A+ A A-

Evropský soud nadřadil nekomerční sdílení v demokratické společnosti nad autorské právo

internet-kontrola

Pokud je prosazování kopírovacího zákona v rozporu s článkem deset Úmluvy o ochraně lidských práv a základních svobod, pak právo na svobodu projevu má od větší váhu než právo majitelů copyrightu perzekuovat provinilce. Rozhodl tak Evropský soud pro lidská práva ve Štrasburku. (2013)

Konrétně soud sdělil: „Každý má právo na svobodu projevu. Toto právo zahrnuje svobodu zastávat názory a přijímat a rozšiřovat informace nebo myšlenky bez zasahování státních orgánů a bez ohledu na hranice.“

To znamená, že „kopírovací monopol je ve střetu s lidským právem přijímat a sdílet vědomosti a kulturu“ a že tedy „soud musí pro odůvodnění libovolného rozsudku na základě kopírovacích zákonů navíc prokázat, že tento rozsudek je nezbytný v demokratické společnosti“.

Právnící velkých firem mají teď další velký problém. Musí nejdřív přesvědčit soud, že odsouzení tzv. narušitele autorských práv v zájmu demokracie. A to bude věru tvrdý oříšek, protože v naprosté většině tomu tak není. V případě sdílení bez komerčního záměru a v zájmu šíření vzdělanosti by základní lidská práva měla zvítězit nad ryze komerčnímími právy autorskými.

Celá zpráva v angličtině  >>

OBRAŤE LIST A ČTĚTE DÁL... autorské právo copyright lidska práva

Komentáře  

# Pavel 2013-11-25
Pokud dobře vím, tak intelektuální vlastnictví a právo je odvozeno od intelektu, tedy od schopnosti inovovat. Nikoliv od schopnosti sepsat smlouvu. A to by si měli lidičky ve firmách jako je OSA či Dilia uvědomit co nejdříve.
Citovat
# Kamil 2013-11-06
Nový Zéland zakázal softwarové patenty (2.9.2013)

Zákon zakazující softwarové patenty, který byl přijat minulý týden na Novém Zélandu, byl označen jako „vítězství selského rozumu“.
Trvalo to pět let, ale nakonec se změny patentové legislativy staly zákonem. Patentový zákon, „the Patents Bill“, prošel 28. srpna třetím čtením. Pro bylo 117 poslanců, proti čtyři, hlasování se zdržely Maorská strana a strana Mana. Zákon byl představen novozélandskými Labouristy v roce 2008.

Zákon byl několikrát odložen, naposledy proto, že ministr obchodu Craig Foss navrhl změny, aby uklidnil obavy z toho, že by zákon mohl odporovat konvencím Světové obchodní organizace. Na konec doložky byla totiž přidána slova, která udávají, že počítačový program není patentovatelným vynálezem.

Patentový systém nefunguje u softwaru, protože je pro společnosti produkující technologie téměř nemožné vytvořit nový software bez porušení některého ze stovek tisíc sofwarových patentů, které existují.

Podle šéfa Institutu IT profesionálů Paula Matthewse byly obavy IT odvětví vyslyšeny a zákaz patentů je tak vítězstvím selského rozumu.

Zdroj: IDG News Service
Citovat
# XY 2013-04-21
win8 jsou vlastně ochutnávka systémů minulosti (až po win 95) a zároveň přechodový můstek k systému budoucnosti - terminálovému systému "pluginů" operačního systému (dnes úvodní obrazovky), které si budete dokupovat neanonymně po plné ověřené identifikaci pouze ve "store". Jinde ne. Vše ostatní bude systémem vyhodnoceno jako nelegální aktivita a zakázáno... Ve jménu funkčnosti a bezpečnosti vašeho počítače...

Jakmile se tato "neanonymní" distribuce zboží ověří a všeobecně rozšíří, pak bude stačit zrušit anonymní peníze, anonymní volby a rozšířit "store" na vše - i mimo virtuální prostor. Útrata ve store bude vaší vizitkou - namísto zlaté kreditky. Neanonymně budete nakupovat jako "službu" i automatickou pračku či mikrovlnku, o přepravě z místa na místo nemluvě. Nemáte zrovna dost peněz? Pračka přestane prát a začne počítat poplatek za zpoždění....
Citovat
# Marek 2013-04-18
První vlaštovka, ale nevím co bude následovat, pokud něco v tomto směru se bude dít.
Citovat