Vzdělaní hledají způsob. Nevzdělaní hledají důvod.

A+ A A-
Mlsné čenichání. Kuchářské variace dosud nevídané a šokující
Platónova Sókratova obrana odhalila už před 2500 lety chování elit, oligarchie a davu v tzv. demokracii
Malý labyrint literatury pro každého. Kniha i CD s několika tisíci informací
Velká kniha o dřevě Martina Patřičného je jediná svého druhu v Česku
Jde sem lesem! Napínavé dobrodružství i další poučná knížka pro malé děti od Daniely Krolupperové
Muž s fasetovýma očima. Tchaj-wanský magický realismus
Nepřítel a Erich Maria Remarque. Málo známé mistrovské povídky o zrůdnosti válek
Fantastické a magické z hlediska psychiatrie
Hieronymus Bosch v knížce badatele Gary Schwartze Cesta do nebe i do pekla
Muži, kteří zašli příliš daleko. Poměrně děsivé horory bratrů Bensonových
Pravěké ženy a jejich tajemství. Ekniha zdarma
Digitální demence se šíří stejně, jako ve středověku mor
O chvástavém štěněti. Fryntova kniha pro děti s fotografiemi světového Lukase
Čítanka. Jedinečná kniha knihomila Martina Patřičného o knížkách
Podívanky pro zvědavé děti nakreslil Miloslav Jágr a napsal František Nepil
Vyhořelá společnost. Pět pronikavých diagnóz naší chaotické doby
Planeta opic a politická psychopatie. Zajímavé souvislosti knihy a reality
Ivan Diviš. Teorie spolehlivosti je upřímná i tragická výpověď z let 1960 – 1999
Knížky Miloše Zemana, prezidenta České republiky a občana naší země
Tajemství proutěného košíku. Nejznámější kniha i film Markéty Zinnerové

Mistrné, ale trochu strašidelné pohádky Slabého učí děti krásnou češtinu

strasidelne_pohadky_slaby

Ano, ano, Slabého pohádky nezklamou. Jsou jak dějově pestré, tak i jazykově mistrné. Neobyčejně vynalézavé, fantazijí překypující, překvapující... i vtipné. A připomeňme jen, že před čtyřmi roky vyšly také Slabého Nedokončené pohádky.

Klasik české literatury pro děti a její teoretik PhDr. Z. K. Slabý navázal letos knihou Strašidelné pohádky na jinou knihu, nazvanou trochu krkolomněji O lelcích, Bychovi a muži v masce. Zatímco tato předešlá práce sestává jen ze tří pohádek, v novější jich najdeme pět, a zatímco O lelcích lze vřadit bez problémů i do kategorie „fantasy“ a oslovují se zde dospělí, pokračování je notně pohádkovější.

Jinak mají knihy hodně společného, a to včetně vypravěče, který občas vstupuje o dějů jako autor sám, takže pokud jsme ve Velkém mravenčení (úvodu Lelků) potkali pohádkáře v pražském parku nad mraveništěm, načež záhadně usnul(?) a zmenšil se, zde mu v prvním příběhu Strašliví duchové v kukaních, ale taky dušínek dopomůže k cestě do imaginárních světů spiritistická seance situovaná anachronicky(?) do sousedčina bytu v tom strašnickém domě, kde skutečně žije Z. K. Slabý.

Už v druhé z pohádek (Vlk Alfons a Kakabus Usměvavý) autor strašidelnost úplně nedodržel, ale zvládl zato experiment s příběhem, jehož vznik sledujeme jen do chvíle, kdy je na pisatelově stole přehlušen příběhem jiným, přičemž prvému z obou „budiž počítač lehký“.

Třetí z pohádek Kratochvíle obra Velikáše aneb Zmýlená neplatí nás vede do Tróji (i nepokrytou pražskostí Slabý navázal na knihu předchozí), nikoli ale do zoo, nýbrž do tamní jeskyně obývané prý titulním obrem. Obr zajme malou, zvědavou holčičku Ninu a předvádí jí „Roseklův meč“ a „Probrustovo lože“ a nechá ji i spolknout velrybou, což trochu připomíná pohádky pánů Hughese i Trnky, ale třeba (a proč ne?) i Švandrlíkova a Nepraktova Seka a Zulu.

Už další próza, tentokrát i s pohádkově arabskými prvky, Hrad, kterému straší ve věži dělá opět jistou radost titulu knihy a zavede nás na strašidlácký Rumštajn. Celou půvabnou publikaci ilustrovanou Eugene Ivanovem uzavře pak příběh Vodník Kropáček až z Prahy – je o pověstném zeleném hrdinovi ZPOD vyšehradské skály, který tu přebývá pět set deset let, a to rád. Žije v místech, která mu závidějí jak vodník Fadrhonc od Mánesa, tak i Raťafa z Kampy, a teprve díky tomu, že se doslechne o vzdáleném moři s (další) velrybou, pozná Kropáček i nádheru pražských střech pozorovaných z Hradu v nasvícení „slunečním reflektorem“. I na skutečné moře pak ovšem dojde, a to moře se žralokem i pannou.

Strašidelné pohádky | Zdeněk K. Slabý | ilustruje Eugen Ivanov | vydal Portál, 2011

slaby zdenek

Zdeněk K. Slabý je autorem na 30 knih pro děti, mnohé z nich byly přeloženy do několika světových jazyků. Byl dlouholetým redaktorem časopisu o dětské literatuře Zlatý máj a dramaturgem dětského divadla. Roku 2010 mu byla udělena prestižní cena Albatrosu za celoživotní práci s dětskou knihou. V Portálu vyšly jeho Nedokončené pohádky (2007) a Strašidelné pohádky (2011).

OBRAŤE LIST A ČTĚTE DÁL... Slabý Zdeněk, Ivanov Eugen

Přidejte informaci k článku

Bezpečnostní kód
Obnovit