Vše, co zlepšuje schopnost přemýšlet, je sebevzdělávání!

A+ A A-

Omezení fotografování veřejného prostoru bez povolení. Orwellovský návrh EU byl i díky Pirátům neschválen

copyright symbol

V EU existuje výbor pro právní záležitosti, který na návrh europoslanece Jean-Marie Cavada navrhl v červnu 2015 omezení svobody panoramatu. To znamená, že kdokoliv, kdo vyfotí veřejné prostranství, může být žalován, pokud fotografie nesprávně použije.
V České republice svoboda panoramatu zatím platí jak pro následné komerční, tak nekomerční použití fotografie z veřejného prostranství. Tyto fotografie se tak například mohou bez problémů šířit i pod licencemi Creative Commons.

I když se návrh zatím vztahuje na komerční užití fotografií, může to znamenat nepředvídané problémy.  Otázka co je komerční a co nekomerční užití je přitom zejména v případě nepřímých zisků často sporná.
Například by musely být vymazány milióny amatérských fotografií z Wikipedie, která je chápána jako komerční projekt. Žalovaní mohou být i amatéři, pokud se jejich fotografie objeví v komerční zóně. Pokud třeba použijete vlastní fotografii na Facebooku pro reklamu nebo jiné komerční sdělení. To se může lehce stát i bez vašeho vědomí neboť fotografie na Facebooku nejsou ve vašem vlastnictví, ale práva na ně má Facebook. Stačí si přečíst podmínky pro použití Facebooku.

Zdá se, že za tímto naprosto nedomyšleným (nebo právě naopak domyšleným) návrhem může být fotografická lobby, směřující vůči různým eshopům – fotobankám, které za pár dolarů nebo dokonce dolar nabizí milióny fotografií. Podle jejich názoru amatérští fotografové zřejmě omezují podnikatelskou svobodu profesionálních fotografů nebo velkých foto eshopů, které fotografie nabízely za mnohem vyšší částky.
Dále návrh zcela evidentně souvisí s připravovaným omezením natáčení veřejného prostoru pomocí malých dronů s kamerami či fotoaparáty, které se ze vzduchu dostanou bez problémů nad jakoukoliv uzavřenou zónu.
Proto se jako nesmysl nejeví předpoklad, že k vyfocení jakéhokoliv objektu budete muset mít v budoucnu písemný souhlas majitele objektu. Nikdy nevíte kdy a jak budou vaše fotografie použity.

V poslední době se čím dál víc potvrzuje, že pojem věc veřejná se nelíbí i politikům a jsou ochotni podpořit cokoliv, aby ji omezili.

V čem spočívá nebezpečnost návrhu?
Karel Zvára (SSO) konstatoval, že návrh vyžadovat při fotografování panoramatu souhlas je jen jedním z mnoha poslaneckých pozměňovacích návrhů ke zprávě o plnění směrnice 2001/29/EC (o harmonizaci některých aspektů duševního vlastnictví a práv s ním souvisejících v informační společnosti), kterou Evropský parlament připravuje.  Dál o nebezpečnosti návrhu říká: "Tvorba předpisů v EU je tradičně založena na systému zbavování se odpovědnosti, kdy je legislativa požadována jedním orgánem (nezávaznou formou, obvykle právě Evropským parlamentem) a navržena jiným orgánem (obvykle Evropskou komisí), který se odvolává na požadavek poslanců.
To znamená, že takto pozměněný zákon se postupně z komerčního fotografování může změnit na úplný zákaz focení veřejnosti kýmkoliv a kdekoliv. Tak na to by nepřišel ani Orwell.
Závěr legislativního výboru pro právní záležitosti je konečný. O finální podobě návrhu ale bude ještě hlasovat plenární zasedání Evropského parlamentu pravděpodobně v červenci 2015.

