Vše, co zlepšuje schopnost přemýšlet, je sebevzdělávání!

A+ A A-

Karel Čapek. Varování před politickým hyenismem a hloupou propagací války

capek valka
Rozbombardované civilní Drážďany z druhé světové války britským a americkým letectvem, jako pomsta za bombardování Londýna německými fašisty.

Pro Tolstého bylo cílem války vraždění, zbraní války je vyzvědačství, zrada a povzbuzování k ní, přivádění obyvatel na mizinu, drancování nebo kradení ve prospěch armády, podvod a lež, nazývané válečnou lstí. Mravem vojenského stavu je nedostatek svobody, to znamená kázeň, zahálka, nevzdělanost, krutost, nemravnost, opilství. A přes to všechno je to mezi mnohými lidmi nejvyšší stav a mnozí ho mají v úctě.

Válka není přírodní pohroma, po které se klaníme s úctou před lidmi, kteří obětovali vlastní životy za záchranu jiných.
Válka je nejodpornější obchod, který lidé vymysleli,kdy za peníze nebo zaplacené ideje se lidé chovají k vlastní rase, jak to nečiní žádné jiné živé bytosti na této planetě. Není výmluvnější popis nesmyslnosti války, než ten, když voják čte osobní dopisy vojáka, kterého před chvíli zabil.
A hlavně neexistuje vítězná válka, existují jen poražení.

Zamysleme se proto spolu s Čapkem nad událostmi v současném světě.
Sestavili jsme z jeho knih (čistě virtuálně) krátké "SMS zprávy", které jsou i v dnešní době víc než aktuální. Možná se něktěří vyděsí a dojde jim, že svět před druhou světovou válkou byl velmi podobný tomu dnešnímu.
Možná nám začne docházet, co řekl John Fitzgerald Kennedy (1917–1963), že „lidstvo musí války ukončit, jinak války ukončí lidstvo.“
Protože už Řekové věděli velmi dobře, že válka zotročuje, mír dává svobodu, válka znamená zvůli tyrana, mír je výrazem královského smýšlení. (Héliodóros)

MIROVA SPOLUPRACE
SESLI JSME SE V ZAJMU MIRU. DOHODLI JSME SE, ZE BUDEME VALCIT SPOLECNE


DODATEK K MEZINARODNIM SMLOUVAM
ANO MY JSME ZASADNE PRO MIR,  ALE S KYM VALCIME, JE NASE VNITRNI ZALEZITOST


BILATERARNI DOHODA
UZ NEKOLIKRAT JSME VAM NABIDLI OBOUSTRANNE VYHODNOU DOHODU:
MY NEBUDEME KRAST VASI TRAVU A VY NAM ZA TO BUDETE DODAVAT PO DOBREM CO JE POD NI.


NAVRH NA RESENI VALECNEHO KONFLIKTU
JSME OCHOTNI DISKUTOVAT O KONFLIKTU NA MEZINARODNI KONFERENCI, OVSEM S PODMINKOU, ZE BUDE DANO ZA PRAVDU NAM.


NECHCEME VALKU
JEN VAS CHCEME UPOZORNIT, ZE KDYBYSTE SE POKUSILI BRANIT, BYLI BYCHOM NUCENI POVAZOVAT TAKOVE JEDNANI, ZA PORUSENI  SVETOVEHO MIRU


DUKAZ O DOBRE VULI
NA DUKAZ NASEHO USILI O MIROVE RESENI KONFLIKTU, ODLETELA NAD VASE UZEMI MISE, KTERA ZAHAJILA POKOJNE BOMBARDOVANI VASICH MEST


PROTESTNI ZPRAVA
NEPRITEL ZAKERNE STRILEL NA NASE LETADLA, POKOJNE SVRHUJICI PUMY NA JEHO MESTA


ZPRAVA Z BOJISTE
NASE LETECTVO BOMBARDOVALO S PRONIKAVYM USPECHEM NEPRATELSKE SILY. BYL ZABIT JEDEN VOJAK, SEDMDESAT ZEN A STO DETI.


