A+ A A-

Vizionář Karel Kryl, málo známé rozhovory o ztracené naději a rozkrádání

kryl karel knihy

Málo známý sestřih rozhovoru s Karlem Krylem (12. dubna 1944 – 3. března 1994) natočený v roce 1992 na téma polistopadového vývoje, rozdělení Československa a morálního úpadku lidu této země.

Původní video bylo natočené na Svobodné Evropě. Na youtube bylo několkrát smazáno údajně Osou, prý pro porušení autorských práv.


OBRAŤE LIST A ČTĚTE DÁL... Kryl Karel

Komentáře  

# JAn 2016-03-03
Moc se mi líbil oteřvřený dopis Petra Žantovského a proto ho kus tady cituji:
Je to tak, že mocní naší epochy Vás vystrčili do předsíně, protože nesnesli, že se jim smějete a říkáte jim nepříjemné pravdy. Nejvíc Václav Havel, však jste si ho za to taky mnohokrát podal v proslovech i písních. Ten mocnář, co se obklopil kamarilou kývačů a byl tak hloupý, že nepochopil, jak moc každý moudrý panovník potřebuje šaška. Toho, který jediný mu smí beztrestně říci cokoli. Toho, jenž stejně jako v té Vaší písničce, každého krále přežije. Kdysi se říkalo, že Gustáv Husák vejde do dějin jako nepodstatný politik z éry Karla Gotta. Vím, je to nemístná nadsázka, která konec konců dosti a neprávem ubližuje spíše Husákovi, než by lichotila Gottovi. Ale kdybych se držel té metafory, pak bych řekl, i s vědomím strašlivého zjednodušení, jež vyslovuji, že Havel byl jen hercem v roli krále, ale Vy jste byl tím šaškem, jenž na celé jeviště vykřikoval to, co jsme si mysleli. Tím, kdo zůstal živý v nás, kteří jsme naslouchali. Nemohl jste najít srozumění se světem bledých tváří, neboť jste vzešel ze zvyků a ideálů, jež bledé tváře nechápou, a proto neuznávají, a proto potírají, likvidují, a s tím i jejich nositele.
Citovat
# Ladislav Měkota 2015-09-08
Kryl věděl svoje a nahlas to tvrdil jako první. Stát je systematicky a vědomě rozkrádán. Klára Samková se například zmiňuje o tomto:
Josef Lux při projednávání „Zákona o převodu majetku státu na jiné osoby“, tzn. o tak zvané „Velké privatizaci“, v rozpravě řekl: „Stát a jeho představitelé nemohou ani rozdávat ani prodávat něco, co jim nepatří a nikdy nepatřilo. Oblíbená analogie s thatcherovskou Anglii je zcela mylná. Tam stát původní vlastníky kompenzoval a podnikové akcie kupoval na legitimním trhu, proto je také mohl prodávat. U nás stát prostě konfiskoval a kradl, a proto nemůže a nesmí prodávat a už vůbec ne rozdávat. Je to otázka morálky a chování.“
Citovat
# Karel 2014-02-27
Génius Kryl. Právě velký literární talent způsobuje, že mnohé z jeho písní jsou nadčasové a funkční bez ohledu na společenský režim a politickou situaci.
Citovat
# Akce Z 2013-05-26
OSA sundala Kryla? Odkdy ma prava na soukrome rozhovory? Tak to je hodne divne!!!!!!!!!!!!
Citovat
# EvaK 2013-03-15
Všechno, co politické strany tvrdí o podpoře umění, je lež. Mají zájem podporovat jen komerční, tedy nejkonformističtější umění. Stále se snaží zničit vše a každého, kdo ukazuje, že král je nahý. Jsou to trpké situace, do kterých český národ zahnalo minulé století. Česká varianta kapitalismu vrací zákon džungle: silnější ovládá slabšího. Ale zákon lidské společnosti by měl znít: silnější chrání slabšího. Radka Denemarková, spisovatelka
Citovat
# MichalM 2013-03-14
Předkládám osvědčený recept k "síle" české postpravice: obelhat voliče....rozkrást svěřená ministerstva... zaplatit soukromým médiím.... obsadit veřejnoprávní média....stokrát opakovanou lež udělat mediální pravdou....nabídnout mafiím k dispozici stát....nevidět...neslyšet...pytlovat prachy....pytlovat sebevědomí....rychle rychle dokud to jde....nic z toho nepřiznat...a tajně se obhajovat tím, že nárok přežít má přece jenom ten silnější...
Jitka Bartošová, Facebook ??
Citovat
# r.m. 2015-05-25
Jaká pravice, jací podnikatelé? Všichni naši miliardáři kolaborovali z StB a PZO a po revoluci s nakradeným majetkem začali obchodovat s Ruskem a pro Rusko.
I Kellner a jeho PPF je z rodiny rudých kolaborantů - tatík byl stálým přidělencem RVHP v Moskvě.
Žádná revoluce vlastně nebyla, jen v Havlově fantazii. Udělal jim jen užitečného blbečka.
Citovat
# stýv 2016-03-03
Revoluce to byla...sice soft , ale byla ,a ty vidíš nějak rudě, ...jací jsou lidé,takové jsou vlády !!
Citovat