Děti do knihoven. Dejte dětem šanci, aby nebyly hloupé

A+ A A-

Literární cena KK 2012: román Václava Holance Herci

holanec vaclavZ pěti finálových rukopisů vybrala odborná porota knihu Václava Holance. Do 17. ročníku bylo přihlášeno 133 rukopisů. Žánrově byly zastoupeny historický, životopisný i dobrodružný román, thriller, detektivka, pohádka, sci-fi i fantasy.

Děj knihy se odehrává v prostředí velkého pražského divadla.
A přestože se třikrát vrací do roku 1956, nejedná se o historický příběh, ale o látku, která se originálně vyjadřuje k současnosti a objevuje mimořádné souvislosti mezi životem v socialismu a v dnešní rozvinuté kapitalistické společnosti. Mottem vítězného díla je tedy otázka, zda bychom žili šťastnější život, kdybychom se narodili do jiné doby.

Kniha využívá analogii herectví a lidské existence, zkoumá nakolik moc, touha po slávě a strach o kariéru, ale i rodinné poměry korumpují lidské jednání. Důmyslně pojaté faustovské téma využívá novodobou historii jako jeviště, na němž sledujeme dramatické osudy těch, kteří bilancují svůj život, i těch, kteří stojí na začátku kariéry.   

herciPrvní část Mefistova zrada se odehrává v reálném kontextu. V SSSR proběhl XX. sjezd komunistické strany, zazněl slavný Chruščovův projev. Přátelství mezi populárními herci naruší nečekaná emigrace jednoho z nich. Místo očekávané svobody totalitní moc razantně upevňuje svou otřesenou autoritu. Druhá část Vrchol věčného světla vychází z předpokladu, že díky atomové výzbroji si Německo udrželo své postavení v Evropě. Zatímco evropské země už získaly svobodu, v protektorátu se s německou pomocí drží u moci Emanuel Moravec a společnost se chystá na vyřizování účtů. Poslední část Mnoho rozhněvaných mužů otevírá vizi Československa, které v roce 1948 postavilo komunistickou stranu mimo zákon. O osm let později stále rozdělenou společností otřásá krize a prezident Jan Masaryk se chystá  činnost komunistů povolit.

Václav Holanec (1970)
studoval historii a absolvoval filmovou vědu na FF UK v Praze. Od roku 1990 publikoval v novinách a časopisech, po roce 2001 se věnuje převážně scenáristické práci. V roce 2005 získal Stříbrného Orfea v Ceně Sazky za nejlepší nerealizovaný scénář udělovaný v rámci Českého lva, roku 2009 byl na stejnou cenu nominován. Jako scenárista je podepsán kupř. pod televizními filmy Stříbrná vůně mrazu, Malý terorista z cyklu Soukromé pasti, Velkofilm, Nepolepšitelný či Dům U Zlatého úsvitu. Podílel se na vzniku Encyklopedie Universum, je autorem knihy 99 filmů moderní kinematografie. Románem Herci se představuje jako prozaik. Roku 2013 by měla mít premiéru jeho divadelní hra o Nikolu Teslovi.

Porota:
Ivan Binar, předseda poroty, prozaik
Tereza Brdečková, prozaička a filmová kritička
Petra Soukupová, prozaička a scenáristka
Pavel Janáček, literární kritik a historik
Jiří Seidl, místopředseda Svazu českých knihkupců a nakladatelů

You have no rights to post comments