Vše, co zlepšuje schopnost přemýšlet, je sebevzdělávání!

A+ A A-

Spisovatel Zdeněk Mahler o českých médiích, které z lidí dělají pomocné síly

mahler zdenek wikipedia

V síti televizních stanic už se uskutečnilo globální propojení – ať kdekoli na světě zvolíte kterýkoli programový kanál, vyvalí se na vás bohužel stejný veletok blbosti. Vysílání řízené komerčními interesy většinou oslovují spodní polovinu těla – břicho a žlázy. Potlačuje kulturu ve jménu zábavy. Kultura totiž znamená kultivaci. Bylo by záhodno oslovovat srdce a mozek. Namísto toho vás mají nasytit a ukojit pokleslí baviči svými vyčpělými anekdotami a záplava soutěží, v nichž se hraje o prachy, a mají vás „informovat“ zlomkovité zprávy z černé kroniky. Což všechno se upíná k hlavnímu cíli, vrcholu, ose, účelu mihotání – k spotřebním reklamám. Jde o spontánní nebo cílevědomou debilizaci?


Naznačil jsem, jakým strategickým faktorem jsou média a jejich působnost. O televizi padla zmínka -  a jak to vypadá s tiskem?
Stal se téměř důsledně cizím majetkem. (Podobně o tom pojednává brožura Bořivoje Čelovského Konec českého tisku, vydaná nedávno podruhé v ostravském nakladatelství Tilia – pozn. red.) Podle toho lze deníky a jejich psaní, jakkoli značně uniformní, odlišit. Jak se stavějí k požadavkům, jež jsou proti naší zemi stále chtivěji vznášeny? Z ataků už je přeci zřejmá nepřátelská podstata.
Stačí jen to výrazivo! V jistých rakouských, německých, ale i domácích novinách se přečtete o stanovisku českého premiéra, že jde o „tlučhubovy hrátky ve švejkánii“ , o odsunu se píše jako o „vyvražďování národa“, prezidentu Benešovi je spíláno co „válečnému zločinci a hromadnému vrahovi“, o Lidicích se tvrdí, že ve skutečnosti je vystříleli a vypálili Češi… Člověk aby už některé tiskoviny bral do ruky kleštěmi!
Neschyluje se k hodině pravdy, kdy platí: „Řekni mi, co si o tom myslíš, a já ti řeknu, kdo  jsi“? Připouštím, že to, co říkám, vyhlíží dost pesimisticky. Hned tady přistoupím k žádoucí pozitivní perspektivě: za prezidenta Masaryka byla bezpodmínečné, aby republika stavěla na hluboce promyšlené základní ideji, dlouhodobě určující osobitý český part v evropském orchestru.

Jaká je ta idea dneska?
„Každé hrábě hrabou k sobě“? Nemáte pocit, že naše politika mnohdy pouze reaguje, a často ode dne ke dni? Oplýváme hromadou straníků, ale máme pramálo státníků. Je načase vyjasnit si priority. Kupříkladu: nikdy nebudeme ekonomický obr – tisícovky  nadnárodních kartelů, je jich více jak tři stovky, jež mají vyšší roční rozpočet než celá naše republika, a přitom třeba vyrábějí jenom pneumatiky.  Nemůžeme mít takovou mocenskou váhu, jakou uplatňují početné národy.

Co však je největším kapitálem současného světa?
Myšlenka, nápad, investice, mozek! Tedy nikoli kvantita, ale kvalita. Něco, čím může vynikat i nepočetný národ, i my. A jsme u prvního z absolutních úkolů: musíme s nesmírnou náročností dbát o vzdělanost, školský systém, vědu, vynalézavost, kulturnost, přičinlivost, nechceme-li být do Evropy pouze připlácnuti jako pomocné síly. Odtud by se měla odvíjet naše hra o budoucnost, naše úsilí o identitu, a paradoxně i výhoda nevelké, pružné země.

Zdeněk Mahler (7.12. 1928 – 17.3, 2018)

OBRAŤE LIST A ČTĚTE DÁL... Mahler Zdeněk, media novináři propaganda

Vaše názory  

# Pavel alias Filip
Hlavní problém dnes vidím v tom, že příliš mnoho lidí pracuje na potrubí a už jen málokdo se zabývá tím, co tím potrubím vlastně posíláme. Dostáváme se tak do začarovaného kruhu, kdy potrubí vydělává peníze na další potrubí. Jenže kolik důležitého toho v něm opravdu je? Tak 0,1 procenta?
| Quote
# Karel
Velice trefné a bohužel pravdivé.
| Quote
# Janka
Ano, cílevědomá debilizace národa,krásný termín, bohužel pravdivý, i když si myslím, že dnes je jenom zesílená díky internetu, jinak probíhá ve vlnách už tisíce let. Obrana je jediná. Vzdělanost a šíření kritického myšlení.
| Quote
# Petra
Víc takových lidí, kteří umí jednoduše říct složité věci.
| Quote
# Pepek
Jen jestli marketingová oddělení médií nereagují na úroveň svých diváků. Už jen statisticky vzato je 50% občanů podprůměrně inteligentních, A tento průměr vůbec není vysoko.
| Quote
# Miloš
Panu Mahlerovi by Hrad nejen slušel, ale i příslušel. Jen kdo by ho navrhl. Z moudrých lidí mají všichi děs.
| Quote
# Lenka
Debilizace lidstva prý probíhá už pár let... Hlavně úspěšně debilizuje naše školství a děti, což je pro budoucnost lidstva pohroma Emotikona frown
| Quote
# Josef Zíma
Zvláštní je, že vždycky až se "to" někým řekne, zjeví se ta obludná propast v celý svý děsivosti. Ne že by byl člověk nevidoucí hňup, ale snad mu brání něco jako pud zachování sebe sama či co.. Jenomže pak to někdo řekne. Nebo udělá. A to už pak nejde slepnout ve svým hnízdečku.
Pan Mahler nikdy nebyl z těch přežvýkavců slov. To tedy ne.
| Quote
# Pavel
Jde o spontánní nebo cílevědomou debilizaci? To je, oč tu běží.
| Quote
# Otakar Polák
cílevědomou
| Quote
# AnaTereza
vyvalí se na vás bohužel stejný veletok blbosti", jak trefné
| Quote
# Max
Tištěná média dnes jsou (asi) všechna pokleslá, dělají totiž vše, aby se zachránila na trhu a proto publikují ten nejbulvárnější bulvár. I jejich design je odporný a tím šíří nevkus. Jsou prototypem kýče
| Quote
# Otakar Polák
Krásne a pravdivé
| Quote

Napiš svůj názor

Bezpečnostní kód
Obnovit