Čítárny o knihách jsou dostupné na mobilu, tabletu i PC!

A+ A A-
Hovorníček. První čtení pro děti, které chtějí hezky mluvit
Muž z ostrova Lewis. Pochmurný ostrov Petera Maye odhaluje další tajemství
Philippa Pearce a Tomova půlnoční zahrada. Mistrovské dílo dětské literatury
Poslední noc na Klikaté řece. Vynikající Irvingův dramatický a znepokojivý příběh
Pilát Pontský je stejně pravděpodobný jako Bible
Lovec draků – příběh o zradě, svědomí a přátelství
O duchu, kniha Helvetia, která po vydání byla veřejně pálena katem
Povídání pro děti. Peter Bichsel a jeho světový bestseller s ilustracemi Liptáka
Jiří Trnka a jeho slavná nejklukovštější zahrada
Hans Christian Andersen a jeho slavné pohádky s ilustracemi Jiřího Trnky
Ostrov v Ptačí ulici. Strhující příběh nositele Andersenovy ceny
Přelom. Kritické pohledy Ilony Švihlíkové na chaotický kapitalistický neoliberalismus
Himálajské pohádky od Tibetu po Bhútán
Tlukot a bubnování. Populární kabaret pro děti je také kniha
Měsíční pahorek v dlani, fascinující příběh z francouzské Provence
Učení mučení Daniela Pennaca. Biografie beznadějného žáka, později profesora
Cvrček a mravenci. Zvládnou vaše děti leporelo ve slovenštině nebo si to nepřejete?
Poselství rudého muže. Mimořádná kniha o původní indiánské kultuře od E.T. Setona
Pohádky ze země draka u kterých děti tají dech
Domek pana Stilburyho, magický román Ivo Fencla

strasidelne_pohadky_slaby

Ano, ano, Slabého pohádky nezklamou. Jsou jak dějově pestré, tak i jazykově mistrné. Neobyčejně vynalézavé, fantazijí překypující, překvapující... i vtipné. A připomeňme jen, že před čtyřmi roky vyšly také Slabého Nedokončené pohádky.

Klasik české literatury pro děti a její teoretik PhDr. Z. K. Slabý navázal letos knihou Strašidelné pohádky na jinou knihu, nazvanou trochu krkolomněji O lelcích, Bychovi a muži v masce. Zatímco tato předešlá práce sestává jen ze tří pohádek, v novější jich najdeme pět, a zatímco O lelcích lze vřadit bez problémů i do kategorie „fantasy“ a oslovují se zde dospělí, pokračování je notně pohádkovější.

Jinak mají knihy hodně společného, a to včetně vypravěče, který občas vstupuje o dějů jako autor sám, takže pokud jsme ve Velkém mravenčení (úvodu Lelků) potkali pohádkáře v pražském parku nad mraveništěm, načež záhadně usnul(?) a zmenšil se, zde mu v prvním příběhu Strašliví duchové v kukaních, ale taky dušínek dopomůže k cestě do imaginárních světů spiritistická seance situovaná anachronicky(?) do sousedčina bytu v tom strašnickém domě, kde skutečně žije Z. K. Slabý.

Už v druhé z pohádek (Vlk Alfons a Kakabus Usměvavý) autor strašidelnost úplně nedodržel, ale zvládl zato experiment s příběhem, jehož vznik sledujeme jen do chvíle, kdy je na pisatelově stole přehlušen příběhem jiným, přičemž prvému z obou „budiž počítač lehký“.

Třetí z pohádek Kratochvíle obra Velikáše aneb Zmýlená neplatí nás vede do Tróji (i nepokrytou pražskostí Slabý navázal na knihu předchozí), nikoli ale do zoo, nýbrž do tamní jeskyně obývané prý titulním obrem. Obr zajme malou, zvědavou holčičku Ninu a předvádí jí „Roseklův meč“ a „Probrustovo lože“ a nechá ji i spolknout velrybou, což trochu připomíná pohádky pánů Hughese i Trnky, ale třeba (a proč ne?) i Švandrlíkova a Nepraktova Seka a Zulu.

Už další próza, tentokrát i s pohádkově arabskými prvky, Hrad, kterému straší ve věži dělá opět jistou radost titulu knihy a zavede nás na strašidlácký Rumštajn. Celou půvabnou publikaci ilustrovanou Eugene Ivanovem uzavře pak příběh Vodník Kropáček až z Prahy – je o pověstném zeleném hrdinovi ZPOD vyšehradské skály, který tu přebývá pět set deset let, a to rád. Žije v místech, která mu závidějí jak vodník Fadrhonc od Mánesa, tak i Raťafa z Kampy, a teprve díky tomu, že se doslechne o vzdáleném moři s (další) velrybou, pozná Kropáček i nádheru pražských střech pozorovaných z Hradu v nasvícení „slunečním reflektorem“. I na skutečné moře pak ovšem dojde, a to moře se žralokem i pannou.

Strašidelné pohádky | Zdeněk K. Slabý | ilustruje Eugen Ivanov | vydal Portál, 2011

slaby zdenek

Zdeněk K. Slabý je autorem na 30 knih pro děti, mnohé z nich byly přeloženy do několika světových jazyků. Byl dlouholetým redaktorem časopisu o dětské literatuře Zlatý máj a dramaturgem dětského divadla. Roku 2010 mu byla udělena prestižní cena Albatrosu za celoživotní práci s dětskou knihou. V Portálu vyšly jeho Nedokončené pohádky (2007) a Strašidelné pohádky (2011).

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit