grey owl

Grey Owl (*18.09.1888, Hastings, Velká Briátánie - †13.04.1938, Kanada)

Kanadsky spisovatel a ochránce zvářar

Vlastním jménem Archibald Belaney. Narodil se ve ve Velké Británii, kde vystudoval. Pod vlivem knih o indiánech odchází do Kanady, kde začíná žít v divočině po způsobu indiánů. Dal si jméno Grey Owl. jeho toožnost blya dlouho neznámá, i když se velmi angažoval jako ochránce přírody a byl velmi veřejně činný.
Byl o něm natočený působivý film

Knihy v češtině:
Grey Owl / Sejdžo a její Bobříci / The Adventures of Sajo and Her Beaver People (1935) / Státní nakladatelství dětské knihy, 1967

Knihy v angličtině:
The Men of the Last Frontier
Pilgrims of the Wild
The Adventures of Sajo and her Beaver People. London: Lovat Dickson Ltd., 1935.
Tales of an Empty Cabin
The Tree. London: Lovat Dickson Ltd., 1937.

Inspirující myšlenky...

Co charakterizuje civilizaci? Výjimečný duch? Ne: každodenní život... Hm! Všimněme si přednostně duchovní oblasti. Vezměme nejprve umění a na prvním místě literaturu. Stojí literatura skutečně mimo schopnosti našich velkých vyšších opic, připustíme-li, že jsou schopny sestavovat slova? Z čeho sestává naše literatura? Z velkých klasických děl! Ale kdež! Jakmile někdo napíše originální knihu, a to se stane jednou dvakrát za století – ostatní literáti ho napodobují, to jest kopírují, takže vyjdou statisíce prací pojednávajících o přesně témž tématu, s trochu odlišnými tituly a s poněkud jinak kombinovanými větami. Opice, které jsou v podstatě imitátoři, musí být nutně schopny něčeho podobného, pod jedinou podmínkou, totiž že mohou používat jazyka.
Pierre Boulle, Planeta opic