Vzdělaní hledají způsob. Nevzdělaní hledají důvod.

A+ A A-
Ježibaba na koloběžce. Skvostné pohádky od Berounky Jiřího Kahouna s ilustracemi Lucie Dvořákové
Jak být chudým. Nepostradatelná rukověť každého i potenciálního chudáka
 Tři svíce za budoucnost. Návody a nápady jak přežít konec světa
Polní žínka Evelínka. Oblíbená kniha Františka Nepila a ilustrátora Miloslava Jágra
Co vyprávěla Noc Františka Nepila na ilustracích Karla Franty
Zbyněk Malinský. Autorovy nejoblíbenější pohádky ze sluneční ulice
Všechno o mém otci Milanu Lasicovi sepsala jeho dcera Hana
Jak jsme se stali kolonií. Ilona Švihlíková rozebírá katastrofální důsledky české politiky
 Je svobodná vůle vážně jen iluzí? Harrisova kniha o svobodě rozhodování
New York. Jak vidí velké jablko Zdeněk Mahler a Vladimír Fuka
V sedmém nebi, vynikající reprint pro děti od Albatrosu
Foglar a Hrabal se podle Iva Tretery potkávali u piva
Povídky o zaslíbené zemi.  Jak vidí Ameriku Doctorow.
Kolaps a regenerace civilizaci a kultur
 Kniha Rozprava o dobrovolném otroctví vznikla v roce 1549 a je stále aktuální
Milimetrový Tobiáš Lolness. Podruhé a zase skvělě o stromových lidech
Plickovy pohádky Prekrásný Janko ilustroval Albín Brunovskýprekrasny-janko-ilustroval-albin-brunovsky
Jaroslav Dušek. Tvarytmy lidské duše ve tmě
Ernst Gombrich. Vynikající stručné dějiny světa pro všechny
Stěhování národů s.r.o. Polemika s prouprchlickou propagandou

strasidelne_pohadky_slaby

Ano, ano, Slabého pohádky nezklamou. Jsou jak dějově pestré, tak i jazykově mistrné. Neobyčejně vynalézavé, fantazijí překypující, překvapující... i vtipné. A připomeňme jen, že před čtyřmi roky vyšly také Slabého Nedokončené pohádky.

Klasik české literatury pro děti a její teoretik PhDr. Z. K. Slabý navázal letos knihou Strašidelné pohádky na jinou knihu, nazvanou trochu krkolomněji O lelcích, Bychovi a muži v masce. Zatímco tato předešlá práce sestává jen ze tří pohádek, v novější jich najdeme pět, a zatímco O lelcích lze vřadit bez problémů i do kategorie „fantasy“ a oslovují se zde dospělí, pokračování je notně pohádkovější.

Jinak mají knihy hodně společného, a to včetně vypravěče, který občas vstupuje o dějů jako autor sám, takže pokud jsme ve Velkém mravenčení (úvodu Lelků) potkali pohádkáře v pražském parku nad mraveništěm, načež záhadně usnul(?) a zmenšil se, zde mu v prvním příběhu Strašliví duchové v kukaních, ale taky dušínek dopomůže k cestě do imaginárních světů spiritistická seance situovaná anachronicky(?) do sousedčina bytu v tom strašnickém domě, kde skutečně žije Z. K. Slabý.

Už v druhé z pohádek (Vlk Alfons a Kakabus Usměvavý) autor strašidelnost úplně nedodržel, ale zvládl zato experiment s příběhem, jehož vznik sledujeme jen do chvíle, kdy je na pisatelově stole přehlušen příběhem jiným, přičemž prvému z obou „budiž počítač lehký“.

Třetí z pohádek Kratochvíle obra Velikáše aneb Zmýlená neplatí nás vede do Tróji (i nepokrytou pražskostí Slabý navázal na knihu předchozí), nikoli ale do zoo, nýbrž do tamní jeskyně obývané prý titulním obrem. Obr zajme malou, zvědavou holčičku Ninu a předvádí jí „Roseklův meč“ a „Probrustovo lože“ a nechá ji i spolknout velrybou, což trochu připomíná pohádky pánů Hughese i Trnky, ale třeba (a proč ne?) i Švandrlíkova a Nepraktova Seka a Zulu.

Už další próza, tentokrát i s pohádkově arabskými prvky, Hrad, kterému straší ve věži dělá opět jistou radost titulu knihy a zavede nás na strašidlácký Rumštajn. Celou půvabnou publikaci ilustrovanou Eugene Ivanovem uzavře pak příběh Vodník Kropáček až z Prahy – je o pověstném zeleném hrdinovi ZPOD vyšehradské skály, který tu přebývá pět set deset let, a to rád. Žije v místech, která mu závidějí jak vodník Fadrhonc od Mánesa, tak i Raťafa z Kampy, a teprve díky tomu, že se doslechne o vzdáleném moři s (další) velrybou, pozná Kropáček i nádheru pražských střech pozorovaných z Hradu v nasvícení „slunečním reflektorem“. I na skutečné moře pak ovšem dojde, a to moře se žralokem i pannou.

Strašidelné pohádky | Zdeněk K. Slabý | ilustruje Eugen Ivanov | vydal Portál, 2011

slaby zdenek

Zdeněk K. Slabý je autorem na 30 knih pro děti, mnohé z nich byly přeloženy do několika světových jazyků. Byl dlouholetým redaktorem časopisu o dětské literatuře Zlatý máj a dramaturgem dětského divadla. Roku 2010 mu byla udělena prestižní cena Albatrosu za celoživotní práci s dětskou knihou. V Portálu vyšly jeho Nedokončené pohádky (2007) a Strašidelné pohádky (2011).

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit