Vše, co zlepšuje schopnost přemýšlet, je sebevzdělávání!

A+ A A-

Hloupá cenzura ředitelky liberecké knihovny, která zakázala besedu o knize Prolomení hradeb

cenzura knihy knihovny

Když zakázali JUDr. Kláře Samkové předem nahlášenou besedu v litoměřické knihovně, zdálo se, že šlo o mimořádný exces.

Bohužel svévolné cenzorství ředitelů a ředitelek knihoven se nám rozrůstá. Právě nám došel mail o další cenzuře v liberecké knihovně a je to skutečně výživné čtení o stupidním chování ředitelky knihovny. Viz. text.
Zde bych si ještě dovoli citovat kratičkou definici stupidity podle prof. Koukolíka, aby bylo jasné, proč používám tento termín.

Stupidita není hloupost, stupidita není nevědomost, stupidita není omyl ani nedostatek informací. Stupidita je rozpad zpětné vazby mezi chováním a prostředím, podmíněná rozpadem takzvaných schémat. Schémata jsou poznávací programy určené k řešení problémů. Jenže úspěšné poznávací programy z minulosti vůbec nemusí být úspěšné při řešení zcela nových problémů.

Text k zákazu besedy knihy Petra Hampla Prolomení hradeb:

Vážení přátelé,

dovolte mi Vás informovat o bezprecedentním cenzorském zásahu v Krajské vědecké knihovně v Liberci. Jako spolek Naštvané matky jsme začátkem dubna oficiálně požádali o možnost uspořádat v prostorách knihovny besedu nad knihou Petra Hampla Prolomení hradeb. Vyplnili jsme řádně formulář a bylo nám vyhověno. Vytiskli jsme letáky a začali jsme na akci v Liberci zvát občany.

Dnes nám ovšem přišel mail tohoto znění:

Je mi líto, ale Vaši plánovanou akci o knize p. Hampla rušíme. Obsah knihy a názory, které jako "Naštvané matky" prezentujete na FB, se neslučují s názory zastávanými knihovnou. Omlouvám se, že je to takto na poslední chvíli, ale byla jsem delší dobu v zahraničí a neověřila jsem si řádně všechna fakta.

S pozdravem B. Konvalinková, ředitelka
Krajská vědecká knihovna v Liberci

Takto otevřený cenzorský zásah na poslední chvíli jsme nečekali a považujeme ho za naprosto skandální. Věříme, že budete informovat své čtenáře, posluchače, či diváky - aby měli možnost k takovému postoji zaujmout stanovisko. Źijeme skutečně v zemi, kde se otevřeně cenzuruje za názory? Považujeme za důležité, aby se o způsobech vytlačování některých postojů z veřejného prostoru diskutovalo.

Eva Hrindová / Naštvané matky, z. s.
https://www.nastvanematky.cz

OBRAŤE LIST A ČTĚTE DÁL... cenzura, Zakázané knihy Hampl Petr

Vaše názory  

# JAn
Posuďte sami přednášku, která nesměla zaznít v knihovně. Zde v plném znění.
https://petrhampl.com/knihovna-liberec2
| Quote
# JAn
V ČR je jakákoli cenzura, a tedy i internetová, zakázána Článkem 17, odstavcem 3 Listiny základních práv a svobod. V současné době také neexistuje žádný zákon, který by ustanovoval oprávnění nebo povinnost kohokoli zasahovat do internetové komunikace.
| Quote
# Rudolf
Mnozí ředitelé knihoven jsou asi skutečně duševní chudáci. Pro udržení své židle vlezou kamkoliv a komukoliv. Vracíme se zpět do bolševického lůna cenzur a zákazů.
| Quote
# Majka
Co ovšem napsala o spolku Naštvané matky redaktorka Aktuálně cz Herolodová, je krásná ukázka, jak se mnozí novináři snaží vnutit lidem svoji pravdu a kdo s ní nesouhlasí je obviněn, velmi často hloupě jako tady:
"Spolek se stejným názvem je aktivní především na sociálních sítích, často šíří takzvané hoaxy, kritizuje tradiční zdravotnictví, multikulturalismus, feminismus a genderovou ideologii, údajnou pozitivní diskriminaci i politickou korektnost."
| Quote
# Majka
Reakce paní ředitelky na kritiku její cenzury je ovšem úžasná? Co na to SKIP? Mlčí?
"...ředitelka knihovny. Vysvětluje, že instituce pouze nechce rozdmýchávat nenávistné nálady ve společnosti. "Zrušení besedy byla reakce na četné negativní ohlasy čtenářů. Kniha pana Hampla prosazuje výrazně xenofobní a nenávistné postoje. Knihovna by jistě měla poskytnout prostor k diskusi, ale rozhodně ne podněcovat a podporovat takové nálady ve společnosti,"
Konvalinková pro Aktuálně.cz
| Quote
# Adam
Přesně tak, Je to stupidita jak Brno. Tam je mimochodem dnes stupidity ráj.
| Quote
# John
Klasická ukázka jak Konvalinkové úsložnost ústí do cenzury. Podobnost "do" čistě náhodná. Připomněla doby bolševika, až mi zamrazilo.
| Quote
# Vašek via FB
Vašek Kašpárek To je logika jako ČT24. Nejsi s námi v názorové shodě, máš divné názory, smrdíš nám, a i když jsme tu pro všechny, jsme totiž placeni státem, tak Tě nechceme, nezveme, vyženeme. - Pokud vím, je i liberecká instituce placena státem. Nějak se nám tohle prosévání rozmohlo. (Před časem takhle okřikovali Martu Semelovou, že si dovolila přijít na akci do Knihovny Václava Havla. Nevím, jak je KVH financována, ale poslankyně, zastupitelka hl. m. Prahy, učitelka a žena snad by mohla přijít hrome kamkoli.) Dobře se nám ta demokratura vyvíjí. A předchozí komentátorce Ance tady nahoře chci říci: ten současný demokraturní management, jedno jestli v EU nebo v Horní Dolní, to nejsou žádní levičáci. Slouží kapitalismu, dokonce iniciativně. Takže je to pravicová lobby, která (jako už tolikrát) jen přejmenovává různými neomarxismy a novými levicemi své stále stejné činy - a zločiny.
| Quote
# Rudolf
Výživné. Pravda, Konvalinková jako komunistická cenzorka za socialismu
| Quote

Napiš svůj názor

Bezpečnostní kód
Obnovit