Děti do knihoven. Dejte dětem šanci, aby nebyly hloupé

A+ A A-

Reich-Ranicki odmítnul prestižní tv cenu, protože nechce patřit k šaškům

ranickiOsobnost něměcké literární kritiky Marcel Reich-Ranicki odmítnul veřejně převzít cenu za celoživotní dílo. Stalo se tak na galavečeru předávání německých televizních cen, Deutscher Fernsehpreis, sledovanou celým Německem.

Kdybych měl říct jméno českého literárního kritika, který by udělal totéž co v Německu Marcel Reich-Ranicki, asi bych hledal marně.
Tady je každému jedno, jaká sorta primitivních bavičů předvádí svůj ubohý pokus o humor, protože většina lidí si myslí, že je to společenské nebo prostě jsou tak blbí, že se smějí čemukoliv. A to platí jak pro Německo, Česko, tak pro celou Evropu. Amerika je v tom už dávno před námi.

Místo obvyklé děkovačky na pódiu, Marcel Reich-Ranicki vynesl rozsudek nad úrovní galavečera.
"Zcela otevřeně řečeno: tuto cenu nepřijmu," prohlásil kritik. Aniž uvedl konkrétní důvod, zdůraznil, že byl zaskočen tím, čeho byl v průběhu večera svědkem. "Nevěděl jsem, co mě tu čeká," přiznal. To, čemu musel přihlížet, označil Reich-Ranicki za "pitomosti" a také prohlásil, že rozhodně nepatří do stejné řady s dalšími oceněnými.

Je to konečně jasný počin, který ukázal, že lidé jsou si vědomi sraček, které na ně valí dnes a denně televizní kanály, protože ho po projevu, ve kterém zkritizoval tuto gala-šaškárnu, vyprovodili ve stoje a s potleskem. Není to teda pravda, co si myslí většina tzv. novinářů, že lidem se MUSÍ předkládat informace zabalené tak, jak si to přejí pološílení manageři, kteří hledí jen do tabulek sledovanosti média.

Zdá se tedy, že peníze, které jsou podle vrchního účetního Klause jediným správným měřítkem kvality a dalšího vývoje lidstva, nás nevedou k lepším zítřkům, ale k debilnějšímu lidskému stádu. Koneckonců při pohledu na všechny televizní estrády a podobné šou je mnoha rozumným lidem špatně. A Marcel Reich-Ranicki jasně ukázal světul, co je pro něho důležitější.

Marcel Reich-Ranicki
Legendární literární kritik, jehož recenze měly neuvěřitelný vliv na celé dění knižního trhu, existenci autoů či nakladatelství.
Narodil se 2. června 1920 v Polsku, mládí prožil v Berlíně. Za nacistů byla většina jeho rodiny povražděna. On sám utekl s manželkou Theofilou roku 1943 z varšavského ghetta.
Získal řadu ocenění, včetně Goethe-Preis der Stadt Frankfurt, den Ludwig-Börne-Preis, Große Bundesverdienstkreuz mit Stern.
Jeho kniha "Můj život" je jedním z nejčtenějších autobiografie naší doby.
Marcel Reich-Ranicki zemřel 18.9.2013.

Knihu Můj život, vydalo v českém překladu nakladatelství Větrné mlýny (2003).
V roce 2011 vyšla v českém překladu Zlaty Kufnerové kniha Reich-Ranického o Thomasu Mannovi a jeho rodině.

Foto_APN 2008

Vaše názory  

# Majka
Po prvních prezidentských volbach, kde se ukázalo, že většina umělců jsou dokonale prodejní nevěřím, že by se u nás našel jediný člověk, tak morálně vyspělý.
# Guest
„Vaše Veličenstvo, vracím Vám udělené ocenění jako výraz mého nesouhlasu s těmito záležitostmi: britská podpora pádu republiky Biafra, podpora USA ve válečném konfliktu s Vietnamem a dále strmý propad mé písně Cold Turkey v žebříčku hitparády. S láskou John Lennon"

John Lennon vyznamenání nejprve přijal, ale později vrátil. Odítnutí ceny od královny už téměř přešlo v jakousi tradiční formu, jíž umělci a jiné veřejné osoby vyjadřují nesouhlas s některými kroky britské vlády. Od roku 1951 do roku 1999 odmítlo královnino vyznamenání 277 umělců. Tato odmítnutí ale ne vždy proběhla veřejně a často taková informace prosákla do médií spíše omylem.

Kabinet se snažil přesný počet a všechna jména významných odmítajících tajit, jenže BBC nechala tuto skutečnost přezkoumat informačním úřadem. Kauza se táhla rok, ale úřad nakonec rozhodl, že občané mají právo do rostoucího seznamu nahlédnout. Výčet jmen končí rokem 1999, protože pozdější aféry byly uznány za příliš současné a ožehavé.

Na odtajněném seznamu se vyskytuje například jméno Roalda Dahla, Grahama Greena, Francise Bacona, Roberta Gravese, Davida Hockneyho, Henryho Moorea, Davida Bowieho, Aldouse Huxleyho nebo sira Alfreda Hitchcocka.

Veřejně odmítl cenu od královny například v roce 2007 spoluzakladatel veleúspěšné značky spodního prádla Agent Provocateur Joseph Corre, přičemž nařkl Tonyho Blaira z „morální zkorumpovanosti". A přetrvávání Tonyho Blaira ve své funkci prý přimělo už více umělců k odmítnutí vyznamenání.
# Guest
u nás nemyslitelné

You have no rights to post comments