Děti do knihoven. Dejte dětem šanci, aby nebyly hloupé

A+ A A-

Fotograf Taras Kuščynskyj. Lyrický mistr křehkého těla a duše

taras kuscynskyj-bw

Přiznám se, že Taras Kuščynskyj byl pro mne vždy výjimečný, už od první výstavy v hlubokém socialismu. Byl skutečným mágem světla a jeho dívčí akty se tenkrát jasně odlišovaly od akademicky strojeného a studeného aktu Borovičky, Šmoka, Stibora a dalších.

Většina jeho fotek se nedá popsat. Jakoby na svých negativech zachytil jedinečný okamžik souznění těla a vědomí ve světle, která z fotografie vystupuje jako tichá, křehká záře. Nechápu, jak nějací kritici na stránkách Československé fotografie mu vyčítali vypočítavost a líbivost. Nepochopení? Jen rázně překročil stín ostatních fotografů v době, ve které nebylo jednoduché takové fotografie vystavovat veřejně. A Taras vystavoval v Holandsku a Tokiu. A možná chápu, proč je dnes je v Česku téměř neznámý. Osud výjimečných.

taras kuscynskyj kniha3
Fotografie (c) Taras Kuščynskyj

Taras Kuščynskyj (1932-1983)
Pocházel z Podkarpatské Rusi a vystudoval architekturu. Fotografovat začal během 50. let. Od roku 1966 se živil jako nezávislý fotograf v oblasti portrétu, aktu a módní fotografie. V letech 1970–76 byl fotografem Divadla Semafor. Zásadní roli hrál i při organizaci fotografického hnutí jako zakládající člen skupiny Setkání.

taras kuscynskyj sperk
Fotografie (c) Taras Kuščynskyj

Knihy o Tarasu Kuščynském
Mrázková, Daniela-Remeš, Vladimír: Cesty československé fotografie. Mladá fronta, Praha 1989
Kuščynskyj, Taras-Pohribný, Jan: Taras Kuščynskyj. Dům umění města Brna, Brno 1987
Horníček, Miroslav-Charvát, Jura-Koliš, Karel: Taras - Chci. Jonáš Klub, Praha 1990
Taras Kuščynskyj /1932-1983/, Foto-Mida, 2007

taras kuscynskyj schoulena
Fotografie "Schoulená – Dana" je z roku 1972. Kuščynskyj za ni získal bronz v soutěži Fédération Internationale de l'Art Photographique v roce 1974 v kategorii černobílá fotografie.
Fotografie (c) Taras Kuščynskyj

taras kuscynskyj les portret
Fotografie (c) Taras Kuščynskyj

taras kuscynskyj holubice
Fotografie (c) Taras Kuščynskyj

taras kuscynskyj kniha1
Fotografie (c) Taras Kuščynskyj

OBRAŤE LIST A ČTĚTE DÁL... fotografie Taras Kuščynskyj

Vaše názory  

# Markéta
Jednoduchost v kráse ukrytá, která píše složité příběhy.. U jeho fotek platí, to co napsala Susan Sontag: Prostřednictvím fotografie nikdo nikdy nenalezl ošklivost. Mnozí tak ale objevili krásu.
# John
DODNES NEPŘEKONANÝ! Je to pravda, skutečný básník s kamerou v ruce. jen se podívejte jak lidské jsou jeho portréty, oproti technicky dokonalym a strojeným, studeným fotkám dnešních bezduchých fotografů. Ne, technika není všechno.Fotograf musí mít talent vidění a citění a to dnes už skoro nikdo nemá. Žijeme v bezduché době dokonalé techniky.

You have no rights to post comments