Nevěřte všemu, co se k věření předkládá. Komenský

A+ A A-

Budoucnost českého školství. Přehnaná inkluze a falešná korektnost

moderni vzdelavani

Velmi názorně zfilmovaná školní výuka v nedaleké budoucnosti na základě trendů zaváděných ve školství v posledních letech. Autoři filmu parodují nedomyšlenou inkluzi a falešnou korektnost spolu s narůstajícím trendem "nikdo nesmí zůstat pozadu."
Ne vše je ale parodované, jak jistě potvrdí učitelé, kterým je čím dál víc jasné, že nikdo na ministerstvu školství nechápe (nebo nemá chápat), že vzdělávání není byrokraticky-mechanický systém, plný tabulek a nařízení. Je to hlavně lidský systém, založený na lidech, kteří buď chtějí učit a chtějí se učit, nebo ne.

Mechanicky nastavený vzdělávací systém pak VŽDY vede ke dvěma hlavním negativním jevům, jak nám ukazuje praxe u nás i v jiných státech.
Ke snižovaní náročnosti výuky a tím i vzdělanosti dětí přesně v duchu, nikdo nesmí zůstat pozadu a časem k tomu přibude  jev, velmi známý v USA: statisíce dětí školu prostě nedokončí. Jak správně poznamenává Ken Robinson, "Každý student, který předčasně odejde ze školy, k tomu má důvod zakořeněný ve svém způsobu života. Škola je může nudit. Mohou ji považovat za nepodstatnou. Může jim připadat, že je v rozporu se životem, který žijí mimo školu."

Ve škole vždy platilo: Děti se nenaučí od nikoho, koho nemají rády neboli, kdo k nim a učení nemá skutečný vztah. Mechanický systém vzdělávání spolu s neúctou společnosti k těm, kteří vzdělávají jejich děti, skutečnou kantořinu nakonec vymezuje na okraj společnosti a zůstávají jen placení učitelé - úředníci.
Lidé už mají dost placených ideologů a expertů, kteří většinou ve škole ani nepůsobili a ví, že změny nepřicházejí od osvíceného ministra. Na úplný počátek změn stačí si vzít k srdci slova Leo Rostena z knihy Pan Kaplan má třídu rád:
Učitelův stůl je víc než stůl. Je to katedra, je to kazatelna, je to tribuna. Nechť žádný vyučující nezapomíná, že chová-li se jako soudce, mění třídu v soudní síň, v níž se jeho výroky stávají ortelem a jeho úsudek rozsudkem.

Pravděpodobný citát Franklina platí na celou společnost.
"Na světě existují tři druhy lidí: Ti, se kterými nehnete, lidé, kteří to nechápou, nechtějí chápat, vyhnou se tomu za každou cenu. Pak jsou i lidé, kteří jsou tvární, jsou si vědomi potřeby změny a jsou připraveni poslouchat. A nakonec tu jsou hybači, lidé, kteří ty věci dělají. Když podpoříme více lidí, bude z toho hnutí. A když je to hnutí dostatečně silné, bude to, v nejlepším slova smyslu, revoluce. A to je to, co potřebujeme."

Video Moderní vzdjelavanje. Cz tit.


Film: Modern Educayshun
Written and Directed by Neel Kolhatkar
https://www.facebook.com/Neel.Kolhatkar94
Instagram & Twitter @neelkolhatkar
Produced by Conceptional Media
Assistant Director Adam Krowitz
Cast
Neel Kolhatkar
Cait Burley (Insta cait.bonnie)
Caspar Hardaker
Romy Bartz
Jonathan Lo
Jess Sobanski

Komentáře  

# Lenka via FB 2017-09-05
Tak to je přesný. Takhle, skoro přesně stejně, na mě působí dnešní "logika" mediálního, politického a "vzdělávacího" západního světa: Strašná. Úchylná. Popírající realitu. Umlčující pravdu. Sebezničující. Všezničující.
Citovat
# Vkouba 2017-01-25
Ano, každý vysokoškolák v praxi chybuje. Naše školství je chybné, o tom už nikdo nepochybuje, nejde o jednu prioritní příčinu, ale o mnoho příčin a všechny snahy o změny k lepšímu narážejí na to, že je školní systém uzavřený jakýmkoli nutným změnám. Co je za tím? Naše školství je závislé na zaostalé mocné elitě, ryba smrdí od hlavy.
Citovat
# Milena 2016-09-28
Sice z jiného ranku, ale souvislost zřejmá:
Společnost Disney zastavila prodej kostýmu postavy ze svého nového filmu Odvážná Vaiana: Legenda o konci světa, který je inspirovaný tichomořskými kulturami. Součástí kostýmu byly dlouhé hnědé kalhoty ozdobené zobrazením tetování a „sukně“ z listí. Chelsie Fairchildová, která se považuje za havajskou Polynésanku, obvinila společnost z rasismu. Podle ní není v pořádku, aby děti předstíraly příslušnost k jiné rase. Společnost se jí dále omluvila…Politická korektnost jak vyšitá.
Citovat
# mirek2016 2016-09-20
Parodie? Možná. Ale víc než děsivě přesná.
Citovat
# xyz 2016-09-20
University of New Hampshire vydala příslušně politicky korektní rukověť s názvem „Bias-Free Language Guide“, se seznamem slov, když ne již za všech okolností zakázaných, ale označených jako „problematic“, takže k jejich definitivnímu zákazu se teprve spěje. Mezi nimi jsou „American“, „homosexual“, „illegal alien“, „Caucasian“, „manpower“, „freshman“, dokonce i „mailman“, „ chairman“, též „elders“, „senior citizen“, „overweight“, „speech impediment“, „dumb“, „sexual preference“. Na provinilce - student nebo učitel - pak čeká disciplinární řízení a ideologická převýchova, zpravidla prezentovaná matoucím eufemismem „diversity training“.
Napsal prof. Ota Ulč
Citovat
# Milka 2016-09-19
Přehnané? Zdaleka ne, česká škola je na mnoha místech velmi podobná. Ano to budou důsledky masové komunistické inkluze bez rozumu a uvážení, jako když kdysi strana a vláda zavelel.
Citovat
# Jana 2016-08-19
A jam je to u naps? Ministr školství Marcel Chládek se po několika svých bizarních návrzích rozhodl k dalšímu – smetl ze stolu návrh jeho předchůdce Petra Fialy a nepovolí žákům druhého stupně základní školy, aby se vzdělávali doma.
Návrh na domácí vzdělávání na druhém stupni ale není o tom, že by se rušil na školách. Šlo jen o to, aby se rodičům dala svoboda v rozhodování, jak vychovávat svoje děti a aby to byli právě oni, kdo rozhodne, co je pro jejich dítě dobré. Podle ministra to ale očividně bude lépe vědět stát.
Citovat
# Anna 2016-07-15
Přesné!!!!!!!!
Citovat
# Majka 2016-07-14
Trochu přehnaná realita. Bohužel, trefa do černého!
Citovat