Vše, co zlepšuje schopnost přemýšlet, je sebevzdělávání!

A+ A A-

Hedvábník. Proč je trapná detektivka Rowlingové obyčejný blábol

hedvabnik-kniha

Další podivný produkt Rowlingové a její PR týmu se jmenuje Hedvábník neboli The Silkworm. Rowlingová knihu napsala pod pseudonymem Robert Galbraith a v mých rukou skončila na 20 minut. Ani to kafe bez cukru nebylo tak hořké jako ta kniha. Zavřít a nacpat do tašky. Co nejhlouběji a rychle vrátit do knihovny. S varováním.

O chvíli později jsem se rozesmál na internetu, konkrétně v IBěs (čti Idnes) Ve známém bulváru porovnávala zmíněný pokus o detektivku Alena Slezáková se severskými detektivkami nebo dokonce s Agathou Christie. To už bylo opravdu moc. Některé zbloudilé novinářky jsou schopny vidět dobrou detektivku i v pohádce o Karkulce.

A proč mě Rowlingové pokus o detektivku tak zklamal?
V naprosto nedostatečných technologických znalostech autorky. Dnes u současné detektivky nebo krimi žánru nestačí vymyslet příběh a pomocí celého týmu ho dobře nastylizovat, ale je třeba nezanedbat technologické fakta, která jsou běžně dostupná v každodenním životě. To věděla i slavná Agatha a ví to dnes i 12-leté děti.

V knize Rowlingová řeší zmizení známého spisovatele způsobem zcela amatérským.
Fakta příběhu jsou opravdu od samého začátku postavena tak, že případ by vyřešil na desáté stránce každý školák. Autorce vůbec nedošlo (a tím zřejmě i redakci), že v dnešní době lokalizovat mobilní telefon oběti, který někde vyzváněl, je opravdu maličkost. Vystopuji zvonicí mobil, naleznu oběť. A tím krimi skončí. Dál není o čem psát, pokud tvoříme detektivku.
A to zřejmě nedošlo ani bulvární novinářce Aleně Slezákové, která knihu evidentně nečetla.

Je tedy zřejmé, že pokud se ve zmíněném pokusu o dektivku nikdo základními fakty nezaobírá, stane se příběh jednoduše nepravděpodobný a kniha se rázem mění na kriminální brak. Čtenáři detektivek nejsou žádní pitomci, takže na pultech je další propadák. Kupovat to může opravdu jen snob a hlupák. Takže malá nápověda na co se má PR knih Rowlingové zaměřit. ))

OBRAŤE LIST A ČTĚTE DÁL... nejhorší knihy Rowlingová Detektivky

Vaše názory  

# Cibulka
A ještě něco, co mě skutečně pobavilo:

"Vystopuji zvonicí mobil, naleznu oběť. A tím krimi skončí. Dál není o čem psát, pokud tvoříme detektivku."

To jako každá krimi končí ve chvíli, kdy naleznou oběť? Vzhledem k tomu, že oběť v Hedvábníkovi naleznou někde ve čtvrtině knížky, a příběh se točí kolem toho, KDO JE VRAHEM (jak to v detektivkách obvykle bývá, nikoli o tom, kde je oběť, jak si zjevně myslí autor článku), asi mi uniká, jak se autorovi článku daří ráno vstát z postele, obléct se a vůbec nějak existovat.
| Quote
# Cibulka
Ta špína, kterou citarny.cz házejí na JKR, je fakt neuvěřitelně ubohá :D
| Quote
# Radka
Pane kritiku, jste velmi velmi závistivý! Kniha je úchvatná!!! Sám byste nic takového nenapsal a kypí ve vás zloba, závist a žášť. Je mi vás líto...
| Quote
# Ewa
U Rowlingové se stává pravidlem, že, čím více propagace, tím horší kniha.
| Quote
# Majka
Podobné kritiky jsem četla na The Guardian, takže když odmyslíme masivní reklamu, zbývá trapná kniha. Osobně jsem četla jen jednu knihu s Potterem a to mi stačilo. Průměrná spisovatelka jakých jsou na světě mraky. Číst ji považují za ztrátu času. Nechápu obdiv k tak plytké autorce, opravdu nechápu.
| Quote
# Milena
Slezáková se nedá číst, to snad ví už každý. A Rowlingová potvrzuje, co se taky ví, neumí psát.
| Quote
# Katka
Proč se kniha vydává je jasné. Prodává jméno autora a ne obsah. Proč Slezáková píše bláboly? Pracuje v IDnes.
| Quote
# Majka
Je to brak, ale až to vyjde u nás, lidé to číst budou. Budou se opět předvádět pro ten pocit držet v ruce a v metru novou Rowlingovou. Blbost čtenářů Blesku.
| Quote

Napiš svůj názor

Bezpečnostní kód
Obnovit