spyriova johanna

Johanna Spyriová  (*12. 6. 1827, Hirzel, Švýcarsko - †7. 7. 1901, Zürich, Švýcarsko)

spisovatelka

Narodila se ve venkovské oblasti Hirzel (Švýcarsko). Vdá za právníka Bernharda Spyri a žije v Zürichu. První knihu vydává v roce 1871. Píše jak pro děti, tak pro dospělé. Přesto, že její knihy jsou silně romantizující a idealistické, obsahují na svou dobu nečekané pohledy. V jejích knihách dítě není jen hračkou, která musí dospělé jen poslouchat, ale samo může ovlivnit jejich chování. Mimo to píše pro děti velmi čtivou formou a snaží se vidět svět jejich očima.
Po smrti svého muže i syna v roce 1884 se věnuje charitativní činnosti, což podpořilo její opuilaritu. Po smrti se stala ikonou švýcarské kultury. její portrét se objevuje na známkách i pamětních mincích.

V Česku je známá především knihou Heidi, děvčátko z hor, kterou přeložil a převyprávěl Bohumil Říha, naposledy vydala Axióma v roce 2007, nové francouzské převyprávění Fortuna libri naposled v roce 2005-7, další nový překlad v roce 2010 XYZ.

Bibliografie:

Heusser, Johanna Louise
Cornelli
Erick and Sally
Gritli's Children
Heidi (1881)
Heidi kann brauchen, was es gelernt hat
Heidis Lehr- und Wanderjahre
Heidis Lehr- und Wanderjahre
Heimatlos
Maezli
Moni der Geißbub
Moni the Goat-Boy
Rico and Wiseli
Toni, the Little Woodcarver
Uncle Titus and His Visit to the Country
Veronica And Other Friends
Two Stories For Children
Vom This,
Was die Großmutter gelehrt hat Erzählung
What Sami Sings with the Birds
Wie Wiselis Weg gefunden wird Erzählung
Wo Gritlis Kinder hingekommen sind Geschichten für Kinder...


Inspirující myšlenky...

Zkoumáme minulé věky a útrpně usmíváme, ba posmíváme se božské té naivnosti, nemotornosti a neurvalosti svých praotců, aniž by nám napadlo, že věkové pozdější budou se rovněž tak posmívati nám... Jaká je příčina, že nevznikají v mozcích našeho věku podobné myšlenky jako v mozku Homerovu, Sofoklovu, Aeschylovu, Euripidovu, Aristofanovu, Shakespearovu, Cervantesovu, Danteovu, Miltonovu, Petrarcovu, Tassonovu, Calderonovu, Moliérovu, Voltairovu, Rousseauovu a jiných? Jeť snadněji cizím mozkem mysliti, cizí myšlenkou se honositi a oblažiti sebe i jiné, než vlastní myšlenku z mozku svého vykřesati. A přece žijeme ve věku – pokroku! V čemž se ale jeví tento pokrok?
Jakub Arbes (1840 – 1914), Mozek Newtonův