collodi_150.jpg

Carlo Collodi (*24. 11. 1826, Florencie – †26. 10. 1890, Florencie)

Vlastním jménem Carlo Lorenzini. Byl italský novinář a spisovatel. Pseudonym Collodi si zvolil roku 1856 podle vesnice Collodi, dnes části města Pescia, odkud pocházela jeho matka Angela Orzaliová.

Během války 1848 a 1860 sloužil jako dobrovolník v Tuscany armádě. Zajímal se aktivně o politiku, což mělo za následek, že už v mládí se začal věnovat psaní v různých politicko-satirických novinách, např. Il Fanfulla. V 80.letech 19. století píše satirické skeče a články jako Macchiette (1880), Occhi e nasi (1881), Storie allegre (1887).
V roce 1875 poprvé začíná psát i pro děti. Překládá francouzské pohádky od Perraulta. V roce 1876 ještě napsal "Giannettino  the Minuzzolo" a "Il viaggio per l'Italia di Giannettino".

V té době ho začíná zaobírat literární postavou, která by měla charakter přívětivého lumpa, skrze kterou by mohl skrytě popisovat některé lidské vlastnosti nebo i události. V roce 1980 začíná psát knihu Storia di un burattino ("Příběh loutky"), která se také začala nazývat Le avventure di Pinocchio ("Dobrodružství Pinochia"). V červenci 1881 byl příběh poprvé publikován na pokračování v prvním časopise pro děti v Itálii - Il Giornale dei Bambini.

Lorenzini umírá, aniž by se dočkal slávy, kterou jeho literární postava získala. Je pohřbený v San Miniato al Monte ve Florencii.

Carlo Collodi - Le avventure di Pinocchio (1881)

pinochio400.jpg


Myšlenky z knih

Podíváme-li se kdekoli do historie veřejného školství a povinné školní docházky, najdeme u kořene ani ne tak mylný altruismus, jako spíše vědomou snahu vytvořit z lidí takovou masu, jakou si přály politické elity. Tvrdohlavé menšiny měly být donuceny splynout s většinovou masou. Všem občanům měly být neustále vštěpovány občanské povinnosti, které vždy zahrnovaly poslušnost státnímu aparátu. Ovšem, jestliže má být masa obyvatelstva vzdělávána ve státních školách, jak by se mohly státní školy nestat mocným nástrojem pro hlásání poslušnosti státním autoritám?
Murray N. Rothbard