Děti do knihoven. Dejte dětem šanci, aby nebyly hloupé

A+ A A-

SUK 2012. Oblíbená dětská kniha roku

suk nejoblibenejsi detske knihy

Ceny se, jako každý rok, udílely na základě ankety, kterou vyplňilo okolo tří tisíc dětí ze základních škol a nižších stupňů víceletých gymnázií a téměř tři sta knihovníků veřejných knihoven.


Výsledky ankety SUK – Čteme všichni:

CENA NOCI S ANDERSENEM
(udělují děti, které nocovaly v knihovnách při Noci s Andersenem):
Ivona Březinová: Natálčin andulák / ilustrovala Lucie Dvořáková (Meander)

CENA KNIHOVNÍKŮ KLUBU DĚTSKÝCH KNIHOVEN SKIP:
1.místo: Daniela Krolupperová: Společenstvo klíčníků / ilustrovala Barbora Kyšková (Albatros)
2.místo: Pavel Čech: Velké dobrodružství Pepíka Střechy (Petrkov)
3.místo: Renáta Fučíková: Antonín Dvořák (Práh)

CENA DĚTÍ:
1.místo: Jeff Kinney: Deník malého poseroutky 5 : Ponorková nemoc (CooBoo)
2.místo: Petra Braunová: Tramvaj plná strašidel / ilustroval Filip Pošivač (Albatros)
3.místo: Miloš Kratochvíl: Pes nám spadla / ilustrovala Eva Sýkorová-Pekárková (Mladá fronta)

CENA UČITELŮ ZA PŘÍNOS K ROZVOJI DĚTSKÉHO ČTENÁŘSTVÍ
(uděluje porota učitelů bez rozlišení pořadí):
*Renáta Fučíková: Antonín Dvořák (Práh)
*Radek Malý: Poetický slovníček dětem v příkladech / ilustroval Daniel Michalík (Meander)
*Petra Braunová: Tramvaj plná strašidel / ilustroval Filip Pošivač (Albatros)
*Jiří Dědeček: Pohádky o Malé tlusté víle / ilustroval Petr Nikl (Meander)

suk 2012 autori
sik knihy 2012
OBRAŤE LIST A ČTĚTE DÁL... SUK – čteme všichni

Vaše názory  

# Milena
Já si myslím, že podobné soutěže jsou potřeba. Je dobrá každá akce na podporu čtení u dětí. A pokud SUK vychytá detaily a bude inovovat soutěž, mohla by to být velmi zajímavá celostátní akce. Rozhodně kvalitnější jak Litera. Těším se už na další ročník.
# Kamila
SUK je cena necena, soutěž, nesoutěž. Odráží jen cestovatelské aktivity některých autorek. Nic víc. Skutečná čtenost s tím nemá moc společného. Děti volí knihu o které se mluví, když znají tvář autora (efekt bulváru) A to je hodně špatný neli smutný návyk. Nehledě k tomu, že například nejkvalitnější knihy Ivy Procházkové zde vůbec nejsou, zatímco blábol Dědečkův se tady najednou objeví. Možná i to o mnohém svědčí. Rozhodně by stálo za to, soutěž - ocenění zkvalitnit a upravit zásadně kritéria.
# Alexandra
Ivě Procházkové, které jsme mimochodem v naší knihovně věnovali Noc s Andersenem, v loňském roce nevyšla žádná knížka. Já sama ji miluji, směji se u ní, brečím a hlavně: autorka v žádné knize nevnucuje závěr. My optimisté si ten hezčí obvykle domyslíme. Knížku Jiřího Dědečka jsem neměla možnost číst, ale vím, že i on má občas povedené věci. Učitelé zřejmě hodnotili knihu jako celek a Petr Nikl je hodnocen vysoko.
# Andrea
No právě, tady šlo o knihu Petra Nikla a ne Dědečka. Textově je to bída.
# Milena
To vypadá jako soutěž pro Klub přátel SKIPu a podobně, ale věřím, že některé z oceněných knih děti skutečně rády čtou. Myslím ale, že za chvíli tímto přístupem budeme propagovat jakokoliv blbinu, jenom proto, že se našim, stále míň nevzdělaným dětem líbí. A v tom je soutěž naprosto zbytečná. Soutěž nevychovává, ale podlézá. Jak pokleslému vkusu dětí, některých knihovnic, tak tzv. pedagogů. Už jen fakt, že se zde objevil netalentovaný Dědeček hodně napovídá.
# Marie
Názor, že si děti anketní lístky nevypisují sami je dost "trapný". Chodíte do knihovny? Pojďte se tam někdy podívat nebo vám určitě v Památníku národního písemnictví anketní lístky ukáží. Dětské písmo, někdy i s hrubými pravopisnými chybami je nepřehlédnutelné. A Deníky malého Poseroutky se prostě čtou. Samozřejmě že na "čtené" knihy má také vliv sám autor, jak knihu propaguje, jak jezdí po autogramiádách, knihovnách, knižních veletrzích. Také záleží na novinářích, jak knihu recenzují, propagují atd. A třeba i "špatná" recenze je pro každou knihu plus.........
# agent
a kdo je náš kamarád, ten bude rád
# John
Je neuvěřitelné, jak máme inteligentní a samostatné děti. Kdopak asi to za ně vypisoval nebo kdo jim asi radil, co tam mají psát?
# Saša Bezděková
Na Deník malého poseroutky potřebují zřejmě vysokou školu?
# Lenka
Vím, co tím chcete říct, ale Deníky malého poseroutky prostě vedou, děti si o ně samy říkají i v té nejmenší knihovně, takže věřím, že to i samy napsaly...

You have no rights to post comments