě emigrantkou nebo českého původu – mluví celkem normálně česky –, která má v New Yorku čtyřpatrový barák a v něm obrazy českých malířů, většinou těch, co tady nemohou vystavovat. (Jezdí je do Prahy kupovat a v Americe jim dělá manažerku, vystavuje je, propaguje, myslím, že i o ty výstavy Jirky Koláře loni na podzim se zasloužila ona.) Jak jen pusu otevře – a při té sérii interview se jí něco naotvírá –, co slovo, to hovno. A, bohužel, hovno superspeciál – z těch, co jdou obzvlášť na nervy. Jaké rádio už si má člověk pustit?
# Petr
Když člověk slyší Medkovou, jakoby slyšel polopravdy řečené medovým hlasem, velmi dobrá ukázka, všechna čest panu Hrabalovi
# JAn
No jo Mládková. Gay Mládek a kamuflovaný manžel ji nechal vystudovat, jenže ona je zářným příkladem, že se jí vzdělání nedotklo. Knížák má v jejím případě pravdu, navíc, co měla skutečně cenné, to věnovala New Yorku nebo Paříži, možná je dobře, že se toho Mládek nedožil.
# Kafab
Medový hlas Medkové není medový, ale často i jedový! Nidko třeba neví proč si vzala za muže homosexuála. Taky to o něčem vypovídá.
# Honza
Především zastupitele Prahy 1 by si měli uvědomit, s kým budou podepisovat smlouvu na dům, kde bydlel Dobrovský, Wirth, Voskovec, Werich a Holan nebo tu smlouvu uzavřít nejdříve na zkušební dobu, a ne rovnou na dvacet let. Nikde není psáno, že by ta Nadace vlastnila pozůstalosti těchto lidí.
# Divák
Citace:
Nikde není psáno, že by ta Nadace vlastnila pozůstalosti těchto lidí.
Mládková určitě nemá autorská práva Jana Wericha, tekže u Krause kupodivu vymýšlela storky ona a ne Knížák, kterého ho tam drsně pomluvila. Nevím, ale po tom všem, co o ní člověk čte a dovídá se, nepatří zrovna k těm důvěryhodným osobám. Zcela právem pomlouvá korupci na radnici, ale zapomíná, že sama svým chováním korupci podporuje.
# Milena
Hrabal pojmenoval projekt Mládková přesně a s nadhledem sobě vlastním. S odstupem času můžeme jen smeknout, jak jeho hodnocení lidí bylo přesné až mrazí.
# Marry
Mam z Mladkove podobnou uzkost, bohuzel. Jeji chovani sleduji dlouha leta a kdyz ji pak clovek slysi, ma pocit, ze trpi sam ztratou pameti, zatimco stara dama si vsechno pamatuje a co nepotrebuje bezpecne zapomina.
# Marie Koutná
Hrabal byl moudrej člověk. Jak asi musel trpět vedle tanečnice s kurzem o výtvarné výchově. Velmi poučný článek o snobismu v umění.
# KarelK
Viděl jsem Medkovou nedávno v pořadu Krause. Nezdá se mi být zvlášť inteligentní a charakterní, zvláště když s takovou záští hovoří o Kupkové nebo Knížáku. Ta její posedlost a zloba je varující. Hrabal ji popsal v tom pravém světle vtipně a přesně. Hrabal byl skutečně velký spisovatel. Co je proti němu Medková? Nic.
# Archa
Jak se v Praze lže
Včera, 1. února 2013 se v pokleslém pořadu „Show Jana Krause“ na Primě objevila paní Mládková doprovázená exministrem Jiřím Pospíšilem.
Především, proč je ten pořad odporný. Jan Kraus ho používá k tomu, aby zesměšnil ty, které nemá rád a aby zvýznamnil ty o kterých si myslí, že jsou důležití či jeho srdci blízcí. Je to příklad moderátora, kterému jde jen o sebe a který svůj pořad zneužívá i k politickému ovlivňování i když je už dlouho jasné, že Krausovi jde jen o „rejžování“.
Paní Mládková neustále lže a, bohužel, díky podobným lidem jako je Jan Kraus, a musím s politováním připustit, že i Jiří Pospíšil (který se v politice dosud choval korektně), se její lži potvrzují jako skutečnost.
Celé Knížákovo prohlášení
www.milanknizak.com/aktuality/jak-se-v-praze-lze-n73/
# Majka
pravá tvář Medkové, jaký rozdíl, že?

You have no rights to post comments