A+ A A-

Slavný detektiv Sherlock Holmes v čáslavské knihovně!

kolodrub ales

V pondělí 27. dubna 2015 jsme v knihovně přivítali prezidenta České společnosti Sherlocka Holmese pana Aleše Kolodrubce, který si pro čtenáře připravil fundované vyprávění o nejslavnějším detektivovi všech dob.


Na úvod krátce pohovořil o životě autora Arthura Conana Doylea a poté se již věnoval postavě Sherlocka Holmese a jeho věrnému souputníkovi v pátrání lékaři Johnu Watsonovi. Prezident přítomným objasnil, co vlastně holmesologové po celém světě považují za takzvaný Kánon autora, a že do něj řadí 56 povídek a 4 romány.

Po jejich rozboru přišly na řadu nejrůznější vydání knih, včetně ukázek obrazového doprovodu. Přednášející zmínil nejvýznamnější ilustrátory knih se Sherlockem, především anglického tvůrce Sidneyho Pageta, ale neopomenul i obrázky Američana Frederica Dorra Steeleho.

Nechyběl ani pohled na četná filmová zpracování. Velký zájem publika vzbudilo to nejnovější s hercem Benediktem Cumberbatchem v hlavní roli.

Prezident do Čáslavi přivezl na ukázku nejen stejný typ dýmky, co udajně detektiv kouřil, ale také typickou čepici „holmesovku“ se dvěma štítky a chlopněmi přes uši, která neodmyslitelně patří na jeho hlavu a v angličtině se nazývá „deerstalker“ a používali ji hlavně lovci.

V závěru velmi vydařené akce došlo na otázky zvídavých čtenářek a čtenářů. Zajímalo je, zda Holmes někdy skutečně existoval, jak se připravuje a chutná pravý anglický vánoční puding nebo zda muzeum známého detektiva sídlí opravdu na Baker Street 221b.

OBRAŤE LIST A ČTĚTE DÁL... Sherlock Holmes, Kolodrub Aleš

Přidejte informaci k článku

Bezpečnostní kód
Obnovit