Děti do knihoven. Dejte dětem šanci, aby nebyly hloupé

A+ A A-

Nobelova cena pro Boba Dylana. Provokace? A proč ne Paul Johnson?

dylan bob zpevak

Bob Dylan sice v podstatě neumí zpívat, ale je to osobnost a mívá zajímavé texty. Takže si „tu“ Nobelovu cenu zaslouží? Skutečně nevím. Naopak vidím, že jde prostě o provokaci (v podstatě). A ne? Švédové na ni sice mají snad plné právo, ale...

Ale, pánové a dámy (a soudružky a soudruzi), pročpak to dali tomu kozlovi (me-e) a nechají naopak bez Nobelovy ceny umřít třeba stařičkého Paula Johnsona?
Že je to „jen" popularizátor historie? Nic víc? Já bych řekl, že je vynikající, skutečně prvořadý spisovatel a současně geniální analytik a interpret historie. Anebo mu „to“ nelze dát, že je - tak trošku (anebo dost) - pravičák? Asi i proto... nemůže být... nikdy snad ani nominován a... A jistě je mu to jedno, ale možná... Ale dost možná dnes opakoval ženě jeden svůj dávný postřeh. Který?Dostanu se k tomu.

Víte, historii jsem nikdy moc neholdoval, ale pak jsem - jen tak namátkou - otevřel Dějiny amerického národa Paula Johnsona - a čtu si v nich dodnes.
Co přečtu, mi utkví! Budu proto číst i jeho Dějiny židovského národa a jeho Dějiny 20. století už si taky procházím. S tužkou.
Jeho krátké životopisy Napoleona anebo Stalina pokládám rovněž za perfektní. Nejde snad i o učebnice? Dětem by stačily tyto knihy na celém světě místo regulérních učebnic; já tomu alespoň věřím, a hle, právě tento člověk, Paul Johnson, sepsal už s příchodem Beatles zajímavou studii, ve které prorokoval, že kultura půjde s popem lidově řečeno do kopru, nu, a nedávno řekl to, co dnes možná znovu doma i manželce: „A je to ještě horší, než jsem tenkrát čekal.“

Na druhou stranu, a to uznávám, Dylan skutečně napsal velmi zajímavou autobiografii, jakou by v podstatě žádný jiný zpěvák sám „nezmákl“. Ale Kipling to není a Nobelovu cenu si zaslouží ještě méně než Obama (byť určitě víc než třeba Arafat).

OBRAŤE LIST A ČTĚTE DÁL... Dylan Bob Johnson Paul

Vaše názory  

# Jachovsky
Americký hudebník Bob Dylan 1.4.2017 převzal ve Stockholmu Nobelovu cenu za literaturu. Švédské televizi STV to potvrdil člen výboru Švédské akademie Horace Engdahl. Dylan si vymínil, že cenu převezme na soukromém setkání bez přítomnosti médií.
Švédská akademie ho vyznamenala za vytváření poetických novotvarů ve velké tradici amerického písničkářství.)))))
# Jana
Dylan podle Capota:
To není psaní, ale popisování papíru.
# JosefK
Průměrný zpěvák s průměrnými texty, je nadprůměrné známý a má plno vyznamenání a titulů zasložilý umělec. Co mi to jen připomíná?

You have no rights to post comments