A+ A A-
Edudant a Francimor. Překvapivě humorné dílo dvou velikánů. Karla Poláčka a Josefa Čapka
Žižek Slavoj, Jednou jako tragédie, podruhé jako fraška aneb socialismus selhal a kapitalismus krachuje
Lao-c' –  Tao te ťing aneb O tao a ctnosti
Královská zábava, kniha rozhovorů s Ondřejem Neffem nejen o psaní knih
Nonstop knihkupectví pana Penumbry, provokativní román Robina Sloana
Co se děje se světem? Václav Cílek o malých dobrodiní v časech velké proměny planety
Ďábel je taky jenom člověk aneb Zoufalství humanitních studií ve čtyřech pidiodstavcích
Hon na ovci. Murakamiho román o vyprázdněnosti současného Japonska
Nejhezčích dvakrát sedm pohádek od Hrubína a Trnky
Tajemství karet - první magický bestseller Josteina Gaardera
Nahoru po schodišti dolů. Zážitky Bel Kaufman z inkluzívní třídy americké školy
Ze zahrádky do zahrádky, ojedinělá knížka Kahouna a Pacovské
Jevgenij Zamjatin - My. Kniha, která inspirovala Orwella
Pravěké ženy a jejich velké tajemství. Ekniha zdarma
Gabriela Dubská dětem. To nejlepší z tvorby ikony dětské ilustrace
MacKay. Obnovitelné zdroje energie. Zdarma, jedna z nečtivějších knih o obnovitelých zdrojích
Zbyněk Malinský. Autorovy nejoblíbenější pohádky ze sluneční ulice
Smrtelné stroje. Světový bestseller díky neuvěřitelné fantazii Philipa Reeveho
Síla moudrosti, učení Františka Drtikola podle Evžena Štekla
Měsíční pahorek v dlani, fascinující příběh z francouzské Provence

Mistrné, ale trochu strašidelné pohádky Slabého učí děti krásnou češtinu

strasidelne_pohadky_slaby

Ano, ano, Slabého pohádky nezklamou. Jsou jak dějově pestré, tak i jazykově mistrné. Neobyčejně vynalézavé, fantazijí překypující, překvapující... i vtipné. A připomeňme jen, že před čtyřmi roky vyšly také Slabého Nedokončené pohádky.

Klasik české literatury pro děti a její teoretik PhDr. Z. K. Slabý navázal letos knihou Strašidelné pohádky na jinou knihu, nazvanou trochu krkolomněji O lelcích, Bychovi a muži v masce. Zatímco tato předešlá práce sestává jen ze tří pohádek, v novější jich najdeme pět, a zatímco O lelcích lze vřadit bez problémů i do kategorie „fantasy“ a oslovují se zde dospělí, pokračování je notně pohádkovější.

Jinak mají knihy hodně společného, a to včetně vypravěče, který občas vstupuje o dějů jako autor sám, takže pokud jsme ve Velkém mravenčení (úvodu Lelků) potkali pohádkáře v pražském parku nad mraveništěm, načež záhadně usnul(?) a zmenšil se, zde mu v prvním příběhu Strašliví duchové v kukaních, ale taky dušínek dopomůže k cestě do imaginárních světů spiritistická seance situovaná anachronicky(?) do sousedčina bytu v tom strašnickém domě, kde skutečně žije Z. K. Slabý.

Už v druhé z pohádek (Vlk Alfons a Kakabus Usměvavý) autor strašidelnost úplně nedodržel, ale zvládl zato experiment s příběhem, jehož vznik sledujeme jen do chvíle, kdy je na pisatelově stole přehlušen příběhem jiným, přičemž prvému z obou „budiž počítač lehký“.

Třetí z pohádek Kratochvíle obra Velikáše aneb Zmýlená neplatí nás vede do Tróji (i nepokrytou pražskostí Slabý navázal na knihu předchozí), nikoli ale do zoo, nýbrž do tamní jeskyně obývané prý titulním obrem. Obr zajme malou, zvědavou holčičku Ninu a předvádí jí „Roseklův meč“ a „Probrustovo lože“ a nechá ji i spolknout velrybou, což trochu připomíná pohádky pánů Hughese i Trnky, ale třeba (a proč ne?) i Švandrlíkova a Nepraktova Seka a Zulu.

Už další próza, tentokrát i s pohádkově arabskými prvky, Hrad, kterému straší ve věži dělá opět jistou radost titulu knihy a zavede nás na strašidlácký Rumštajn. Celou půvabnou publikaci ilustrovanou Eugene Ivanovem uzavře pak příběh Vodník Kropáček až z Prahy – je o pověstném zeleném hrdinovi ZPOD vyšehradské skály, který tu přebývá pět set deset let, a to rád. Žije v místech, která mu závidějí jak vodník Fadrhonc od Mánesa, tak i Raťafa z Kampy, a teprve díky tomu, že se doslechne o vzdáleném moři s (další) velrybou, pozná Kropáček i nádheru pražských střech pozorovaných z Hradu v nasvícení „slunečním reflektorem“. I na skutečné moře pak ovšem dojde, a to moře se žralokem i pannou.

Strašidelné pohádky | Zdeněk K. Slabý | ilustruje Eugen Ivanov | vydal Portál, 2011

slaby zdenek

Zdeněk K. Slabý je autorem na 30 knih pro děti, mnohé z nich byly přeloženy do několika světových jazyků. Byl dlouholetým redaktorem časopisu o dětské literatuře Zlatý máj a dramaturgem dětského divadla. Roku 2010 mu byla udělena prestižní cena Albatrosu za celoživotní práci s dětskou knihou. V Portálu vyšly jeho Nedokončené pohádky (2007) a Strašidelné pohádky (2011).

OBRAŤE LIST A ČTĚTE DÁL... Slabý Zdeněk, Ivanov Eugen

Přidejte informaci k článku

Bezpečnostní kód
Obnovit