Návrh zákazu fotografování veřejných prostor přichází z různých částí světa pravidelně.
Např. pražská radnice se snažila v minulosti na teritoriu Karlova mostu zakázat fotit bez povolení. Na Karlově mostu platí i zákaz kreslení do vlastního skicáku: "Karlův most je takovou speciální zónou, která je ve správě Sdružení Karlova mostu. Sdružení výtvarníků pro Karlův most. A skutečně mají nejen povoleno ale přímo prostě právo jasně příslušnou právní normou na to, že na Karlův most nesmí přijít nikdo kreslit bez toho, že by mu někdo dal výslovný souhlas." Více >>

Kuriózní a nebezpečný je i případ z podzimu 2014. Jednoduše řečeno jde o návrh zákazu focení lesa v USA. US Forest Service plánuje vydírat fotografy, kteří by měli zaplatit 1500 dolarů za povolení fotografovat jakékoliv státní pozemky, které mají pod správou. Pokuta za porušení pravidla bude 1000 dolarů.

Co k tomu dodat? Myslím, že to jasně řekl Nohavica ve své písničce:
Kdybych byl ředitel celé zeměkoule
usek bych některým chlapům jejich koule
a pak ty voly zapřáhl bych do pluhu
ať mají taky nějakou zásluhu
...
Když ze mě uděláte svého ředitele
starosti vaše půjdou do prrr
dudlajdudlajdaj


Plénum Eropského parlamentu schválilo 10.7. 2015 zprávu o reformě copyrightu pro Evropskou komisi, bez pozměňovacího návrhu č.421, který nabádal komisi ke zrušení svobody panoramatu. Znění příslušných národních zákona tak bude ponecháno na vůli národních parlamentů.
Piráti děkují všem občanům i institucím, kteří se připojili k informování svých poslanců, aby hlasovali proti zmíněnému návrhu, jenž měl zrušit svobodu panoramatu.
"Poprvé v historii Evropský parlament požaduje povinné minimální standardy pro práva uživatelů, které nesmí být omezeny technickými prostředky ani smluvním ujednáním. Europarlament žádá o redukci geoblokingu (geografické blokování dostupnosti videí online), především za učelem umožnit kulturním menšinám, aby se mohly dostat k obsahu v jejich jazyce online. Zpráva žádá i o zvážení nových výjimek pro knihovny a vědce ve věci zacházení s digitálními díly, například elektronické výpůjčky. Zlepšit by se mělo i postavení umělců vůči vydavatelům," říká ke zprávě Julia Reda, Pirátská europoslankyně.

Vaše názory  

# Mirek
Vážné věci začínají vždy nenápadně. Nebezpečí popisované v článku ale vidím jako velmi reálné. Nejvyšší čas s EU skončit.
| Quote
# diginelff
Už 350 tisíc lidí podepsalo petici proti chystanému eurozákonu, který umožní tak volné výklady autorského zákona, že nebudete smět zveřejnit na Facebooku (a podobných serverech) fotku moderních staveb - jako je třeba Tančící dům. Oni opravdu dělají všechno proto, abychom tu bruselskou partu ničemů nenáviděli. Petici najdete zde
https://www.change.org/p/european-parliament-save-the-freed…
adresu šiřte jak jen to půjde.
| Quote
# xyz
Ano, take to začíná. Jenže výsledkem je, že úředníci např. buzerují paní holičku, která si pro ukrácení dlouhé chvíle pouští ve svém podniku rádio. Přicházejí pro výpalné, protože stříhá za peníze a nikoli zadarmo a hraje jí tam rádio.

A komu všemu by měla platit? Autorovi písničky, všem interpretům. Tomu, co vyrobil kytaru už ne? Proč ne? (Že za tu kytaru už hudebník zaplatil, není argument. Ta paní holička taky to rádio zaplatila.) Má zaplatit i všem pracovníkům studia, kde byla písnička nahrána? Vynálezci, co umožnil šíření vln vzduchem, jakož i všem dalším technikům, kteří se podílejí na přenosu? Učiteli do ZUŠ, co učil interpreta zpívat? Proč ne? Jeho podíl na díle je třeba větší než spoluhráče, co zahrál v písničce pár tónů na saxofon
| Quote

Napiš svůj názor

Bezpečnostní kód
Obnovit