Vše, co zlepšuje schopnost přemýšlet, je sebevzdělávání!

A+ A A-

7xB, úspěšné literární cestopisy pro chytré děti od Ivony Březinové

brezinova ivona foto hejna

Víte, co jsou to literární cestopisy? Stojí za nima Ivona Březinová a vyšlo jich už sedm. Jsou čtenářsky velmi úspěšné, což u původních českých knížek pro mládežje spíš vyjímka. Ale není se čemu divit. Březinová umí psát a umí vymýšlůet. Taky se jim říká Projekt B a víte proč?


Tady máme 7xB. Ale co to vlastně znamená o kom bude v knihách hlavně řeč?

B jako Básník v báglu (K.H. Mácha)
B jako Blonďatá Kerolajn (Karolína Světlá)
B jako Báro, nebreč (Božena Němcová)
B jako Bojíš se, Margito? (M.Figuli, Slovensko)
B jako Blázniví donkichoti (Miguel de Cervantes y Saavedra, Španělsko)
B jako Blbnutí s Oskarem (Oskar Wilde, Irsko)
B jako Bleděmodrá kafkárna (Franz Kafka)


A jak psaní všech sedmi knih probíhalo nám řekne Ivona Březinová.
Po vydání první knihy Básník v báglu, ve které se trojice patnáctiletých dívek a skupinka chlapců o prázdninách vydala Kokořínským dolem k Máchovu jezeru, jsem se pustila do sbírání materiálu pro další díl. Tentokrát jsem svou partičku mladých hodlala poslat na Ještěd a do míst, kam jezdívala na prázdniny Karolina Světlá. Prakticky hned po dopsání Blonďaté Kerolajn jsem se ponořila do studia korespondence Boženy Němcové a vznikla kniha Báro, nebreč! Následovaly tituly Bojíš se, Margito? o slovenské spisovatelce Margitě Figuli, Blázniví donkichoti o nejslavnějším španělském spisovateli všech dob, Migueli de Cervantes, a Blbnutí s Oscarem o autorovi, který z vrcholu slávy padl na úplné dno, Angličanu irského původu, Oscaru Wildovi.

Členové mé vymyšlené partičky postupně procházeli střední školou, prožívali lásky i rozchody, nalézali nová přátelství a čelili nejrůznějším průšvihům. Najednou však stáli na prahu dospělosti a mně bylo jasné, že se s nimi budu muset rozloučit.

Pro poslední díl jsem zvolila prostředí centra Prahy, uliček a náměstí, kde téměř celý život prožil jeden z nejvýznamnějších spisovatelů 20. století. Znají ho čtenáři po celém světě, k jeho hrobu na Olšanech přijíždějí Američané i Japonci, ale čeští středoškoláci o něm mnoho nevědí. I proto jsem se rozhodla, že poslední díl věnuji jemu - Franzi Kafkovi.

brezinova cestopisy

Vaše názory  

# Marie Novotná
Paní Březinová vyrvořila jedinečný a následovaníhodný cyklus knih pro mládež. Klobouk dolů!
| Quote
# Majka
Nádherné knížky. Naše oblíbená je Kerolajn, ale všechny jsou u nás oblíbené.
| Quote
# Majka a Petra
Děkujeme paní Březinová!
| Quote
# Jarmila
Když jsem knihu Báro nebreč koupila dceři jen kvůli názvu, tak jsem netušila, jak si ji Anička oblíbí. Už jsem ji pořídila všechny díly paní Březinové, a Básníka v báglu jsem přečetla i já. Šoda, že takové knížky nevycházely když mi bylo 15. Opravdu překrásná série knížek a mezi různými balasty, jako Lanczová a spol. jsou takové knihy jako drahokamy.
| Quote
# Jana Semelková
Četla jsem jen české autory - tedy první tři cestopisy, ale velmi je doporučuji všem, kdo mají rádi literaturu a milují i cestování. Opravdu se podle těchto knížek v dané lokalitě neztratíte. Tak šťastnou cestu - ať už jen při čtení nebo při opravdickém výletě za Karlem Hynkem, Barunkou nebo Karolajn. Či snad někdo vyrazí až do zahraničí za Margitou? Jana S.
| Quote

Napiš svůj názor

Bezpečnostní kód
Obnovit