Vše, co zlepšuje schopnost přemýšlet, je sebevzdělávání!

A+ A A-

do 7.4. / Marie Blabolilová: Obrazy a grafika

babaltova grafika

Marie Blabolilová: Obrazy a grafika

Galerie Millennium
1ržiště 5, Praha 1
6. 3.  – 7. 4. 2019

 Výstava české grafičky a držitelky mnoha ocenění za svoji výtvarnou tvorbu Marie Blabolilové, představuje řadu čárových leptů i obrazů malovaných na linoleum.

Výstava představuje díla jedné z nejautentičtějších českých umělkyň a jsou na ni průřezově zastoupeny všechny etapy její tvorby. Samotný název výstavy odkazuje na první samostatnou veřejnou prezentaci autorky, která se uskutečnila před více než čtyřiceti lety a vzdává hold dlouhé, celistvé a nezávislé tvorbě autorky.

„Marie Blabolilová vstoupila do povědomí především jako grafička. Přirozeně existenciální, černobílý svět čárových leptů, kde nepotkat člověka, ale samo ticho, se po absolvování Akademie stal na dlouho její doménou“ těmito slovy komentuje kurátorka výstavy Lucie Šiklová rané lepty, jež otevírají výstavu i tvorbu autorky. Další výstavním celkem jsou čárové lepty z osmdesátých a devadesátých let, které jsou, oproti rané tvorbě rozšířené o náměty města a lidského příbytku a vynikají precizností rastru a geometrií. Nejobsáhleji jsou na výstavě prezentovány obrazy. Ty začíná Blabolilová vytvářet po politických změnách v listopadu 1989. „V té době je její grafická tvorba prakticky dovršena a Marie se téměř bezvýhradně věnuje malbě. I na tomto poli potvrzuje své oko grafika “ dodávám Šiklová. Blabolilová se tehdy naplno vrací ke štětci a barvě. Vychází stejně jako v grafické tvorbě z principu rastru a k tomu využívá netradiční materiály a techniky jako jsou linoleum a malířský váleček.

Výstava nabízí poctivý a celistvý průřez tvorbou jedné z nejautentičtějších českých umělkyň, což dokládají i závěrečná slova kurátorky: „Marie Blabolilová do své tvorby nikdy nevpustila vnější trendy umělecké scény. Ve svém charakteristiky tichém uvnitř je tak jako v celém životě nezávislá, svobodná a výsostně autentická“.

OBRAŤE LIST A ČTĚTE DÁL... výstava

Napiš svůj názor

Bezpečnostní kód
Obnovit