PROTESTNI ZPRAVA
ZALUJEME CIVILIZOVANEMU SVETU, ZE NAS BARBARSKY NEPRITEL, MISTO TOHO, ABY PRIJAL NASE PODMINKY, NECHAVA DAL OD NASICH LETCU ZABIJET SVE ZENY A DETI.


KONDOLENCE POZUSTALYM
VERIME, ZE SMRT VASICH BLIZKYCH VAS POVZBUDI K RADOSTNE A SPOLECNE SPOLUPRACI ZA MIR NA CELEM SVETE

OBRAŤE LIST A ČTĚTE DÁL... Čapek Karel válka

Vaše názory  

# Marian
Karel Čapek v knize O věcech obecných čili Zóon politikon: „Zdá se mi, že americké ideály jsou daleko nebezpečnější pro nás Evropany než pro rozené Američany. Netáži se, jsou-li americké ideály dobré pro Ameriku. Moje otázka je, má-li se Evropa amerikanizovat, jak si to mnozí lidé představují. Jsou lidé, kteří si přejí, aby jednou Amerika civilizovala starou Evropu tak, jako kdysi Evropa civilizovala starou říši Aztéků. Přiznávám se, že mne tato představa děsí, jako děsil staré Aztéky kulturní ideál evropských dobyvatelů, a že ve svém aztéckém jazyce vyrážím válečný výkřik proti tomuto ohrožení naší evropské civilizace…“
| Quote
# Tomáš
„Haló, vy lidé, zachovejte klid. Nemáme vůči vám nepřátelských úmyslů. Potřebujeme jenom víc vody, víc břehů, víc mělčin pro svůj život. Je nás příliš mnoho, už pro nás není místo na vašich březích. Proto musíme odbourat vaše pevniny. Uděláme z nich samé zálivy a ostrovy, kde mloci můžou žít. Tím se dá délka světových břehů zpětinásobit. Budeme stavět nové mělčiny, nemůžeme žít v hlubokém moři. Budeme potřebovat vašich pevnin jako materiálu k zasypání hlubin. Nemáme proti vám nic, ale je nás příliš mnoho. Můžete se zatím odstěhovat do vnitrozemí. Můžete se uchýlit do hor. Hory se budou bourat až nakonec. Vy jste nás chtěli! Vy jste nás pozvali! Vy jste nás rozšířili po celém světě. Nyní nás máte. Chceme s vámi vyjít po dobrém. Budete nám dodávat třaskaviny. Budete nám dodávat torpéda. Budete pro nás pracovat. Bez vás bychom nemohli odklidit vaše staré pevniny. Haló, vy lidé, šéf mloků vám jménem všech mloků světa nabízí spolupráci. Budete s námi pracovat na odbourání vašeho světa. Děkujeme vám!“

