Vzdělaní hledají způsob. Nevzdělaní hledají důvod.

A+ A A-
Černá kniha kapitalismu. Kniha, o které se moc nepíše a přesto je velmi důležitá
Digitální demence se šíří stejně, jako ve středověku mor
Sedmilhář Josífek, kniha pro první i druhé čtení aneb lhát se nemá
 Kniha Rozprava o dobrovolném otroctví vznikla v roce 1549 a je stále aktuální
Opičí král Sun a mnich Tripitaka. Čínská lidová pověst
Říkali mi Leni. Nezapomenutelná novela pro mládež o zrůdnosti válek
Pilát Pontský je stejně pravděpodobný jako Bible
Beránek. Sundala jsem Ježíše z kříže, abych ho vrátila lidem, píše autorka
Dobrý člověk Ježíš a darebák Kristus. Nové evangelium podle Philipa Pullmana
Řvi potichu. Vynikající příběh Ivony Březinové o autismu.
Útěk do divočiny. Nedomyšlený pokus o návrat ke kořenům lidství
Černá slepička z roku 1829 od strýce Alexeje Tolstého a skvostné ilustrace
Černá kniha České televize. O nehorázných manipulacích veřejnoprávního média
O´Bluda aneb ten novej učitel je vážně divnej!
O zlé carevně. Geniálního Platonova ilustrovala vynikající Sigmundová
O rackovi a kočce, která ho naučila létat. Mimořádně krásná kniha pro děti
Princezna z třešňového království. Jedna z nejlepších knih Markéty Zinnerové
Hans Christian Andersen a jeho slavné pohádky s ilustracemi Jiřího Trnky
Psycho Bod Omega DeLilla, který umí čarovat a příběhy přespříliš nekonstruuje
Sebastian Brant a Loď bláznů, 500 let stará kniha stále aktuální

Mistrné, ale trochu strašidelné pohádky Slabého učí děti krásnou češtinu

strasidelne_pohadky_slaby

Ano, ano, Slabého pohádky nezklamou. Jsou jak dějově pestré, tak i jazykově mistrné. Neobyčejně vynalézavé, fantazijí překypující, překvapující... i vtipné. A připomeňme jen, že před čtyřmi roky vyšly také Slabého Nedokončené pohádky.

Klasik české literatury pro děti a její teoretik PhDr. Z. K. Slabý navázal letos knihou Strašidelné pohádky na jinou knihu, nazvanou trochu krkolomněji O lelcích, Bychovi a muži v masce. Zatímco tato předešlá práce sestává jen ze tří pohádek, v novější jich najdeme pět, a zatímco O lelcích lze vřadit bez problémů i do kategorie „fantasy“ a oslovují se zde dospělí, pokračování je notně pohádkovější.

Jinak mají knihy hodně společného, a to včetně vypravěče, který občas vstupuje o dějů jako autor sám, takže pokud jsme ve Velkém mravenčení (úvodu Lelků) potkali pohádkáře v pražském parku nad mraveništěm, načež záhadně usnul(?) a zmenšil se, zde mu v prvním příběhu Strašliví duchové v kukaních, ale taky dušínek dopomůže k cestě do imaginárních světů spiritistická seance situovaná anachronicky(?) do sousedčina bytu v tom strašnickém domě, kde skutečně žije Z. K. Slabý.

Už v druhé z pohádek (Vlk Alfons a Kakabus Usměvavý) autor strašidelnost úplně nedodržel, ale zvládl zato experiment s příběhem, jehož vznik sledujeme jen do chvíle, kdy je na pisatelově stole přehlušen příběhem jiným, přičemž prvému z obou „budiž počítač lehký“.

Třetí z pohádek Kratochvíle obra Velikáše aneb Zmýlená neplatí nás vede do Tróji (i nepokrytou pražskostí Slabý navázal na knihu předchozí), nikoli ale do zoo, nýbrž do tamní jeskyně obývané prý titulním obrem. Obr zajme malou, zvědavou holčičku Ninu a předvádí jí „Roseklův meč“ a „Probrustovo lože“ a nechá ji i spolknout velrybou, což trochu připomíná pohádky pánů Hughese i Trnky, ale třeba (a proč ne?) i Švandrlíkova a Nepraktova Seka a Zulu.

Už další próza, tentokrát i s pohádkově arabskými prvky, Hrad, kterému straší ve věži dělá opět jistou radost titulu knihy a zavede nás na strašidlácký Rumštajn. Celou půvabnou publikaci ilustrovanou Eugene Ivanovem uzavře pak příběh Vodník Kropáček až z Prahy – je o pověstném zeleném hrdinovi ZPOD vyšehradské skály, který tu přebývá pět set deset let, a to rád. Žije v místech, která mu závidějí jak vodník Fadrhonc od Mánesa, tak i Raťafa z Kampy, a teprve díky tomu, že se doslechne o vzdáleném moři s (další) velrybou, pozná Kropáček i nádheru pražských střech pozorovaných z Hradu v nasvícení „slunečním reflektorem“. I na skutečné moře pak ovšem dojde, a to moře se žralokem i pannou.

Strašidelné pohádky | Zdeněk K. Slabý | ilustruje Eugen Ivanov | vydal Portál, 2011

slaby zdenek

Zdeněk K. Slabý je autorem na 30 knih pro děti, mnohé z nich byly přeloženy do několika světových jazyků. Byl dlouholetým redaktorem časopisu o dětské literatuře Zlatý máj a dramaturgem dětského divadla. Roku 2010 mu byla udělena prestižní cena Albatrosu za celoživotní práci s dětskou knihou. V Portálu vyšly jeho Nedokončené pohádky (2007) a Strašidelné pohádky (2011).

OBRAŤE LIST A ČTĚTE DÁL... Slabý Zdeněk, Ivanov Eugen

Přidejte informaci k článku

Bezpečnostní kód
Obnovit