jiroutka

Zdeněk Jirotka
(*7. 1. 1911, Ostrava - †12. 4. 2003, Praha)

spisovatel, fejetonista,

Rodák z Ostravy Zdeněk Jirotka studoval v letech 1925 – 29 ostravskou reálku, po komplikovaných studiích, která nedokončil, se vyučil zedníkem. Později absolvoval stavební průmyslovku v Hradcí Králové, kde studium ukončil v roce 1933 maturitou. Po maturitě vstoupil do armády, kde sloužil jako důstojník pěchoty.
Po mimořádném úspěchu románu Saturnin (vydán 1943) se až do konce války živil jako spisovatel. Po válce byl Jirotka redaktorem Lidových novin, humoristického Dikrobrazu a Československého rozhlasu. Kromě Saturnina napsal například románovou parodii na detektivní žánr Muž se psem (1944) a veselé příběhy z prostředí školy Profesor biologie na žebříku (1956). Od roku 1971 byl Jirotka v důchodu. V 70. a 80. letech jej postihl publikační zákaz. Ten skončil až v roce 1985, kdy nakladatelství Československý spisovatel vytisklo Saturnina v padesátitisícovém nákladu. Román se poté dočkal dalších vydání a také překladů do angličtiny, francouzštiny a dalších jazyků.
Mimořádný ohlas mu umožnil opustit "všední" povolání a věnovat se literární a editorské činnosti. Na úspěch prvních dvou knih se mu již nikdy nepodařilo navázat a s postupujícím stářím se již autorsky odmlčel. Podle jeho knihy Saturnin natočil počátkem 90. let režisér Jiří Věrčák stejnojmenný film.
Oblíbený humorista zemřel v úctyhodném věku 92 let v dubnu 2003.

Své nejslavnější dílo Saturnin, které se dočkalo i filmového zpracování, napsal prakticky na počátku literární dráhy. Vydal ho v roce 1942 a jeho věhlas už nikdy nepřekonal, přestože psal ještě celá desetiletí. Do své nejslavnější knihy Jirotka promítl svůj obdiv k suchému anglickému humoru, zejména k románům a povídkám, které napsal Pelham Grenville Wodehouse, jejichž hrdinou je nevšední sluha Jeeves. Ten postavu Saturnina zjevně inspiroval. V Saturninovi zdařile parodoval konvenční návyky uhlazené britské středostavovské společnosti.

Bibliografie:
Saturnin (1. v roce 1942 Lidové noviny)
Muž se psem
Profesor biologie na žebříku
Hvězdy nad starým Vavrouškem
Sedmilháři
Khás Ladislav: Sebranka (uspořádání)
Pravidla se změnila

 

 

Inspirující myšlenky...

Hlavně mi vadí, že náš svět je tak hrozně, nezdravě krotký. Prohlašuji, že je krotký. Jako ohavný vykleštěný kocour. I válka... Bylo to ochočené násilí. Lidé nešli do boje, protože jim vzkypěla krev. Šli do války, protože jim to poručili; šli proto, že byli řádní občané. „Člověk je bojovné zvíře“. Ale mně u člověka vadí, že je ochočené zvíře. A den ze dne je čím dál ochočenější. To dělají továrny, to dělá křesťanství, věda, slušné vychování a vzdělání. Zatěžují duši moderního člověka. Vysávají z ní život... Vylezli na hřbet kopce a zadívali se dolů do údolí. Stanton-in-Teesdale se pod nimi černal břidlicovými střechami, začouzenými komíny a kouřem. „Ubohá podívaná! Tohle by nemělo být povoleno. Opravdu nemělo.“
Aldous Huxley: Kontrapunkt