Vše, co zlepšuje schopnost přemýšlet, je sebevzdělávání!

A+ A A-

Jak nakladatel Vilímek vyměnil názvy knih Julese Verna

verne cover book

Jak všichni víme a známe, česká tvořivost nemá mezí. Doložila to roku 2005 i kniha Vadima Horáka Jules Verne v nakladatelství Jos. R. Vilímek (Thyrsus). Také v ní se dočteme o chrabrých Vilímkových inovacích v oblasti názvů verneovek.

Co vlastně nakladatel ukuchtil?
Jednak původní tituly krátil (Do středu Země, Do Měsíce, Los č. 9672), jednak upravoval (Dva robinsoni místo Školy robinsonů, Tvrdohlavý Turek místo Paličatý Kéraban, Trampoty páně Thompsonovy místo Agentura Thmopson and Co.) a konečně si vymýšlel i tituly zbrusu nové:

Ocelové město místo Pět set miliónů Bégumy (i když zde váhám, zda už ocelová varianta nevznikla ve Francii),
Zemí šelem místo Slona na páru,
Hra o dědictví místo Výstředníkova závěť,
Zatopená Sahara místo Zaplavení mořem,
O život místo Číňanovy trampoty v Číně (a novodobá filmová adaptace se - mimochodem vzato - jmenuje Muž z Honkongu).

Pan Vilímek ale taky vcelku bez milosti "odstřelil" i každičké jméno Vernova hrdiny umístěné do názvu knihy, a tak dosadil:
Na kometě za Hectora Servadaca,
Nový hrabě Monte Christo za Matyáše Sandorfa,
Vzducholodí kolem světa za Robura Dobyvatele,
Oceánem na kře ledové za Césara Cascabela,
V pustinách australských za Paní Branicanovou ,
Milionář na cestách za Clovise Dardentora.
verne 1863

A ještě?
Kromě toho zkoušel i ztajemňovat, a proto dnes čteme Tajemství pralesa místo Jangady, Tajemný hrad v Karpatech místo „obyčejného“ Karpatského hradu a Vynález zkázy místo Tváří k praporu. Jak vidíte, Vilímkovy inovace se docela ujaly.

OBRAŤE LIST A ČTĚTE DÁL... Verne Jules historie knihy

Vaše názory  

# Artaman
I když Vilímkovi vděčíme za zviditelnění Julese Verna v Čechách,tak mu nemohu odpustit právě toto přejmenování původních názvů.Některé Vilímkovi názvy znějí opravdu lépe než ty originální,ale stejně se domnívám,že toto se prostě dělat nemá. Změnit název románu jen proto,aby se lépe prodával mi nepřijde moc dobré. Na druhou stranu ale chápu,že v době,kdy Verna přivedl na českou scénu to asi bylo třeba. Dnes už je ale jiná doba.Julese Verna každý fanoušek zná a tak si myslím,že třeba právě u verneovek z nakladatelství Josef Vybíral mohlo býti použito původních názvů. Zvláště,když nakladatelství píše toto:

"Připravuji ke knižnímu vydání plejádu románů JULESE VERNEA. První kniha se objeví v nabídce již zanedlouho, bude věrně vycházet z vydání P. - J. HETZELA"

Názvy románů převzalo nakladateltví J.Vybíral od Vilímka.
| Quote

Napiš svůj názor

Bezpečnostní kód
Obnovit