Vše, co zlepšuje schopnost přemýšlet, je sebevzdělávání!

A+ A A-

Eurocenzorka chce trestat šíření falešných zpráv, ale nedefinuje, jak se poznají

eu evropska unie love laska

Staré přísloví, že nové koště dobře mete, není v případě nové bulharské euro komisařky úplně na místě. Gabrielová byla v létě 2017 jmenována euro komisařkou pro digitální agendu a okamžitě vystartovala s bojem proti tzv. fake-news na internetu, zvláště na sociálních sítích, což ale EU prosazuje mnohem delší dobu, aniž by objektivně definovala, co fake-news jsou. Samozřejmě se ale velmi ohrazují, že se jedná o kontrolu kritických názorů.

Aktivní euro komisařka sice tvrdí, že ještě neuvažovala o návrhu nové legislativy v oblasti boje proti falešným zprávám čili fake-news, nicméně označuje za hlavní viníky šíření fake-new alternativní média a Rusko, aniž by své tvrzení podložila seriózním a nezávislým výzkumem. Navíc zcela evidentně přehlíží mainstreamová média, které se falešným zprávám také nevýhybají, jak dokázala mnohokrát CNN i Česká televize a další.

Nová euro komisařka také směřuje k ještě větší zodpovědnosti majitelů sociálních sítí za zveřejňování tzv. fake-news na jejich platformách.
„Je třeba jasně říci, že společnosti jako Facebook nebo Twitter mají přímo povinnost se o tyto záležitosti více starat,“ uvedla a dodává: „Na začátku letošního roku německá vláda přijala opatření, podle kterého může být provozovatel sociálních sítí pokutován do výše 50 milionů eur, pokud nebude schopen závadný komentář do určité doby odstranit.“

Jak už to ale u takových aktivit bývá, vytváří se sice nepřítel, pojmenovává se a medializuje problém, ale velmi selektivně. Kritika vůči těmto snahám dlouhodobě poukazuje na zneužití případných pravomocí k potlačení kritických názorů obyvatel. Navíc množící se případy postihů uživatelů sociálních sítí hovoří poměrně jasně, že k tomu už dochází.

Je tedy jen otázkou času, kdy budou například postihování i redaktoři České televize, kteří v určitých obdobích jsou bezbřehou líhní takových falešných zpráv. Viz zde: Nejlepší veřejnoprávní Česká televize zásadně nemanipuluje s divákem.

Pokud vám článek něco nápadně připomíná, pak zřejmě staré časy totalitní cenzury, která měla prý skončit v roce 1989.

Zdroj:
https://www.euractiv.com/section/digital/news/gabriel-to-start-eu-expert-group-on-fake-news

Vaše názory  

# Jarda
S velkým humbukem uzavřela na Facebooku svůj účet evropská komisařka pro spravedlnost a ochranu spotřebitelů Věra Jourová. Podle ní se tato sociální síť stala „dálnicí nenávisti“, čemuž se pak na setkání s novináři věnovala spolu s tématem boje proti nelegálnímu obsahu na internetu. „To mi přijde jako vůbec jedna z nejdůležitějších zpráv pro další vývoj našeho informačního prostředí. Paní Jourová tím upozornila veřejnost na událost, která by mohla uniknout pozornosti a podle mého soudu v brzké době velice silně ovlivní celé komunikační a informační prostředí v Evropě. Tou je jednání komise za zády členských států a abych se podržel její terminologie, tedy likvidace ‚dálnice nenávisti‘. Už v roce 2016 se sešla komise se zástupci Facebooku, Twitteru, YouTube a Microsoftu a dojednali jakýsi kodex, v němž se údajně internetové společnosti zavázaly bojovat proti projevům nenávisti na webu,“ uvádí pro ParlamentníListy.cz Petr Žantovský.
https://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/Brutalni-cenzura-internetu-uz-na-jare-Petr-Zantovsky-si-dal-dve-a-dve-dohromady-a-vyplynulo-z-toho-o-co-jde-eurokomisarce-Jourove-507048
| Quote

Napiš svůj názor

Bezpečnostní kód
Obnovit