Karel Čapek, Válka s mloky, 1935
| Quote
# Alena
Některé znám, jiné ne, ale každopádně byl Čapek skvělý.
| Quote
# Tomáš
Co je to s prominutím za blbost, odkud to čerpáte - pokud to nejsou vytrhaná slova, ale věty, kde jsou zdroje? Nechci to zpochybňovat, ale to zpracování se mi nějak nezdá.
| Quote
# Majka
XIV. Od člověka k člověku I. (1988) - Čapkova společenská publicistika: články, glosy, sloupky, úvahy a studie z let 1905 -1925
XV. Od člověka k člověku II. (1991) - Čapkova společenská publicistika: články, glosy, sloupky, úvahy a studie z let 1926 - 1931
XVI. Od člověka k člověku III. (1991) - Čapkova společenská publicistika: články, glosy, sloupky, úvahy a studie z let 1932 - 1938
XVII. O umění a kultuře I. (1984) - Čapkova novinářská literární a uměnovědná publicistika z let 1907 - 1918
XVIII. O umění a kultuře II. (1985) - Čapkova novinářská literární a uměnovědná publicistika z let 1919 - 1925
XIX. O umění a kultuře III. (1986) - Čapkova novinářská literární a uměnovědná publicistika z let 1926 - 1938
XX. Hovory s T. G. Masarykem (1990)
XXI. Kritika slov, O věcech obecných čili Zóon Politikon (1991)
XXII. Korespondence I. (1993)
XXIII. Korespondence II. (1993)
XXV. O umění a kultuře, Od člověka k člověku - dodatky (1995)
| Quote
# Majka
Pokud nečteš, pak nevíš. RUR, Bílá nemoc, a další skvělé knihy Karla Čapka
| Quote
# Jožko
Jestliže Čapka uštavli novináři před nástupem Hitlera, dneska by ho uštvali lidi z vlastních Lidovek, IDnes a dalších novinových humusů. Novinoví presstituti prostě nevymírají.
| Quote
# Jana
Jakoby to psal dnes. Jenže v Lidovkách už dávno nejsou novináří, ale presstituti ((
| Quote
# Marek
přesné pro každou velmoc na tomto světě!!!!
| Quote
# JAn
Čapek byl pan novinář !
| Quote
# Kamilla
Čapek byl moudrý chlap a hlavně novinář, který dnes už nikde není.
| Quote
# Dagmar
Lidstvo je zvěř, však jsme "děti" přírody. Bohužel, ač jako jednotlivci máme vychování, kulturu, zásady, pro náš živočišný druh, bohužel, stále panuje zákon džungle... Ovšem MNOHEM nemilosrdnější. Fakt si "užívám", když tak koukám kolem, že jsem "našla vysvětlení".
| Quote
# Miroslav Novotný
O vojácích Albert Einstein velmi přiléhavě řekl, že pochodující voják dostal svůj mozek omylem, protože mu stačí k životu mícha. Má samozřejmě pravdu, že takoví lidé mají svůj mozek vypraný do čista, jako Arielem.
| Quote
# Tomáš
Takže spojenečtí vojáci to měli ve jménu Einsteina zabalit. Já myslím, že přestože máte mozek, také byste bojoval.
| Quote
# Kamil
Víc než přesné i po 70 letech. SESLI JSME SE V ZAJMU MIRU. DOHODLI JSME SE, ZE BUDEME VALCIT SPOLECNE
| Quote
# Joachim
Mo-Ti, který žil přibližně v l. 479 - 381 př.n.l. byl zapřísáhlým pacifistou. řekl: "Když někoho nenávidíme, tak jsme jím také nenáviděni. Když někomu ubližujeme, bude jím ubližováno také nám. Když někoho milujeme, jsme jím také milováni." Co jsme si z toho vzali jako moderní a rádoby vzdělaná civilizace? Nic. Volíme válkychtivé prezidenty a vlády a prosazujeme rychlé a jednoduché násilí místo pomalého a složitého hledání řešení. Všechno musí být rychle a hned. Nikoho nezajímá co bude za 5, 25 let. Co bude dělat další generace.
| Quote
# Tomáš
Pokud existují celky jako státy, pak je to logické. Současně je něco jako jednota utopií. To vše nám vytváří hodnoty, které máme, ať se vám to líbí nebo ne.
| Quote
# Čcij
Velmi přesné. To co je u jednotlivce považováno za nejhroznější zločiny, to je ve válce prohlašováno za čest a odměňováno.
| Quote
# Tomáš
Chcete říct, že boj proti Hitlerovi nebylo hrdinství?
| Quote
# Liška
Skoda že Čapek ještě neznal další lidský hyenismus. A to pojem humanitární bombardování, které s tak "humanistickou" duší vymyslel Vašek Havlů, novopečený český hrdina, který pro národ skoro nic nudělal, ale dobře ho podobnými řečmi oblbnul. proto jsou mu Američani tak vděčni.
| Quote
# Pavel
Klasika
| Quote

Napiš svůj názor

Bezpečnostní kód
Obnovit