lobel_arnold.jpg

Arnold Lobel (*22. 5. 1933, Schenectady - †4. 12. 1987, New York)

Americký spisovatel a ilustrátor. Narodil se v USA, Schenectady, po skončení střední školy studoval na na Pratt institut v Brooklynu, kde se již začíná zajímat o dětskou literaturu. Zde se seznámil se vou manželkou Anitou,(později populární spisovatelkou a ilustrátorkou) s kterou žil v Brooklynu a měl s ní dvě děti, Adrianne a Adama.
První knihu ilustroval v roce 1961 a během svého života pracoval na dalších 60 knihách od různých autorů (Charlotte Zolotow, Jan Van Leeuwen) Za 27 let své profesinální kariéry vytvořil také 20 autorských knížek, které napsal i ilustroval. První knihu vydal vydal v roce 1962. (Zoo pro pana Mustera). V roce 1977 vydává se svou ženou první společnou knihu. Základním tématem jeho knih je láska a přátelství s nepostradatelným humorem. Často jsou jeho hrdiny zvířata (žába, myši, prasátko) a ve svých knihách, si bere na mušku tradiční lidské slabosti jako je nenasytnost, pýcha, hloupost. Humor a lidskost, které jsou v Lobelových knihách obsaženy dávají jeho knihám nadčasovou šanci na mimořádný zájem čtenářů. Mezi jeho nejznámější knihy v Česku patří bezesporu Kvak Žbluňk, která je známa již po generace.

Výběr ocenění:
Caldecott medaile 1981 (Bajky)

Bibliografie (výběr)
Lobel, Arnold (Stark): Kvak a Žbluňk jsou kamarádi (Frog and Toad Are Friends / Frog and Toad Together; P/P, Praha, Albatros 1977; Praha, Albatros 1985; Praha, Albatros 1990)
Lobel, Arnold (Stark): Kvak a Žbluňk se bojí rádi (Days with Frog and Toad; PP, Praha, Albatros 1994, 2007
Lobel, Arnold (Stark): Kvak a Žbluňk od jara do Vánoc (Frog and Toad All Year; PP, Praha, Albatros 1995)

Days with Frog and Toad HarperCollins, 1979
Frog and Toad Are Friends HarperCollins, 1970 
Frog and Toad Together HarperCollins, 1972 
Frog and Toad All Year HarperCollins, 1976  
Owl at Home HarperCollins, 1987
Grasshopper on the Road HarperCollins, 1987
Mouse Tales HarperCollins, 1978
Mouse Soup HarperCollins, 1977
Uncle Elephant HarperCollins, 1987  
Fables HarperCollins, 1980
Ming Lo Moves the Mountain Mulberry, 1993
The Rose in My Garden Mulberry Books, 1993

Odkazy na stránky Arnolda Lobela
The Bulletin of the Center for Children's Books page about Arnold Lobel:
The Internet School Library's teacher's resources for Arnold Lobel:

kn_lobel_kvak2.jpg

Inspirující myšlenky...

Postavení ženy se vyznačuje tím, že žena, která je jako každá lidská bytost autonomní svobodou, objevuje sama sebe a hledá se ve světě, kde ji muži nutí pokládat se za tu Druhou a chtějí z ní udělat objekt, odsoudit ji na imanence, protože její transcendence se stále překračuje jiným podstatným a suverénním vědomím. Dramatem ženy je konflikt mezi základním požadavkem každého subjektu, který se vždy pokládá za podstatný, a požadavky situace, která z ní dělá nepodstatnou bytost. Jak se může žena v daných podmínkách stát lidskou bytostí? Které cesty jsou pro ni otevřené a které naopak vedou do slepé uličky? Jak dosáhnout nezávislosti v závislosti? Jaké okolnosti omezují svobodu ženy, a může je překonat? To jsou základní otázky, které chceme objasnit. To značí, že přemýšlela o možnosti jedince, nebudeme je měřit pojmy štěstí, ale svobody.
Simone de Beauvoir, Druhé pohlaví