woody allen portrait

Woody Allen (*1. 12. 1935, Bronx)

filmový režisér, scénárista, spisovatel, herec a komik.

Woody Allen, vlastním jménem Allen Stewart Konigsberg,  se prosadil především jako režisér autorských filmů. Je ale také hercem, spisovatelem a v neposlední řade i jazzmanem, hráčem na klarinet.
Studia ukončil už v prvním semestru na Newyorské univerzitě, ale hned na to se zaměstnal v NBC jako scénarista. Přitom se snažil prosadit jako tvůrce vtipných gagů pro komiky a pro různá vystoupení v nočních podnicích.

V roce 1956 si ve dvaceti letech vzal za ženu Harlene Rosen, studentku filozofie, se kterou se roku 1962 rozvedl. V roce 1966 se zapletl s herečkou z vlastního filmu Banáni Louise Lasser, se kterou se o tři roky později rozvedl. Potřetí se oženil roku 1997 s adoptivní dcerou Mii Farrow Soon-Yi, se kterou si později adoptovali dvě děti.

V programu „The Comedian´s Comedian“ vysílaném v roce 2005 britskou televizí byl Woody Allen zařazen dívaky na třetí místo nejlepších komiků a bavičů všech dob.

Bilbliografie...

Knihy povídek:

1971 Vyřídit si účty
1975 Bez peří
1980 Vedlejší účinky
2007 Čirá anarchie

Dramata:

1969 Nepijte vodu – Zahraj to znovu, Same
1975 Bůh – jednoaktovka
1975 Smrt – jednoaktovka
1982 The Floating Light Bulb
1982 Central Park West – jednoaktovka
1995 Old Sybrook – jednoaktovka
1995 Riverside Drive – jednoaktovka
2004 A Second Hand Memory

Kompletní filmografie Woody Allen


Inspirující myšlenky...

Podle starých pramenů severské mytologie je strom Yggdrasil osou světa, stromem života a osudu. Spojuje nebe, zemi i podzemní svět. Je jediným stromem v ráji, seděl pod ním Adam. On sám sebe nevnímal, aniž se od okolí rozeznával. Seděl v dokonalé harmonii pod Yggdrasilem. Ráj nebyl veliký. Snad jako naše zahrada? Byl však dokonalý. Vzkvétaly v něm všechny tvary jen jedenkrát a proto byly dokonalé. Vše bylo nehybné. Ráj nevznikl, prostě byl tu. Každá věc byla tím, čím se jevila. Pod Yggdrasilem seděl Adam. Vše tu bylo jen pro něj. V okamžiku, kdy jím to proniklo jako blesk, učinil posunek. Uchopil větev, ať se zlomí – a vědět.
Bohumila Grögerová, Můj labyrint