A+ A A-

do 30.7. / Adolf Born. Jedinečný svět. Velká výstava

born marco polo
Adolf Born: Jedinečný svět
Museum Kampa, U Sovových mlýnů 2, Praha 1 - Malá Strana, 118 00
Datum a čas konání
29. 4. 2017 – 30. 7. 2017

Velká přehlídka Adolfa Borna se vymyká z obvyklého způsobu, jakým bylo v minulosti dílo tohoto výjimečného umělce prezentováno.
Těžištěm se stává průřez jeho volnou tvorbou. Vstup do expozice nabízí soubor vzácných litografií ze šedesátých let, který ještě jako celek nebyl vystaven. Adolf Born v nich experimentoval s výtvarným výrazem, uplatňoval jednoduchý znak, kresebnou zkratku či syrovou hravost. Ojedinělým počinem je kolekce tří desítek pastelů dokládajících umělcovu fantazii, stejně jako precizní, a přitom odvážnou práci s barvou či světlem. Pozornost na sebe připoutá též série tušových kreseb z cest, zachycujících s příznačným humorem atmosféru míst, jež při svých putováních navštívil.

saturnin jirotka born

Na výstavě nebudou chybět ani originální ilustrace knih (včetně příběhů Macha a Šebestové nebo básní Christiana Morgensterna) a také projekce animovaných filmů, jež získaly mnoho ocenění doma i v zahraničí.

born ilustrator portrait

Adolf Born se narodil 12. června 1930 v Českých Velenicích, kde se mluvilo česky i německy. V letech 1949-1950 studoval výtvarnou výchovu na Pedagogické fakultě Univerzity Karlovy. V letech 1950 - 1955 na Vysoké škole umělecko průmyslové a na Akademii výtvarných umění v Praze u prof. A. Pelce.
Od roku 1964 se věnuje soustavně volné grafice, jeho doménou je suchá jehla, lept a především litografie. Ilustroval 220 knižních titulů, realizoval 70 animovaných filmů (od r. 1972 je spolurežisérem v týmu Macourek - Born - Doubrava).
Knižně vydal 5 svazků karikatur a grafik. Uspořádal přes 70 samostaných výstav a zúčastnil se velkého počtu kolektivních výstav doma i v zahraničí.
Od roku 1960 byla jeho díla vystavována po celém světě. Jeho nejznámější díla zahrnují ilustrace knih od Miloše Macourka (Mach a Šebestová, Žofka), Julese Verna (Trosečník z Cynthie), A. Dumase staršího (Tři mušketýři), Vojtěcha Steklače (série Boříkovy lapálie) a jiné. Je autorem kostýmů a dekorací k opeře Antonína Dvořáka Čert a Káča inscenované v Národním divadle.
Celkem má na svém kontě více než 250 ilustrovaných knih.
Za svoji činnost obdržel řadu ocenění, například Grand Prix na Světové výstavě karikatury v Montrealu, byl nositelem francouzského řádu Rytíř umění a literatury a medaile Za zásluhy 1. stupně.

born valka s mloky

Ilustrace ke knize: Karel Čapek: Válka s mloky

OBRAŤE LIST A ČTĚTE DÁL... Born Adolf výstava

Komentáře  

# http://www. 2015-07-24
Velice dobře, že se zabýváš takovými tématy. Pozdravuji
Citovat