Děti do knihoven. Dejte dětem šanci, aby nebyly hloupé

A+ A A-

Kdo je dnes spisovatel? Umělec nebo konzumní šašek?

love3

Spisovatel není ani dělník. Dělník je cosi svatého a pokojného, spisovatel cosi v jádře světského, rozčileného a marného. Nestavěli ani nábytek, jejž stěhují. Jen hlučící posluhové jsou… Dříve byli šašky knížat a králů, dnes, v demokratické době, skládá se na ně obecenstvo po penízcích jako na klauny v cirku. Slouží davu, a to je horší, poněvadž… dav má vždycky jen potřeby, potřeby, jež se dají vypočíst na kvintlík – potřeby průměrnosti a nicoty.


Nuže, má nás zajímat postavení takových neslušně prosperujících spisovatelů, posluhů pokleslému vkusu, šašků Šabachů, Pawlowských, Františků Novotných, Fousků a do roztrhání těla hrajících a kuchtících celebrit, chrlících knižně jedno plkání za druhým? Nemluvit radši jen o tvůrcích a básnících, a nikoli o takových takéspisovatelích, kteří slouží jako fíkový list systému, jemuž vůbec nejde o nějaké lidské hodnoty, ale o maximální a ještě rychlý zisk a o zastření nahé pravdy o sobě, a proto je občas i dekoruje a honoruje, ve srovnání s honorováním hvězdiček šoubyznysu přitom ale směšně. Máme se s takovými „spisovateli“ tísnit a mísit v jednom pytli a brát se o zlepšení i jejich rozhodně ne skvělého postavení?

...Ovšem ani ve filmu vůbec neplatí, že čím víc se do něho investuje, tím je pak výsledek hodnotnější. Obraz malovaný nejdražšími barvami může být pouhou mazanicí, ale bez kvalitních barev se tvoří jen těžko, bez velmi drahých objektivů může se zrodit fotografické dílo zajímavé pro trh jen extrémně kuriózní, vytvořené primitivní technikou řekněme Miroslava Tichého. Ale představa, že počítač poslední generace pomůže básníkovi k vyšší hodnotě sonetu, je absurdní a k útrpnému smíchu.

Celý článek:  Obrys Kmen

OBRAŤE LIST A ČTĚTE DÁL... literatura a šoubyznys,

Vaše názory  

# Joura
A navíc všechny ty celebrity jsou neuvěřitelně "moudře" když vydají na Zemana. Koho chleba jíš toho falešnou píseň zpívá,, jojo

You have no rights to post comments